18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2013 wyniki: powiaty bielski i cieszyński jak zwykle lepsze? [RAPORT ROZSZERZONY]

Anna Zielonka
Matura 2013
Matura 2013 arc DZ
O tym, kto zdał maturę, a kto nie, wiemy już od minionego piątku. Teraz Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie podsumowała tegoroczny egzamin dojrzałości. Województwo śląskie nie wypadło źle, a wręcz lepiej od średniej krajowej... o 1 procent. Podczas gdy ogólnopolskie wyniki zdawalności wyniosły 81 procent, w naszym województwie zdawalność osiągnęła 82 procent. To nawet lepszy wynik od ubiegłorocznego, bowiem rok temu maturzyści wypracowali 80,73 procent (średnia krajowa wyniosła wtedy 80 procent), a dwa lata temu o 5 procent mniej niż podczas matury 2012.

- Naszym maturzystom poszło naprawdę dobrze - ocenia Roman Dziedzic, dyrektor OKE w Jaworznie. - Znowu jesteśmy lepsi i z tego należy się cieszyć - dodaje. Lepsi od średniej krajowej jesteśmy też w niektórych przedmiotach, ale raczej w tych dodatkowych niż zdawanych obowiązkowo.

W przypadku matury z języka polskiego na poziomie podstawowym średnia krajowa jest o 1 proc. Wyższa od wyniku województwa śląskiego, ale zdawalność na poziomie rozszerzonym jest taka sama w obydwu przypadkach (63 proc.). Dotyczy to również podstawowej matematyki (55 proc.). Gorzej wypadliśmy, jeśli chodzi o poziom rozszerzony (o 1 proc.) . Lepsi jesteśmy za to w języku angielskim na poziomie podstawowym (69d o 68 proc.) i na równi w przypadku stopnia rozszerzonego (67 do 67 proc.).

ZOBACZ ROZSZERZONY RAPORT O ZDAWALNOŚCI MATURY 2013

Maturzystom z naszego województwa poszło lepiej z przedmiotami dodatkowymi . Na przykład podstawowy WOS nasza młodzież zdała na 46 proc., podczas gdy średnia ogólnopolska wyniosła 43 proc.

Jak co roku, najlepszą zdawalność w naszym województwie miały Mysłowice i Piekary Śląskie.

- Podkreślam jednak, że to miejscowości, w których są jednolite typy szkół, tzn. same licea ogólnokształcące i technika, które podwyższają poziom zdawalności, a brakuje np. szkół dla dorosłych, które znajdziemy za to w Zabrzu, powiecie wodzisławskim, Jaworznie i innych miastach - przekonuje Roman Dziedzic. - Wyników zdawalności w poszczególnych powiatach nie można więc porównywać. Jej poziom w liceach profilowanych i szkołach dla dorosłych jest bowiem niższy niż w szkołach dla młodzieży, a to wpływa na ogólne wyniki w danej miejscowości czy powiecie. Zdawalność ma więc różne oblicza, dlatego porównując poszczególne miejscowości, należy wziąć pod uwagę różne czynniki, które mają na nią wpływ - dodaje.

Zwraca jednak uwagę na fakt, że od tej reguły odstają powiaty bielski i cieszyński, które co roku osiągają dobre wyniki mimo oświatowej różnorodności. Nie zaniżają ich bowiem nawet liczne szkoły dla dorosłych i licea profilowane.

- Nie da się wskazać wprost z czego to wynika, ale wysoki poziom nauczania widać w Bielsku-Białej na każdym stopniu kształcenia. Na pewno mają na to wpływ dobrze przygotowani nauczyciele, dobra motywacja uczniów i ich nastawienie do nauki - wskazuje dyrektor OKE.

W powiecie cieszyńskim wysoki poziom występuje na terenach wiejskich, mimo że w całej Polsce szkolnictwo wiejskie jest gorsze niż to w miastach.

ZOBACZ ROZSZERZONY RAPORT O ZDAWALNOŚCI MATURY 2013

- Powtarzam za innymi, że może to być wpływ protestantyzmu występującego na tamtym terenie. Ten odłam chrześcijaństwa oddziałuje na kwestie wychowania i podejścia do nauki wśród młodych ludzi - sugeruje Roman Dziedzic. Zwraca uwagę na to, że w województwie śląskim nie sprawdza się zasada, która mówi, że najlepsze wyniki osiągają miasta mające powyżej 100 tys. mieszkańców, a dopiero za nimi są w kolejności miejscowości poniżej 100 tys., do 20 tys. i wsie. - Co prawda, w Śląskiem najlepiej idzie uczniom w największych miastach, ale na drugim miejscu znajduje się młodzież wiejska, a dopiero za nią ta z miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców i do 20 tys. Być może bliskość miast i to, że śląskie miejscowości leżą bardzo blisko siebie wpłynęły na zatarcie się różnic między miastem a wsią - zastanawia się dyrektor OKE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!