MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz dom? Zgłosisz piec urzędnikom albo zapłacisz. Powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma na celu stworzenie mapy źródeł ciepła w Polsce, co ułatwi walkę ze smogiem.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma na celu stworzenie mapy źródeł ciepła w Polsce, co ułatwi walkę ze smogiem. pxhere.com
W 2021 r. ruszą prace nad centralną bazą wiedzy na temat źródeł ciepła w polskich domach. Za niezgłoszenie pieca przewidziano karę grzywny.

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku właściciele domów otrzymają nowy obowiązek: będą musieli zgłosić urzędnikom, czym ogrzewają budynek. W I kwartale 2021 r. ruszą bowiem prace nad Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków, w której w celu walki ze smogiem będą zbierane informacje m.in. o źródłach ciepła. Osoby, które nie złożą odpowiedniej deklaracji, zapłacą grzywnę.

Ogrzewanie domu do zgłoszenia. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków coraz bliżej

Informacje o pracach nad CEEB przytoczył serwis Bankier.pl. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie bazą danych, w której znajdą się informacje o źródłach ciepła w domach, budynkach wielorodzinnych, budynkach publicznych i lokalach usługowych. Na późniejszych etapach rozwoju bazy trafią do niej także m.in. dane z przeglądów kominiarskich oraz informacje o otrzymanej pomocy finansowej na termomodernizację czy wymianę pieca. Dzięki tej wiedzy gminom ma być łatwiej planować politykę antysmogową, m.in. walkę z „kopciuchami”.

Jak podała p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska, najszybciej ruszą elektroniczne deklaracje. Będziemy w nich określać, jakie posiadamy źródła ciepła o nominalnej mocy cieplnej do 1 MW.

– Jeżeli nie będzie opóźnień, to właśnie w pierwszym kwartale 2021 roku zaczniemy budować oprogramowanie umożliwiające zbieranie tych danych od właścicieli i zarządców nieruchomości – zapowiada Cabańska cytowana przez serwis Bankier.pl.

NOWOSCI dodane dzisiaj! Kliknij i przeczytaj!

Jak zapowiedziano, dokument ma być jak najprostszy, a ilość podawanych danych – jak najmniejsza. Zgłoszeniu będą podlegały wszystkie typy źródeł ciepła, od kotłów na paliwo stałe po pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Nie zgłosisz pieca, zapłacisz grzywnę. Kiedy ruszą deklaracje CEEB?

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy na właścicieli domów spadnie nowy obowiązek. Według planu w 2021 r. minister właściwy ds. budownictwa opublikuje komunikat uruchamiający deklaracje. Po 3 miesiącach od ogłoszenia komunikatu składanie deklaracji stanie się możliwe. Od tej chwili właściciele i zarządcy nieruchomości będą mieli 12 miesięcy na dopełnienie obowiązku. Kto tego nie zrobi, zapłaci grzywnę.

Mniej czasu na złożenie deklaracji będą miały osoby, które wybudują dom. W tym przypadku źródło ciepła trzeba będzie zgłosić w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Tu również za niezłożenie deklaracji w terminie przewidziana jest grzywna.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma powstać w latach 2021–2023, m.in. dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej na kwotę ok. 30 mln zł. Projekt ma być uruchamiany etapami – najpierw ruszą deklaracje o źródłach ciepła, zaś ok. II–III kwartału 2022 r. zacznie się zbieranie danych m.in. o uzyskanych przez właścicieli domów dopłatach do termomodernizacji. Szacuje się, że do CEEB rocznie będą trafiać dane na temat ok. pół miliona budynków, a docelowo w ewidencji ujętych zostanie ok. 5–6 mln budynków.

NOWOSCI dodane dzisiaj! Kliknij i przeczytaj!

[QUIZ] Niezwykłe fakty o zwykłych przedmiotach. Prawdziwe czy zmyślone?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz dom? Zgłosisz piec urzędnikom albo zapłacisz. Powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - RegioDom.pl

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni