Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Materiał siewny - niska cena to znak ostrzegawczy? Odpowiada specjalista

Ewelina Sikorska
Agata Wodzień, pixabay.com
Czy droższy materiał siewny oznacza lepszy? Tę i inne kwestie wyjaśnia Marcin Wroński, który stoi na czele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy.

Niska cena materiału siewnego powinna być znakiem ostrzegawczym?

- Materiał siewny będący w obrocie musi spełniać minimalne wymagania określone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Cena nie ma wpływu na jakość materiału siewnego - podkreśla Marcin Wroński. I wyjaśnia: - Różnice cenowe mogą wynikać z popytu na daną odmianę. Odmiany, na które zapotrzebowanie jest większe, mogą mieć większą cenę. Jeżeli sprzedający jest producentem to cena może być niższa, jeżeli pośrednikiem to do ceny doliczana jest marża i cena automatycznie może być wyższa. Różnice wynikają również z jakości stosowanych zapraw.

W kolejnym sezonie można użyć zaprawiony jesienią materiał siewny? Czy nie wpływa to na jego jakość?

- W kolejnych latach można używać zaprawiony materiał siewny - odpowiada wojewódzki inspektor. - Materiał taki powinien zostać podany okresowej ocenie laboratoryjnej, co najmniej w zakresie zdolności kiełkowania. Dla nasion rolniczych i warzywnych po upływie 12 miesięcy od daty zabezpieczenia opakowania, a w przypadku nasion warzyw pakowanych hermetycznie po 24 miesiącach. Na etykiecie powinna zostać zamieszczona informacja „ocena okresowa” z podaniem miesiąca i roku jeżeli przeprowadzono powtórne badanie kiełkowania.

Tutaj również: Ceny nawozów i środków ochrony roślin w Polsce. Skąd się biorą, co na nie wpływa?

Jeśli chodzi o materiał siewny kwalifikowany, co oznaczają kolory etykiet?

- Szczegółowe informacje dotyczące kolorów etykiet materiału siewnego znajdują się w załączniku nr 1 rozporządzenia MRiRW z dnia 18 kwietnia 2013r w sprawie rodzaju opakowań materiału siewnego rośli rolniczych i warzywnych, sposobu ich zabezpieczania oraz szczegółowego sposobu etykietowania i plombowania - wskazuje Wroński.

Podstawowe kolory etykiet materiału siewnego:

  • biała z fioletowym paskiem – elitarny przedbazowy PB/III i PB/II
  • biała - elitarny bazowy B
  • niebieska – kwalifikowany pierwszego rozmnożenia C/1
  • czerwona - kwalifikowany drugiego i trzeciego rozmnożenia C/2 i C/3
  • brązowa – handlowy
  • ciemnożółta – standard
  • zielona – mieszanki nasienne

- Ilu polskich rolników (procentowo) kupuje certyfikowany materiał?

- W Polsce wymienialność materiału siewnego wg. Głównego Urzędu Statystycznego kształtuje średnio na poziomie 17 procent - podaje wojewódzki inspektor. - W zależności od województwa jest to od kilku do 20-25 proc. woj. kujawsko-pomorskie i woj. wielkopolskie. Należymy do rejonów o najwyższej wymienialności materiału siewnego, lecz warto zaznaczyć, że w innych krajach UE wykorzystanie nasion sięga 80-90 proc.

Polecamy również: Wnioski o dopłaty bezpośrednie 2019 - gdzie znaleźć wniosek? Nabór przez internet trwa

Przypominamy, obrót materiałem siewnym mogą prowadzić przedsiębiorcy i rolnicy wpisani do ewidencji przedsiębiorców lub rolników, prowadzonej przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Materiał siewny powinien być w zamkniętym opakowaniu, zaopatrzony w etykietę urzędową (w przypadku sadzeniaków ziemniaka paszport roślin), zabezpieczony urzędowymi plombami (zabezpieczeniem jest również przeszyta etykieta/paszport).

Tylko stosowanie wysokiej jakości kwalifikowanego materiału siewnego daje gwarancję uzyskania wysokich plonów - podkreśla kujawsko – pomorski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.

Marcin Wroński
Marcin Wroński nadesłane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Materiał siewny - niska cena to znak ostrzegawczy? Odpowiada specjalista - Gazeta Pomorska