Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mater Dolorosa w Bytomiu. Najstarszy śląski cmentarz [ZDJĘCIA i WIDEO]

Monika Chruścińska
Przekraczamy furtę cmentarną i ogarnia nas... cisza, a przecież to centrum miasta. Idziemy aleją, wzdłuż której stoją dumne pomniki i kaplice nagrobne znanych bytomskich rodów. Jakbyśmy się przenieśli w czasie. Tyle tu dostojeństwa i historii. To Matka Bolesna, bytomskie Powązki, jak nazywają swoją nekropolię w Śródmieściu, mieszkańcy.

- Ten cmentarz to najważniejsza nekropolia w mieście. Zarówno od strony historycznej, bo jest to taki bytomski Cmentarz Rakowicki, i zabytkowej, bo jest wpisany na listę zabytków - wyjaśnia Sylwia Namyślak, konserwator z Towarzystwa Miłośników Bytomia. - Prócz tego na listę wpisane są też poszczególne grobowce, nagrobki, mauzolea, kaplica cmentarna o bardzo wysokich walorach architektonicznych - zaznacza.

Trzysta metrów na prawo od głównego wejścia, na przeciw kaplicy cmentarnej, spoczywa ks. Józef Szafranek, proboszcz parafii NMP w Bytomiu i poseł do berlińskiego Zgromadzenia Narodowego z okręgu bytomsko-tarnogórskiego. - Warto się tu zatrzymać ze względu na postać księdza, ale i walory architektoniczne, bogate zdobienia nagrobku, które niestety dość mocno już nagryzł ząb czasu - opowiada konserwator. Po rezygnacji z mandatu ksiądz oddał się pracy społecznej, założył żeńską szkołę zawodową prowadzoną przez siostry Notre Dame.

Idąc dalej, cały czas główną aleją na wprost, rozpościera się przed nami rząd najstarszych kaplic, bogato zdobionych grobowców i mauzolea. Na wprost stoi mauzoleum Goetzlerów z 1900 roku w stylu klasycznym. Tuż obok, grobowiec rodziny Nowotny z wszystkimi zachowanymi cechami stylu neogotyckiego, pierwszy z odrestaurowanych zabytków.

- Jego stan był katastrofalny, cały porośnięty mchem, nie było widać granitowych kolumn - opowiada Namyślak. Dalej stoi kaplica Garusów, ufundowana w 1880 roku przez Juliannę Garus dla zmarłego męża. Warto przykleić nos do szyby drzwi, by zobaczyć doskonale zachowane polichromie. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rzeźby. Nagrobki cmentarza Mater Dolorosa wykazują pełny repertuar form rzeźbiarskich - od tradycyjnych, w kamieniu, po odlewy w brązie czy posągi repusowane.


*Dworzec w Katowicach zdemolowany przez pseudokibiców ZDJĘCIA i WIDEO
*Dyktando 2012. Poznaj pełny tekst [ZDJĘCIA ZWYCIĘZCÓW]
*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Mater Dolorosa w Bytomiu. Najstarszy śląski cmentarz [ZDJĘCIA i WIDEO] - Dziennik Zachodni