Maseczki są niebezpieczne, uważa ojciec Galus z pustelni z Czatachowy. Archidiecezja częstochowska odcina się od kontrowersyjnego duchownego

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Pustelnia w Czatachowie
Pustelnia w Czatachowie janusz strzelczyk
Ojciec Daniel Galus z pustelni w Czatachowie w gminie Żarki wezwał wiernych, by nie używali maseczek w kościele. Kuria Metropolitalna w Częstochowie wydała specjalne oświadczenie, w którym arcybiskup częstochowski i archidiecezja częstochowska stanowczo odcinają się od wypowiedzi, działań i postawy ks. Galusa, a także grupy wiernych, określających się jako "Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa". Kuria przypomina również wiernym o zobowiązaniu do stosowania się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

- Są takie przypadki w jednym z krajów, gdzie kilkoro dzieci zmarło, bo nosiło maseczki. Dlatego taka moja prośba, by jej nie nosić, dla swojego zdrowia. Jeżeli nie chcecie zakazić ani mnie, ani członków wspólnoty to proszę bardzo. Tutaj jest kropielnica. Odkażajcie się, bardzo proszę, ile się da - miał mówić o. Daniel, radząc, aby przed zakażeniem chronić się wodą święconą.

Ks. Daniel Galus jest przywódcą Ruchu Odnowy w Duchu Świętym oraz pasterzem Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa. W Czatachowie jest Pustelnia Ducha Świętego.

Kuria reaguje krytycznie

Na takie wystąpienia o. Galusa zareagowała Kuria Metropolitalna w Częstochowie.

- Już na przełomie kwietnia i maja metropolita częstochowski, abp Wacław Depo za takie wypowiedzi księdza Daniela Galusa, o których docierały informacje do kurii, trafiały do internetu, ukarał go pisemną naganą kanoniczną i zakazał mu takich wypowiedzi- mówi ksiądz Mariusz Bakalarz Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. - Wobec powtarzania się takich wypowiedzi ks. Galusa zostaną wobec niego podjęte dalsze konsekwencje. W kościele obowiązują zasady bezpieczeństwa przed zakażeniem się koronawirusem.

Rzecznik kurii zaznacza, że ks. Galus nie jest, zakonnikiem, pustelnikiem, jest księdzem diecezjalnym, którego obowiązuje posłuszeństwo wobec swojego biskupa.

13 października 2020 r. ks. Mariusz Bakałarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej opublikował utrzymane w ostrym, jednoznacznym tonie oświadczenie w sprawie działalności i wypowiedzi ks. Daniela Galusa. W oświadczeniu tym czytamy:

Arcybiskup Metropolita Częstochowski i Archidiecezja Częstochowska stanowczo odcinają się od wypowiedzi, działań i postawy ks. Daniela GALUSA oraz grupy wiernych określających się jako „Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa”, a skupionych wokół tzw. Pustelni w miejscowości Czatachowa. Nie biorą także odpowiedzialności za skutki tychże wypowiedzi i działań, przypominając wszystkim wiernym o zobowiązaniu do stosowania się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
- Ks. GALUS w marcu br. otrzymał karę nagany kanonicznej, która była reakcją na jego wypowiedzi i nierespektowanie przepisów państwowych i zarządzeń władz kościelnych dotyczących zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii. Został ponadto zobowiązany do powstrzymania się od krytyki przepisów państwowych i kościelnych, a także do ścisłego respektowania wszelkich zasad bezpieczeństwa. Wobec nieposłuszeństwa i trwania w uporze, które powoduje zamęt i zgorszenie, w najbliższym czasie podjęte zostaną dalsze kroki dyscyplinarne wobec ks. GALUSA.
Wszystkich zgorszonych przepraszamy za powstały zamęt i oświadczamy, że wypowiedzi ks. GALUSA nie są w żadnej mierze głosem Kościoła, który stale przypomina, że zachowywanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego jest wypełnieniem przykazania miłości poprzez wzajemną troskę o swoje bezpieczeństwo. Traktowanie zaś sakramentów i sakramentaliów w sposób zabobonny jest zupełnym niezrozumieniem i wypaczeniem ich sensu.

Pustelnia z lat 90. XX wieku

Na początku lat 90. ubiegłego wieku pustelnię założyło trzech mężczyzn. I rzeczywiście była to pustelnia. Pustelnicy żyli w drewnianych chatach, które zbudowali z pomocą mieszkańców wsi. Spali w drewnianych trumnach. Nie było elektryczności. Z czasem pustelnicy wymieniali się . Także sama pustelnia przechodziła zmiany. Budowano nowe obiekty, doprowadzono elektryczność. W 2009 roku pustelnia wzbogaciła się o kolejny odcinek muru, odnowioną elewację kościoła i kaplicy. Właściwie to już wtedy nie była pustelnia, chociaż za drewnianym płotem mieszkali dwaj pustelnicy. Pracowali przy naprawie swoich skromnych, drewnianych chat. Kaplica z wapiennych kamieni, w której odprawiano pierwsze msze, została rozbudowana. Teraz to już kościół z wieżą, wciąż upiększany, poprawiany. Obok wybudowano kaplicę z drewna. Tam też są odprawiane nabożeństwa.

