Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz próchnicę? Ryzykujesz wiele chorób

Agata Markowicz
Choroby serca i układu krążenia, z miażdżycą i zawałem włącznie, cukrzyca (także ciążowa), stany zapalne stawów, kłopoty z zatokami, alergie - ilu z nas kojarzy te problemy z próchnicą czy chorobami przyzębia? A jednak! Stomatolodzy uczulają, że przyczyna wyżej wymienionych i wielu innych groźnych chorób ogólnoustrojowych może tkwić właśnie w stanach patologicznych zachodzących w jamie ustnej.

- O tym, jak ważny jest stan zębów i dziąseł, najlepiej świadczy fakt, że pacjenci przyjmowani do szpitali w celu przeprowadzenia zabiegów operacyjnych, poddawani są kontroli uzębienia, aby wykluczyć ryzyko potencjalnego zakażenia. Osoby z niewyleczoną próchnicą, kikutami korzeni czy zapaleniem dziąseł nie są do nich kwalifikowani, o ile nie istnieje poważne zagrożenie życia - mówi lek. stomatolog Witold Borkowski z Katowic.

Nie lekceważ problemu
Niewyleczone i niedomyte zęby są pożywką dla drobnoustrojów. Pół biedy, jeśli bytują one jedynie w zębie lub tylko w strukturach przyzębia. Naprawdę niebezpiecznie robi się wtedy, kiedy bakterie te przedostaną się do krwiobiegu: mogą bowiem z krwią dotrzeć do odległych narządów, zniszczyć niektóre ich komórki lub wywołać zakażenie.

Przepływając przez serce, mogą np. spowodować zawał, zapalenie mięśnia sercowego, osierdzia, wsierdzia lub zastawek. Mogą także uszkodzić nerki na tyle poważnie, że nie będą one w stanie funkcjonować. Jeśli zaatakują trzustkę odpowiedzialną za wytwarzanie insuliny, są w stanie spowodować zaburzenia w działaniu tego narządu i doprowadzić do cukrzycy. Bakterie mogą także przyczyniać się do powstawania wielu różnych alergii, wrzodów żołądka i jelit, a nawet niektórych chorób skóry.

Złe nawyki od dziecka
- Bakterie powodujące próchnicę docierają też do stawów, w których mogą wywołać bolesne stany zapalne, prowadzące nawet do ich trwałego uszkodzenia oraz chorób reumatycznych. Drobnoustroje odpowiedzialne za próchnicę to głównie paciorkowce, które także przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych migdałków i gardła - mówi lek. dent. Bartosz Leda z Centrum Stomatologii Candeo.

Zarazki przenikają też do kości, gdzie mogą powodować rozpoczęcie procesu ropotwórczego. Powstałemu w ten sposób stanowi zapalnemu towarzyszy ból, a także dreszcze, gorączka i gorsze samopoczucie. Może on też skutkować zapaleniem zatok.

- Jeśli przez kilka tygodni pacjent zmaga się z bólem głowy i ma problemy z zatokami, powinien szukać porady nie tylko u laryngologa, ale i stomatologa. Może to bowiem być objawem choroby wywołanej przez bakterie, które rozwijają się w obrębie nieleczonego stanu zapalnego w jamie ustnej - mówi lek. dentysta Bartosz Leda.

Na próchnicę cierpi aż 95 procent Polaków. Jej zaawansowaną postać dentyści stwierdzają u ponad połowy kilkuletnich dzieci! Nie lepiej statystyki wyglądają w przypadku paradontozy (choroby przyzębia). Szacuje się, że problemem tym dotkniętych jest 7 na 10 Polaków. Najczęstszą przyczyną paradontozy jest zalegający na zębach kamień.


*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!