Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2014: Dobre notatki to zdany egzamin [PORADNIK MATURZYSTY]

Centrum Prasowe SWPS
Polskapresse
To, czego nie wynosimy ze szkoły, a wymagane jest na studiach, to notowanie na wykładach. Zrobienie dobrej notatki to połowa sukcesu i prawie zdany egzamin końcowy. W późniejszym życiu zawodowym taka umiejętność będzie równie potrzebna, więc lepiej jak najszybciej ją w sobie wykształcić. Jak projektować dobre notatki – podpowiada Mariusz Wszołek, wykładowca z Instytutu Grafiki we wrocławskim wydziale SWPS.

ZOBACZ KONIECZNIE SPECJALNY SERWIS DLA MATURZYSTÓW 2014:
MATURA 2014 TUTAJ PYTANIA + ODPOWIEDZI + PRZECIEKI

Postaw na stronę wizualną
Badania pokazują, że graficzna prezentacja danych działa zdecydowanie lepiej niż ciągły tekst. Aby stworzyć dobrą i przydatną w późniejszej nauce czy pracy notatkę staraj się budować związki przyczynowo skutkowe z wykorzystaniem różnych form informacji: tekstu, grafiki, cyfr, obrazu, a nawet dźwięku. Nie bój się eksperymentować. Rysuj schematy, wykresy, obrazki i wzory, co pomoże przyswoić wiedzę w krótkim czasie.

Przydatna notatka to taka, która w kilku zdaniach przekaże sens całości. Podczas wykładu, seminarium czy spotkania skupiaj się zatem na meritum i unikaj nieistotnych części mowy takich jak zaimki, przyimki i wykrzykniki. Z perspektywy informacji są one zupełnie bezużyteczne. Nie skupiaj się na wszystkim, notuj pojedynczo, ale dokładnie. Lepiej mieć jedną, ale dokładną notatkę, niż pięć mniej istotnych informacji, które w procesie przyswajania wiedzy przecież i tak usuniesz.

MATURA 2014: Jaki kierunek studiów wybrać? [PORADNIK MATURZYSTY]
MATURA 2014: Rodzicu - jak zdać maturę z dzieckiem [PORADNIK MATURZYSTY]
MATURA 2014: Jak walczyć z maturalnym stresem [PORADNIK MATURZYSTY]
MATURA 2014: Autoprezentacja przed egzaminem ustnym [PORADNIK MATURZYSTY]
MATURA 2014: Co jeszcze przed maturą? Podrasuj sobie mózg [PORADNIK MATURZYSTY]

Stosuj kontrasty
Aby notatka była atrakcyjna i zauważalna warto jest skupić się na kontrastach. Podkreślenia i silne kontrasty, takie jak czarny i biały działają zdecydowanie lepiej niż jaskrawe kolory i kursywa tekstu. Używaj kolorów białego i czarnego (lub granatowego), a trzeciego koloru, używaj tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach, ponieważ to wprowadza chaos. Jeśli coś jest naprawdę ważne nie bój się wyjść poza konwencję ciągłego tekstu – wyróżnij informację używając większych liter i zamykając ją w prostokątnym podkreśleniu.

Poukładaj informacje
Grunt to szybka orientacja w notatkach i czytelność. Zastanów się nad rozkładem informacji. To szczególnie istotne przy notatkach z kilku przedmiotów. Pomyśl o prostych skojarzeniach, które przyjdą ci na myśl. Czy dany przedmiot kojarzysz z jego nazwą, nazwiskiem lub ksywą wykładowcy? A może z obszarem tematycznym? Pamiętaj, że notatki to twój indywidualny projekt, więc mają do ciebie pasować, jak dobrze skrojony garnitur. Przemyśl dokładnie jak na poziomie pojedynczych notatek ułożyć informacje – być może dobrym rozwiązaniem będzie narzucenie odpowiedniej numeracji lub wyróżnienie tytułów i śródtytułów dużymi literami?

MATURA - 2014: ZOBACZ TAKŻE:
* Matura 2014 z j. angielskiego [ARKUSZE, PRZECIEKI, TESTY, PYTANIA] Przykładowe testy z angielskiego
* Matura 2014 z matematyki [ARKUSZE, PRZECIEKI, TESTY, PYTANIA] Przykładowe pytania z matematyki

* Matura 2014 z polskiego [ARKUSZE, PRZECIEKI, TESTY, PYTANIA] Przykładowe pytania z polskiego
Kup dobry notatnik
Na koniec prozaiczna, ale i pomocna rada. Nigdy nie wiesz kiedy wpadnie ci do głowy pomysł wart zapisania, więc zainwestuj w podręczny notatnik. Przywiązanie do własnego notatnika to żaden wstyd. Hemingway, Picasso, Van Gogh pisali tylko w jednym notatniku. Zbuduj więź z notatnikiem, w końcu będziesz z nim pracować przez dłuższy czas. Podręczne notatki pozwolą na zapamiętanie wielu pomysłów, dat, informacji przydatnych w życiu.

Z dobrymi notatkami jest jak z dobrym projektowaniem – wymaga czasu i rozeznania. Poświęć trochę czasu na przeglądanie serwisów związanych z projektowaniem informacji, information design, infografiką, a może przyjdzie ci do głowy pomysł na własny system skutecznego notowania.

***

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Od 17 lat uczelnia jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Obecnie kształci około 14,4 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia i prawo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo. Tradycją SWPS są cykle otwartych imprez naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. SWPS jest organizacją społecznie odpowiedzialną, m.in. wspiera rozwój sztuki, realizując cykl wydarzeń Kultura Wysokich Napięć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!