Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2015: Nowa matura już za rok. Koniec prezentacji z polskiego, dodatkowy przedmiot rozszerzony

Sławomir Cichy, Anna Mizera
Od 2015 r. matura znów będzie ważnym egzaminem?
Od 2015 r. matura znów będzie ważnym egzaminem? Lucyna Nenow
Matura 2015: Matura znowu ma szansę stać się ważnym egzaminem dojrzałości a nie kolenym formalnym sprawdzianem do przejścia przed rozpoczęciem studiów. MATURA 2015 ZMIANY - CZYTAJ WIĘCEJ

Matura 2015: W czasie gdy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu wypoczywali na zimowych feriach, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała przykładowe zadania, jakie mogą się pojawić na maturze w 2015 roku. Wtedy wchodzi też w życie cały pakiet nowości w egzaminach dojrzałości. Zmiany nie zaskoczyły nauczycieli ale martwią uczniów.

- Modyfikacja egzaminu wynika zarówno z nowej podstawy programowej, realizowanej w szkołach ponadgimnazjalnych od 2012 roku, jak i sugestii uczelni, które oczekują od maturzystów poszerzonej wiedzy z dziedziny dotyczącej wybranego kierunku studiów - tłumaczyła konieczność wprowadzenia zmian w liście do uczniów poprzednia minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas.

CZYTAJ TAKŻE:
Matura w 2015 roku? Będzie trudno, szykuje się prawdziwa rewolucja na egzaminie

Od 2015 roku maturzyści obowiązkowo poza egzaminem z polskiego, matematyki i języka obcego będą bowiem musieli podejść także do przedmiotu dodatkowego, koniecznie na poziomie rozszerzonym.

- Na pewno będzie to wymagało od uczniów więcej pracy. Dotąd na niektórych uczelniach wystarczał poziom podstawowy, aby się dostać - mówi Anna Wietrzyk, rzecznik Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Łączenie abiturient będzie mógł przystąpić do egzaminów z maksymalnie sześciu przedmiotów. Każdy dodatkowy od 2015 roku będzie wyłącznie na poziomie rozszerzonym.

**ZOBACZ KONIECZNIE:

Miss Studniówki 2014. Zobacz nasze kandydatki i GŁOSUJ

**

- To paranoja. Różne uczelnie na te same kierunki preferują inne przedmioty. Tymczasem po zmianie warunków matury nie da się nauczyć kilku przedmiotów na poziomie rozszerzonym - denerwuje się Ewa, uczennica pierwszej klasy jednego z katowickich liceów.

Prawdziwa rewolucja dotyczy jednak języka polskiego. Przyszli abiturienci mogą zapomnieć o prezentacji. W trakcie egzaminu wylosują za to zagadnienia, o których będą musieli opowiedzieć. Jakiego typu pytań można się spodziewać? CKE podaje np. takie polecenie: "Labirynt - przestrzeń zapraszająca do odkryć czy pułapka bez wyjścia? Rozważ problem, odwołując się do podanego fragmentu opowiadania Brunona Schulza i innego tekstu kultury".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!