Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Martwe pszczoły i trzmiele w Parku Śląskim. Setki owadów zatruło się, ale to nie były opryski przeciwko komarom

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Martwe pszczoły i trzmiele w Parku Śląskim
Martwe pszczoły i trzmiele w Parku Śląskim Bartosz Kosiorek Gang65
Wyjaśniamy, dlaczego zginęło tyle pszczół i trzmieli w Parku Śląskim. W połowie lipca pisaliśmy o dziwnej śmierć owadów na terenie Parku Śląskiego. Przy murze śląskiego zoo w jeden dzień było dużo martwych pszczół i trzmieli. Początkowo wydawało się, że przyczyną tego mogą być opryski przeciwko komarom, ale nikt ich w tym czasie nie wykonywał. Przyczyna śmierci owadów była jednak zupełnie inna.

Martwe pszczoły i trzmiele. Dlaczego zginęło tyle zapylaczy?

W połowie lipca pisaliśmy, że na terenie Parku Śląskiego przy ogrodzeniu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego było pełno martwych pszczół i trzmieli. To nie był jeden, dwa lub trzy martwe owady. Na zdjęciach widać, że było ich sporo, a wzdłuż muru było ich jeszcze więcej. Martwe owady leżały na więcej niż 15-metrowym odcinku asfaltu.

Z początku padło podejrzenie, że owady mogły zginąć z powodu oprysków przeciwko komarom. Nieprawidłowo wykonane opryski mogą być zagrożeniem dla zapylaczy. Okazało się jednak, że Park Śląski nie wykonywał takich oprysków. Miasto Chorzów również nie zleciło oprysków przeciwko komarom.

- Park Śląski nie wykonywał żadnych oprysków. Nie mieliśmy także zgłoszenia dotyczącego martwych pszczół - potwierdziła Dagmara Piskorz, rzecznik prasowy Parku Śląskiego

Musisz to wiedzieć

Okazało się też, że nic się nie stało zapylaczom, które mają swoje ule na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Pszczoły miodne ze śląskiego zoo nie ucierpiały. Martwe pszczoły i trzmiele z terenu Parku Śląskiego zostały zamiecione. Dlaczego owady poginęły? Tego nie było wiadomo. Lekarz weterynarii ze śląskiego zoo badał jednak tę sprawę, którą zgłosiliśmy i ustalił przyczynę dziwnej śmierci zapylaczy.

- Po zasięgnięciu dodatkowej opinii z instytutem weterynarii w Puławach, potwierdza się podejrzenie, że w chwili obecnej zwiększona śmiertelność u zapylaczy jest spowodowana masowym kwitnieniem drzew z rodzaju Lipa, które w odpowiednich warunkach pogodowych wydzielają specyficzne węglowodany w zwiększonych ilościach powodujące zatrucia u owadów żywiących się ich nektarem - wyjaśnia Michał Zaluski, lekarz weterynarii Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera