Nasza Loteria

Maseczka samoprzylepna ma ułatwić życie brodaczom i osobom noszącym okulary. Wymyśliła ją firma z Gliwic

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Gliwicka firma Etisoft stworzyła maseczkę samoprzylepną, która ma ułatwić użytkowanie brodaczom i osobom noszącym okularyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Gliwicka firma Etisoft stworzyła maseczkę samoprzylepną, która ma ułatwić użytkowanie brodaczom i osobom noszącym okularyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Etisoft
Pandemia koronawirusa w Polsce spowodowała, że obowiązkiem stało się zakrywanie ust oraz nosa w miejscach publicznych. Gliwicka firma Etisoft stworzyła maseczki, które będą wygodne nawet przy wielogodzinnym użytkowaniu. W taki sposób powstały maseczki… samoprzylepne. Sprawdź, na czym polega ten wynalazek.

Gliwicka firma Etisoft stworzyła maseczkę samoprzylepną

Niemal natychmiast po wprowadzeniu obowiązku zakrywania ust i nosa, wiele osób zaczęło szyć własne maseczki ochronne dla siebie, swoich najbliższych, a także zupełnie obcych osób, jak sąsiedzi, czy medycy.

Długotrwałe noszenie maseczki ochronnej może być jednak uciążliwe, ze względu na gumki zakładane za uszy. O tym, jak bardzo niewygodne może być używanie maseczek przekonały się także osoby noszące okulary, których szkła niemal cały czas parują.

Gliwicka firma Etisoft postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyła maseczkę ochronną inną, niż wszystkie bo… samoprzylepną. Lekka maseczka stworzona z fizeliny ma być wybawieniem m.in. dla brodaczy i osób noszących okulary.

- To była potrzeba chwili, a sytuacja w jakiej wszyscy się znaleźliśmy jest dla nas wyjątkowa – tłumaczy Michał Majnusz, prezes firmy Etisoft. - Poszerzenie oferty o artykuły, których do tej pory nie produkowaliśmy, takie jak maseczki i przyłbice było dla nas nowością. Wymagało zaangażowania wielu osób, także z innych firm z Grupy Etisoft firm. Podczas projektowania tych artykułów skupiliśmy się na tym, aby wykorzystać dostępne u nas materiały, technologie i maszyny.

Sytuacja w kraju spowodowana pandemią koronawirusa zmienia się dynamicznie i kilka tygodni temu jeszcze nikt nie przypuszczałby, że noszenie maseczek w miejscach publicznych stanie się obowiązkiem. Skoro jednak jest popyt, to jest i podaż. Tak powstały maseczki oferowane przez gliwicką firmę.

- Nasze maseczki samoprzylepne powstały w ekspresowym tempie. Pomysł stworzenia tego produktu narodził się dwa tygodnie temu. Z racji tego, że jesteśmy firmą, której trzon produkcji stanowią etykiety samoprzylepne wybór technologii produkcji wydawał się naturalny – mówi prezes firmy.

Wirusa na dobre nie da się powstrzymać maseczką ochronną, ze względu na jego niewielkie rozmiary i łatwość przeniknięcia przez pory maseczki, jednak nie taki jest jej cel. Obowiązek zakrywania ust i nosa, a co za tym idzie noszenie maseczek, ma ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa w jak największym stopniu. I to się udaje.

- Rola naszej maseczki jest bardzo prosta. Poza podstawową ochroną przed przypadkowym dotykaniem ust i nosa ma zwiększyć dystans między uczestnikami życia społecznego – tłumaczy Michał Majnusz. - Zdaje ten egzamin celująco. Z jednej strony daje pełną swobodę użytkowania i oddychania, nawet osobom noszącym okulary, które dzięki niej nie parują. Z drugiej strony pozwala ona zatrzymać i nie emitować na zewnątrz wirusów, których moglibyśmy być nosicielami.

Ułatwienie dla osób noszących okulary

O tym, jak uciążliwe staje się noszenie maseczki ochronnej przez dłuższy czas, zdążył przekonać się już chyba każdy Polak. To tłumaczy w pewien sposób przypadki noszenia ich poniżej nosa lub na brodzie. Szczególnie obowiązek ten doskwiera osobom noszącym okulary, ponieważ ich szkła nieustannie parują. Maseczki gliwickiej firmy mają rozwiązać ten problem.

- Maseczki testowane były przez osoby noszące okulary lub brodę – mówi prezes Etisoft. - Nie otrzymaliśmy żadnej informacji o tym, by używanie jej było problematyczne lub maseczka odkleiła się od twarzy. Wśród osób testujących byli także nasi pracownicy, którzy dojeżdżają do pracy na rowerach. Wszyscy stwierdzili, że używanie jej jest o wiele łatwiejsze, niż innych maseczek. Najczęstszy używany argument brzmiał tak: oddycham w niej swobodnie nie czując jej na twarzy!

Samoprzylepna maseczka gliwickiego Etisoftu składa się na dobrą sprawę z dwóch elementów – materiału i środka samoprzylepnego, m.in. dlatego firma wycenią ją na 1,29 zł za sztukę. Jak tłumaczy jednak prezes firmy, jej wyprodukowanie nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać.

- Z jednej strony wyprodukowanie takiej maseczki ochronnej może wydawać się łatwe, ponieważ składa się ona z dwóch kawałków materiału oraz środka samoprzylepnego, podobnego do tego jaki stosowany jest w plastrach samoprzylepnych – mówi prezes Majnusz. - Jednak stworzenie jej wymaga zastosowania bardzo specjalistycznej technologii. Wykorzystujemy w tym celu bardzo precyzyjne maszyny, na co dzień realizujące zamówienia dla wymagającej branży automotive. Materiały wykorzystane do jej produkcji również muszą spełniać określone wymagania.

O tym, jakie skutki niesie za sobą pandemia koronawirusa przekonał się niejeden pracodawca i niejeden pracownik. Uruchomienie produkcji maseczek samoprzylepnych oraz przyłbic jest jednym ze sposobów firmy na radzenie sobie w tym ciężkich czasach.

W całej grupie Etisoft zatrudnionych jest obecnie 700 osób. Uruchomienie produkcji nowych artykułów, które po zakończeniu pandemii koronawirusa w Polsce zostaną najprawdopodobniej w ofercie firmy, jak maseczki samoprzylepne oraz przyłbice, pozwoliło utrzymać ciągłość zatrudniania pracowników Etisoftu, pomimo spadku przychodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni