Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2012: We wtorek matematyka [PRZYKŁADOWE ZADANIA, PRZECIEKI]

KD
shutterstock
Matematyka nie jest taka straszna jak, ją malują. Jeśli uczniowie rzetelnie przygotowywali się do matury z tego przedmiotu, nie mają się czego obawiać - przekonuje Edyta Marczewska, koordynatorka egzaminu maturalnego z matematyki z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Rozmowa z Edytą Marczewską, koordynatorką egzaminu maturalnego z matematyki z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Mam wrażenie, że to matematyka - nie język polski - większości maturzystów spędza sen z powiek. Jest czego się bać?

Na pewno nie ma. Jeśli ktoś solidnie przygotowywali się do egzaminu maturalnego z matematyki, pracując z dostępnymi arkuszami z wcześniejszych lat, nie powinien się niczego obawiać. A egzamin z matematyki na maturze obowiązkowy jest od 2010 roku. Jednak już w 2009 roku odbyła się próbna matura z tego przedmiotu. Tym samym ukazały się arkusze. Dużo wcześniej ukazał się informator, w którym między innymi pojawiły się przykładowe zadania i arkusze egzaminacyjne.

CO BĘDZIE NA MATURZE Z MATEMATYKI? OTO ZADANIA PEWNIAKI

Co na maturze z matematyki na poziomie podstawowym musi się znaleźć?

Mówiąc ogólnie, muszą się znaleźć takie zadania, które będą badały wiadomości i umiejętności opisane standardami wymagań egzaminacyjnych - one pozwalają na rozwiązywanie zadań zamieszczonych w informatorze. Właśnie informator, który opisuje typy i rodzaje zadań, jakie mogą pojawić się na maturze, powinien być wskazówką dla uczniów przed egzaminem dojrzałości.

Czyli jakie zadania pojawią się na sto procent?

Niestety są to zadania, które uwzględnią całą podstawę programową i wszystkie dziesięć podstawowych działów matematyki. Nowością od 2010 roku są zadania na dowodzenie. Zawsze pojawia się jeden dowód algebraiczny, geometryczny, badający te najwyższe standardy umiejętności - czyli umiejętność rozumowania. Są też zadania przykładowe, które badają umiejętność wykorzystania przez uczniów znanych ze szkoły algorytmów, takich jak rozwiązywanie równania nierówności kwadratowej, rozwiązywanie równania wielomianowego, podstawowe zadania z zakresu ciągów, planimetrii, stereometrii. Jednym słowem typowe zadania znane dzieciom z rzeczywistości szkolnej.

Który dział matematyki stwarza uczniom najwięcej trudności?

Zacznę inaczej. Zadania algorytmiczne nie sprawiają im problemów. Myślę, że ze względu na to, że często się powtarzają. Najwięcej problemów sprawiają zadania, które wymajają wypracowania strategii rozwiązywania i umiejętności argumentowania. Z reguły są to dowody z geometrii.

ZOBACZ HARMONOGRAM MATUR 2012
MATURA 2012 - ODWIEDŹ NASZ SERWIS SPECJALNY. PRZECIEKI, PYTANIA, ODPOWIEDZI, ARKUSZE
ZOBACZ ZDJĘCIA MATURZYSTÓW Z WOJ. ŚLĄSKIEGO

Kiedy wiadomo, jakie zadania pojawia się na egzaminie?

Na dwa lata przed egzaminem maturalnym zaczynamy przygotowywać konkretne zadania. Potem są one standaryzowane, czyli badamy łatwość ich rozwiązywania i innego typu parametry statystyczne. W taki sposób sprawdzamy czy zadanie jest rzetelne i czy dobrze będzie badało daną wiedzę i umiejętności. Cały proces przygotowywania zadań jest długotrwały, nieraz je przeglądamy, jeśli tego wymagają nanosimy poprawki. Dopiero tak przygotowane zadnia otrzymują maturzyści na egzaminie.

Z moich obserwacji wynika, że średnio co trzeci uczeń, z którym rozmawiałam przyznał, że obawia się matematyki. Rozumie pani ich lęk, z czego on wynika?

W ogóle nie rozumiem tego problemu. Z moich rozmów z uczniami, którzy poprosili o wgląd do prac maturalnych, wynika, że uczniowie nie mają się czego pać. Muszą umieć korzystać wiedzy, jaką zdołali opanować w szkole. Muszą umieć posługiwać się zestawem wzorów matematycznych, bo trzeba pamiętać, że z takiego zestawu wolno im korzystać- jest to dla nich forma podpowiedzi. Nie powinni nastawiać się, że matematyka jest trudna. Na wglądach bardzo często okazuje się, że choć ktoś nie potrafił rozwiązać zadania na egzaminie, w trakcie rozmowy ze mną nie ma z tym problemu.

Po części wynika to z nadmiernego stresu, jaki pojawia się przed egzaminem. Jednak nie wolno mówić, że matura z matematyki jest trudniejsza niż z języka polskiego czy innego przedmiotu. Ona nie stanowi żadnej trudności. Jest takim samym badaniem umiejętności, jak z każdego innego przedmiotu. Ani łatwiejsza, ani trudniejsza, w związku z czym czego mają się obawiać? W uczniach należy budować przekonanie, że matematyka jest przedmiotem, który można opanować i zdać tak samo łatwo jak każdy inny. Oczywiście warunek jest jeden - trzeba pracować. Do tego pamiętajmy, że wprowadzenie matematyki jako obowiązkowego egzaminu na maturze nie jest przypadkowe. Jeśli nasi uczniowie, przyszli absolwenci uczelni, mogliby konkurować na dzisiejszym rynku pracy, to powinni zdawać sobie sprawę, że osoby, które skończyły kierunki związane z matematyką, najszybciej znajdą pracę.

Nierówności kwadratowe:

Nierówności wielomianowe:

Stereometria:

Ciągi liczbowe:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo