Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masówki w śląskich kopalniach. Związki zawodowe: "Unia Europejska za wszelką cenę chce zniszczyć polskie kopalnie"

PAP
PAP
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
W części śląskich kopalń, związek zawodowy Sierpień'80 zorganizował w środę 15 marca masówki, poświęcone skutkom proponowanego unijnego rozporządzenia w sprawie emisji metanu
W części śląskich kopalń, związek zawodowy Sierpień'80 zorganizował w środę 15 marca masówki, poświęcone skutkom proponowanego unijnego rozporządzenia w sprawie emisji metanu arc DZ
W części śląskich kopalń, związek zawodowy Sierpień'80 zorganizował w środę 15 marca masówki, poświęcone skutkom proponowanego unijnego rozporządzenia w sprawie emisji metanu. Związkowcy podkreślają, że "Unia Europejska za wszelką cenę chce zniszczyć polskie kopalnie". Na 24 marca przedstawiciele związków zapowiedzieli manifestację przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie.

Masówki w śląskich kopalniach

Niepewny los czeka śląskie kopalnie, jeśli w życie wejdzie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego dotyczące redukcji emisji metanu. Dyskutowane obecnie w Parlamencie Europejskim regulacje wprowadzają od 2027 roku normę 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla innego niż koksowy, a od roku 2031 - 3 tony gazu na 1000 ton węgla, w tym koksowego. Polskie kopalnie emitują więcej - średnio od 8 do 14 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla, zostałyby więc obłożone wysokimi karami za przekroczenie norm - tylko w Polskiej Grupie Górniczej byłoby to ok. 1,5 mld zł rocznie.

- Unia Europejska za wszelką cenę chce zniszczyć polskie kopalnie. Tym razem chodzi o dyrektywę metanową. Jej wejście w życie oznacza likwidację niemal wszystkich polskich kopalń - napisano w stanowisku, przedstawianym podczas środowych masówek w kopalniach.

Ziętek: To oznacza upadek polskiej gospodarki

Zdaniem Bogusława Ziętka, szefa Wolnego Związku Zawodowego Sierpień 80, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego uderzy w polską gospodarkę i negatywnie odbije się na społeczeństwie.

- To jest chore co robi Unia Europejska dlatego, że uderza w polskie górnictwo i teraz to już jest ewidentne uderzenie w Polskę. Ta dyrektywa tak naprawdę będzie dotyczyć tylko Polski, bo tylko tutaj zostały nam jeszcze kopalnie węgla kamiennego. Niemal wszystkie są metanowe, w tym także kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które pójdą do likwidacji jako pierwsze - podkreśla Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80.

Bogusław Ziętek przypomniał, że JSW zatrudnia kilkanaście tysięcy ludzi. Zdaniem szefa Sierpnia 80, unijna dyrektywa doprowadzi do zniszczenia spółek górniczych.

- Zniszczone zostaną również kopanie PGG, dlatego, że w większości są one kopalniami metanowymi. To oznacza upadek polskiej gospodarki. Bez taniego polskiego węgla z polskich kopalń, nie ma taniej energii. Już ten rok pokazał nam po ile jesteśmy zmuszeni kupować węgiel za granicą i co to jest za węgiel. To jest niszczycielskie uderzenie Unii Europejskiej w polskie społeczeństwo - dodaje Ziętek.

"Chcemy kompromisu"

Rozporządzeniu w obecnie proponowanej formie sprzeciwiają się zarówno górnicze związki, jak i szefowie spółek węglowych. W lutym, list do polskich europarlamentarzystów napisał w tej sprawie wicepremier Jacek Sasin. Jak twierdził niedawno wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły, strona polska zabiega o kompromis na poziomie 8 ton metanu na 1000 ton wydobywanego węgla.

W ocenie przedstawicieli związku Sierpień'80, "dyrektywa unijna jest nie tylko wymierzona w górnictwo i Śląsk, ale jest przede wszystkim antypolska".

- W Europie tylko Polska wydobywa węgiel kamienny, i tylko w Polsce stanowi on podstawę bezpieczeństwa energetycznego. Dyrektywa unijna niszczy podstawy naszego funkcjonowania. Jednocześnie nie ma żadnego znaczenia dla klimatu. W świecie wydobywa się około 8,5 mld ton węgla i nasze 54 miliony nie mają żadnego znaczenia dla klimatu. Jednocześnie, do Unii będzie można sprowadzać węgiel wydobywany na świecie bez żadnych ograniczeń i norm środowiskowych - czytamy w stanowisku związku.

Górnicy szykują się do manifestacji w Warszawie

Na 24 marca związki zawodowe zaplanowały manifestację w Warszawie, która odbędzie się przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

- Nie możemy pozwolić na to szaleństwo! Musimy powstrzymać zagładę górnictwa, Śląska i Polski" - napisali przedstawiciele Sierpnia'80, zachęcając do udziału w zaplanowanej manifestacji. - Musimy razem powiedzieć NIE komisarzom UE - napisali związkowcy.

Wcześniej pod śląskimi kopalniami odbyły się już akcje informacyjne, polegające na wręczaniu pracownikom kopalń ulotek.

- Akcja ulotkowa ma uświadomić, że w 2027 roku nasza kopalnia może zostać zamknięta. Chcemy, żeby nasi pracownicy byli świadomi, że Unia Europejska ma takie plany wobec kopalń - mówił wówczas Jacek Grabowski, wiceprzewodniczący WZZ "Sierpień 80" w KWK ROW ruch Jankowice.

Obecnie Sierpień'80 prowadzi zapisy chętnych do udziału w proteście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera