Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne
Witamina B12. Co to jest? Zobacz
Jeszcze parę lat temu o witaminie B12 nie mówiło się zbyt wiele. Okazuje się jednak, że jest ona bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jedna z jej ważnych funkcji polega m.in. regulowaniu produkcji czerwonych krwinek.
Witamina B12, czyli kobalamina, to cząsteczka rozpuszczalna w wodzie. W swoim składzie zawiera pierwiastek kobalt, stąd jej nazwa. Molekuła ta wchodzi w skład witamin z grupy B. Witamina B12 w przewodzie pokarmowym zwierząt jest wytwarzana przez drobnoustroje, zaś człowiek musi ją dostarczać w gotowej postaci, wraz z dietą.
Więcej szczegółów dotyczących niedoboru witaminy B12 poznasz >>> tutaj <<<
Kiedy witamina B12 się wchłania?
Staje się dostępna, gdy kwas żołądkowy nadtrawi jedzenie, a potem, w końcowym odcinku jelita cienkiego, jest wchłaniana w obecności glikoproteiny. Organizm wykorzystuje ją do produkcji komórek krwi, uczestniczy ona również w syntezie DNA i RNA, jest niezbędna do przemiany tłuszczów w energię i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Wymienione niżej objawy mogą wskazywać, że warto sprawdzić poziom witaminy B12.
Przyczyny niedoboru witaminy B12
Jedną z przyczyn niedoboru witaminy B12 w organizmie, jak czytamy na stronie doz.pl, mogą być zaburzenia wchłaniania. Podłożem tego typu zaburzeń są nieprawidłowości w; budowie glikoproteiny, wytwarzanej przez komórki śluzówki żołądka, tzw. czynnika Castle’a lub receptora, który jest odpowiedzialny za wchłanianie witaminy B12 w jelitach. Kolejną przyczyną niedoboru witaminy B12 może być operacja bariatryczna, usunięcie jelita krętego, a także całkowite lub częściowe usunięcie żołądka, np. w wyniku zabiegu chirurgicznego, w którym konieczne jest wycięcie nowotworu. Wśród przyczyn niedoboru witaminy B12 wymienia się także: