Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz długi? Zobacz, jak nie dać się oskubać przez windykatorów [PORADNIK DZ]

Aldona Minorczyk-Cichy
Windykatorzy, mimo kar, stosują zakazane praktyki
Windykatorzy, mimo kar, stosują zakazane praktyki 123RF
To plaga. Windykatorzy, mimo kar nakładanych przez UOKiK stosują zakazane praktyki. Zastraszają, wchodzą do domów dłużników, nękają ich telefonami i listami, psują opinię wśród sąsiadów. To bezprawie! Najgorsze, że często domagają się nieistniejących lub przedawnionych długów. Liczą na naszą niewiedzę.

UOKiK za takie działania karał zarówno banki, jak i firmy windykacyjne. W 2011 roku katowicki oddział urzędu nałożył kary za nieprzestrzeganie przepisów o kredycie konsumenckim przez Santander Consumer Bank i niezgodną z prawem windykację przez SAF z Sosnowca. W wysyłanych wezwaniach do zapłaty SAF zapowiadała m.in. wizytę windykatora terenowego, który miał określić wartość majątku dłużnika czy rozpocząć egzekucję.

- Zgodnie z prawem, o ujawnieniu majątku może zdecydować tylko sąd, a rzeczy należące do dłużnika może zająć tylko komornik. Takich uprawnień nie posiada żaden przedsiębiorca. Tym samym spółka sugerując, że przysługują jej większe kompetencje, wywierała poczucie zagrożenia i presję psychiczną u konsumenta - wyjaśnia Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK.

Małgorzata Cieloch radzi: kiedy otrzymasz pismo od firmy windykacyjnej, pamiętaj:

- skontaktuj się bezpośrednio z wierzycielem, który może zaproponować rozłożenie spłaty na raty, wydłużyć okres kredytowania czy umorzyć część odsetek karnych i opłat;
- sprawdź, czy roszczenie wierzyciela nie przedawniło się. O przedawnieniu musisz poinformować pisemnie windy-katora. Jeżeli ten nie zgodzi się z naszym stanowiskiem, może skierować sprawę do sądu. O tym, że roszczenie jest przedawnione, musisz poinformować także sąd. Tylko wtedy sprawa będzie mogła zostać oddalona. Gdy zachowasz się biernie, sąd rozpatrzy sprawę tak, jakby przedawnienie nie nastąpiło;
- tylko sąd może określić koszty postępowania egzekucyjnego i nakazać wyjawienie majątku, a jedynie komornik na podstawie prawomocnego wyroku sądu może zająć majątek.

Jak długo mogą Cię ścigać i za co? Oto szczegóły:
1. Rachunki bieżące - opłaty domowe, czyli za telefon, internet, prąd czy gaz. Operatorzy mają trzy lata na dochodzenie roszczeń od dnia, kiedy powinna wpłynąć opłata. W tym czasie mogą także skierować sprawę do sądu. Nie można żądać zapłaty już po 3 latach.

2. Abonament RTV - czas przedawnienia to trzy lata. W tym czasie może skierować sprawę do sądu. Były przypadki, gdy Poczta Polska domagała się opłat za 5 lat wstecz, jednak nie było to zgodne z prawem.

3. Alimenty - przedawniają się po 3 latach od dnia, w którym powinny zostać zapłacone. Bieg trzech lat może jednak przerwać np. skierowanie sprawy do sądu.

4. Jazda na gapę - przewoźnik ma tylko rok na wyegzekwowanie mandatu. W przeciwnym przypadku nastąpi przedawnienie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy sprawa trafi do sądu. Ale także wtedy w ciągu 2 lat musi zapaść wyrok.
5. Mandat od policji - jeśli go nie przyjmiesz, sprawa trafi do sądu. Sąd ma rok, aby sprawą się zająć. Inaczej sprawa się przedawni. Jeśli sąd wszczął postępowanie, albo kiedy nie zapłacimy mandatu - sąd ma 3 lata na wydanie nakazu zapłaty.

6. Mandat z fotoradaru - w ciągu roku musisz dostać zdjęcie. Jeśli nie zapłacisz, sprawa trafi do sądu. Tam może trwać do 2 lat. Jeśli w tym czasie nie zapadnie wyrok, sprawa się przedawni.

7. ZUS - może domagać się składek przez 5 lat od dnia, kiedy składki stały się wymagalne (przepis obowiązuje od 1.01.2012 r.). Ale ZUS może Cię ścigać przez 10 lat, jeśli składki były wymagane przed 1 stycznia 2012 r.

W tym przypadku warto pamiętać, że od 15 stycznia obowiązuje abolicja na zaległości składkowe za 1 stycznia 1999 roku - 28 lutego 2009 roku. Jednak, aby urząd składki umorzył - trzeba złożyć wniosek!

Czy to stalking?

Jeśli jesteś nękany przez windykatorów, nachodzony przez nich w domu i zastraszany - zastanów się,
czy nie powiadomić policji.

To niezgodne z prawem, ale musisz mieć dowody - nagrania, świadków, korespondencję. Za stalking, czyli nękanie, grozi do 3 lat więzienia.

Część firm windykacyjnych boi się i do niezgodnych z prawem zachowań nie posuwa się na piśmie. Niektóre podczas rozmów telefonicznych nie podają nazwy. Nie przyznawaj się do zadłużenia, bo to nawet przy przedawnieniu daje podstawy do ściągania pieniędzy.

Co sądzisz o przepisach dotyczących windykacji? Podyskutuj w komentarzach


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!