W Pustelni Świętego Ducha obowiązywała reguła milczenia: "Wielu gorliwie poszukuje, lecz tylko ci znajdują, którzy pozostają w bezustannym milczeniu. Bądź miłośnikiem milczenia, milczenie jest jak światło słońca. Oświeci cię w Bogu. Milczenie zjednoczy cię z samym Bogiem. Tylko w samotności rodzą się wielkie dzieła i mistyka myśli".

Pustelnicy nie przyjmowali żadnych darów. Nie chcieli ubrań ani pieniędzy, o czym informowała kartka w gablocie przy klauzurze, która była ostatnim śladem z pierwszego eremu, założonego w 1990 roku.

Oficjalnie Wspólnota powstała 5.02.2010r. w Pustelni w Czatachowie, jako owoc spotkań modlitewnych, jak napisano na jej stronie internetowej. "Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa jest wspólnotą ludzi wierzących, którzy w łonie Kościoła Katolickiego, pragną żyć pełnią Ewangelii Miłości, otwartymi na powiew ognia Ducha Świętego, aby tak jak Maryja, Matka Miłości i Miłosierdzia głosić Miłość i Miłosierdzie Jezusa, naszego Pana poprzez modlitwę, słowo i czyn, co jest szczególnym charyzmatem wspólnoty. Jesteśmy wspólnotą charyzmatyczną, posługujemy darami Ducha Świętego dla dobra Kościoła".

Z czasem wspólnota zyskiwała coraz więcej wyznawców, którzy przyjeżdżają do Czatachowy z całej Polski modlić się w różnych swoich sprawach, prosić o uzdrowienia. Odbywają się modlitwy, nabożeństwa, odprawiane są msze. O. Daniel Galus na dziedzińcu przed kościołem nakłada ręce na wiernych. Są omdlenia po takim seansie, co widzieliśmy m.in. latem w tym i w minionym roku. Wokół pustelni powstały stoiska z dewocjonaliami, są ławki do odpoczynku, stały jak na biwaku turystycznym. Wspólnota ma swoje wydawnictwo.

Musisz to wiedzieć

Działalność ks. Daniela zaniepokoiła kurię częstochowską

W 2017 roku metropolita częstochowski, bp Wacław Depo wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie.

Wobec wielu pytań i wątpliwości, z którymi zwracają się do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie Księża Arcybiskupi i Biskupi, kapłani i osoby świeckie, pragnę poinformować, że ks. Daniel GALUS, prezbiter Archidiecezji Częstochowskiej, otrzymał święcenia kapłańskie dnia 26 maja 2007 r. jako członek Wspólnoty Pustelników pw. Ducha Świętego w Czatachowej. Ks. Daniel pragnął prowadzić życie pustelnicze, jednocześnie zapewniając opiekę i posługę kapłańską pozostałym członkom Wspólnoty. Z czasem jednak wokół Pustelni zaczęła tworzyć się grupa osób, która obecnie znana jest jako Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa, natomiast ks. Daniel - nie z polecenia swego biskupa, ale z własnej inicjatywy - rozpoczął posługę duszpasterską w duchu wspólnot charyzmatycznych.
W poczuciu odpowiedzialności za Kościół w wymiarze diecezjalnym, ale również w trosce o dobro duchowe wiernych z Polski i spoza kraju, którzy gromadzą się na spotkaniach modlitewnych organizowanych przez ks. Daniela GALUSA oraz powstałą wokół niego grupę informuję, że Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa nie posiada kościelnego zatwierdzenia. Złożone przez nią projekty Statutu są przedmiotem prac powołanej w tym celu Komisji. Ponadto należy podkreślić, że związana ze Wspólnotą Miłość i Miłosierdzie Jezusa fundacja pod nazwą Fundacja "Anioł Miłosierdzia" nie jest podmiotem kościelnym. Założyły ją i prowadzą osoby świeckie należące do Wspólnoty.
Mając na uwadze powyższe, chcąc zapobiec dalszym kontrowersjom i niejasnościom, wydaje się być właściwe powstrzymanie się od organizowania wyjazdów na spotkania modlitewne organizowane przez ks. Daniela GALUSA oraz Wspólnotę Miłość i Miłosierdzie Jezusa do czasu zakończenia prac Komisji, wydania orzeczenia na temat jej działalności. Niniejszy komunikat jest powodowany troską o dobro Kościoła i tworzących go wiernych, którzy poszukują doświadczenia Boga we wspólnotach charyzmatycznych oraz dla zapewnienia właściwej atmosfery do rzetelnego rozeznania tej inicjatywy.

Na stronie internetowej wspólnoty czytamy : "Nasza Wspólnota podlega jurysdykcji Metropolity Częstochowskiego. W maju 2013 r złożyliśmy statuty do rozporządzenia do Kurii Metropolitalnej. Czekamy na decyzję w tej kwestii".

Do tej pory wspólnota nie ma żadnego zatwierdzenia kościelnego, zaś najnowsze oświadczenie częstochowskiej kurii okazuje się bardzo krytyczne zarówno wobec niej, jak i samego księdza Daniela Galusa.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Czarnek zapowiada HIT!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie