Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2014: Rodzicu - jak zdać maturę z dzieckiem [PORADNIK MATURZYSTY]

Centrum Prasowe SWPS
Gazeta Wrocławska
Egzaminy to czas wielkiego stresu. Warto pomyśleć o tym, jak pomóc maturzystom, aby znieśli trudy przygotowań. Świadomość, że mogą liczyć na rodziców, ich troskę, akceptację, radę i pomoc w zmaganiu ze stresem może okazać się kluczowa - radzi Aneta Bartnicka-Michalska, psycholog SWPS.

ZOBACZ KONIECZNIE SPECJALNY SERWIS DLA MATURZYSTÓW 2014:
MATURA 2014 TUTAJ PYTANIA + ODPOWIEDZI + PRZECIEKI

Dostępne badania pokazują, że szczególnie ważne w stresujących sytuacjach życiowych jest społeczne wsparcie – przekonanie, że są wokół nas ludzie życzliwi, na których możemy polegać. Zarówno przed egzaminami, jak i po ich zakończeniu poziom stresu u maturzysty sięga zenitu. Jak pomóc przed egzaminem? Jakie działania warto podejmować, a czego unikać – oto kilka pożytecznych rad dla rodziców.

Wzorowy rodzic:
Wspiera. W okresie nadmiaru stresu najważniejsze dla maturzysty jest przekonanie, że bliska mu osoba wierzy w jego sukces i niezależnie od wyniku egzaminu będzie dla niego przyjacielem.
Pomaga. Zaoferowana pomoc niekoniecznie musi polegać na wspólnym uczeniu się, bo nie każdy młody człowiek to lubi, ale już sama propozycja jest miłym gestem, który można co jakiś czas ponawiać.
Dzieli się doświadczeniami. Opowiedz o swoich egzaminach i twoich sposobach na pokonywanie stresu – to może pokazać studentowi, że problem nie jest aż tak straszny, na jaki wygląda.
Przypomina mocne strony. Okres przygotowań do egzaminów, to także czas rozterek. Młodego człowieka nachodzą wątpliwości, czy sobie poradzi. Przypomnienie mu sytuacji, w których osiągnął sukces i zwrócenie uwagi na jego mocne strony ma zbawienny skutek. Odniesienie się do jego przeżyć pomoże mu wzmocnić wiarę we własne możliwości i podniesie go na duchu.

MATURA 2014: Jaki kierunek studiów wybrać? [PORADNIK MATURZYSTY]
MATURA 2014: Jak walczyć z maturalnym stresem [PORADNIK MATURZYSTY]
MATURA 2014: Dobre notatki to zdany egzamin [PORADNIK MATURZYSTY]
MATURA 2014: Autoprezentacja przed egzaminem ustnym [PORADNIK MATURZYSTY]
MATURA 2014: Co jeszcze przed maturą? Podrasuj sobie mózg [PORADNIK MATURZYSTY]

MATURA - 2014: ZOBACZ TAKŻE:
* Matura 2014 z j. angielskiego [ARKUSZE, PRZECIEKI, TESTY, PYTANIA] Przykładowe testy z angielskiego
* Matura 2014 z matematyki [ARKUSZE, PRZECIEKI, TESTY, PYTANIA] Przykładowe pytania z matematyki

* Matura 2014 z polskiego [ARKUSZE, PRZECIEKI, TESTY, PYTANIA] Przykładowe pytania z polskiego
Proponuje plan B. Stres egzaminacyjny stwarza wrażenie walki o przetrwanie. Większość osób woli mieć poczucie, że ma wybór, a ich życie nie zależy od jednego egzaminu. Warto podjąć ten tok myślenia, a dziecku łatwiej będzie traktować sytuację stresową jak wyzwanie, a nie skazanie.
Nie przenosi własnych aspiracji na dziecko. Takim zachowaniem i wygórowanymi ambicjami możesz jedynie mu zaszkodzić.
Nie straszy egzaminem ani jego konsekwencjami. Twoje dziecko zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, więc wzmacnianie w nim lęku, z pewnością nie pomoże w skutecznym uczeniu się.
Nie porównuje. Nie ma lepszego sposobu na zniechęcenie do nauki niż porównanie do innych osób, które mają lepsze wyniki w nauce.

Dzień egzaminu
Mózg to urządzenie, które potrzebuje paliwa. Zadbaj o to, by przed wyjściem z domu abiturient zjadł śniadanie. Każdy z nas ma prawo do tego, by zestresować się i to właśnie najbliższe otoczenie powinno nas uspokoić. Nawet osoby o najtwardszych charakterach w momencie zdawania testów mogą wpaść w panikę. Aby zatrzymać spiralę obaw zapewnij swoje dziecko, że uczyło się wystarczająco długo, by teraz zdać egzamin.

Minuty tuż przed egzaminem powinny być czasem skupienia. Postaraj się wtedy nie bombardować go telefonami. Lepiej wyślij wiadomość, np. „trzymam kciuki", „będzie dobrze", „jestem z tobą" lub po prostu zwykły „uśmiech".

Stresujący czas po egzaminie
Najgorsze minęło, egzamin już napisany, a telefon nie dzwoni. Nie gorączkuj się. Daj dziecku trochę czasu na ochłonięcie i poczekaj aż samo zadzwoni. Być może w ferworze emocji ostatnią rzeczą o jakiej myśli, to telefon do rodzica. Jeśli już zadzwoni, nie zadawaj za dużo pytań. Nie martw się też, jeśli po egzaminie udzieli zdawkowych informacji i wybierze towarzystwo rówieśników. Widocznie tam łatwiej jest mu odreagowywać stres. Minie jakiś czas zanim ochłonie, wtedy warto docenić jego wysiłek – szczególnie, jeśli ma wątpliwości, co do wyniku egzaminu. Ważny jest dystans do całej sytuacji i postawa wspierająca, którą rodzic przybierze aż do samego końca ogłoszenia wyników.

***

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu
i Katowicach. Od 17 lat uczelnia jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Obecnie kształci około 14,4 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia i prawo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo. Tradycją SWPS są cykle otwartych imprez naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. SWPS jest organizacją społecznie odpowiedzialną, m.in. wspiera rozwój sztuki, realizując cykl wydarzeń Kultura Wysokich Napięć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!