Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2016: Jak się przygotować do matury z polskiego, matematyki, angielskiego? Radzą nauczyciele

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Jakie pytania na maturze 2016, język polski - poziom podstawowy i rozszerzony, matematyka - poziom podstawowy i rozszerzony, biologia, historia, WOS, chemia.Jak się przygotować do matury 2016 z języka polskiego? Poziom podstawowy i rozszerzony Radzi polonistka Joanna WaszkowskaJak się przygotować do matury z matematyki 2016? Poziom podstawowy i rozszerzony. Radzi dr Łukasz DawidowskiJak się przygotować do matury 2016 z języka angielskiego? Radzi Marcin GlińskiJak się przygotować do matury z WOS-u? Radzi dr Natalia StępieńJak się przygotować do matury 2016 z biologii? Radzi dr Jacek FrancikowskiJak się przygotować do matury 2016 z Chemii? Radzi dr Krystyna JarzembekJak się przygotować do matury 2016 z historii? Radzi Marcela GruszczKiedy, o której godzinie i jakie egzaminy na maturze 2016. Pełny harmonogram i terminarz maturalny
Jakie pytania na maturze 2016, język polski - poziom podstawowy i rozszerzony, matematyka - poziom podstawowy i rozszerzony, biologia, historia, WOS, chemia.Jak się przygotować do matury 2016 z języka polskiego? Poziom podstawowy i rozszerzony Radzi polonistka Joanna WaszkowskaJak się przygotować do matury z matematyki 2016? Poziom podstawowy i rozszerzony. Radzi dr Łukasz DawidowskiJak się przygotować do matury 2016 z języka angielskiego? Radzi Marcin GlińskiJak się przygotować do matury z WOS-u? Radzi dr Natalia StępieńJak się przygotować do matury 2016 z biologii? Radzi dr Jacek FrancikowskiJak się przygotować do matury 2016 z Chemii? Radzi dr Krystyna JarzembekJak się przygotować do matury 2016 z historii? Radzi Marcela GruszczKiedy, o której godzinie i jakie egzaminy na maturze 2016. Pełny harmonogram i terminarz maturalny 123RF
Co może być na maturze 2016 z polskiego? Jakie zadania mogą pojawić się na maturze 2016 z matematyki? Jakie zagadnienia powtórzyć przed maturą 2016 z języka angielskiego, historii, biologii, chemii i WOS-u. Zapytaliśmy nauczycieli i naukowców jakie ich zdaniem tematy maturalne trzeba powtórzyć. Czasu jest coraz mniej, bo matura 2016 już w środę 4 maja o godzinie 9.00. Najpierw język polski poziom podstawowy i rozszerzony. W czwartek 5 maja 2016 matematyka, w piątek 6 maja matura z języka angielskiego.

MATURA 2016 JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO MATURY 2016, PODPOWIEDZI? KIEDY ARKUSZE MATURALNE 2016?

W piątek 29 kwietnia 2016 uczniowie kończący szkoły średnie odebrali świadectwa dojrzałości. W ten sposób zaczęli świętować długi weekend. Jednak nie powinni zbyt długo się wylegiwać, bo zaraz po nim rozpoczyna się egzamin maturalny. Blisko 42 tys. młodych ludzi w Śląskiem ma więc ostatnie dni na szlifowanie materiału. Poprosiliśmy wykładowców z Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów, który od czterech lat przygotowuje uczniów do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu, by podpowiedzieli, na co zwrócić uwagę i co powtarzać w pierwszej kolejności, by jak najefektywniej wykorzystać ten czas.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Matura 2016: Co może pojawić się na egzaminie? Najlepsi nauczyciele mówią POLSKI, MATEMATYKA

Jak się przygotować do matury z języka polskiego. Jakie pytania na ustnej maturze z polskiego - 4 maja 2016

„Lektury z gwiazdką”, czyli obowiązkowe, zarówno w szkole średniej, jak i gimnazjum - zdaniem polonistki Joanny Waszkowskiej, maturzyści powinni powtórzyć w pierwszej kolejności.

- Nie tylko ich treść, ale również intencję autora w odniesieniu do każdej z lektur oraz założenia epoki, w której dany tekst powstał. Tu warto poszerzyć interpretację o konteksty historycznoliterackie, biograficzne i filozoficzne - podpowiada.

Poleca też stworzenie chmur skojarzeń, w których zapiszemy najważniejsze motywy, główne wątki czy problemy. Warto sięgnąć do notatek, w których znajdziemy informacje o cechach tekstów popularnonaukowych, krytycznoliterackich czy publicystycznych (w tym felietonu). Oczywiście nie może zabraknąć i rozprawki. W tym przypadku warto przypomnieć sobie jej strukturę oraz kryteria oceniania. Nieważne, że na lekcjach uczniowie wałkowali to do znudzenia. Jeszcze jeden raz nigdy nie zaszkodzi!

- Zachęcam maturzystów do stworzenia listy kilku lub kilkunastu różnych tekstów kultury, które później będzie można przywołać na maturze pisemnej lub ustnej. Co ważne, trzeba pamiętać o poprawnym tytule, imieniu i nazwisku autora czy reżysera. Warto też do każdego z tych tekstów dopasować po kilka przykładów motywów i spróbować połączyć własne przykłady z wybranymi fragmentami lektur obowiązkowych - podpowiada Waszkowska.

Kliknij i zobacz: Jak się przygotować do matury z matematyki 2016? Poziom podstawowy i rozszerzony. Radzi dr Łukasz Dawidowski

Zobacz wideo, jak się uczyć do matury w ostatniej chwili

Jak się przygotować do matury z matematyki. Poziom podstawowy i rozszerzony - 5 i 9 maja 2016

Maturzystom nie przypadną do gustu odpowiedzi, jakich udzielił na nasze pytania dr Łukasz Dawidowski, który w ramach UŚ Maturzystów prowadził zajęcia z matematyki. Co trzeba wiedzieć, żeby spokojnie podejść do matury z matematyki?

- Wszystko! - odpowiada wykładowca.

Które partie materiału najlepiej powtórzyć w ostatnich dniach?

- Wszystkie! - powtarza. - Oczywiście powtórzenie wszystkiego w tak krótkim czasie nie jest możliwe - dodaje.

Jak zaznacza, w poprzednich latach maturzyści zawsze mieli do rozwiązania nierówność kwadratową i równanie wielomianowe trzeciego stopnia. Warto w weekend powtórzyli typowe metody ich rozwiązywania.

- W części testowej czasem zadania są podchwytliwe, nie warto zaznaczać odpowiedzi bez zastanowienia się. Zawarte są w nim zadania z tylko jedną prawidłową odpowiedzią, więc można rozwiązywać go, odrzucając nieprawidłowe odpowiedzi - podpowiada matematyk.

Dużo trudniejsze zadanie czeka uczniów, którzy zdecydowali się napisać poziom rozszerzony matematyki.

- Trudniej o typowe zadania. Zadania są trudniejsze i prawie wszystkie wymagają zapisania całego rozwiązania (są zadaniami otwartymi) - wyjaśnia Dawidowski. - Rok temu po wielu latach do podstawy programowej powróciły elementy analizy matematycznej. Na pewno będziecie mieli kilka zadań związanych z tą częścią materiału. Warto przypomnieć sobie, jak poszukiwać wzoru stycznej do funkcji różniczkowalnej, jak poszukiwać ekstremów lokalnych funkcji i jak obliczać granice i pochodne funkcji - wymienia.

Zachęca też maturzystów do rozwiązania zadań optymalizacyjnych, które wykorzystują zastosowania analizy matematycznej, najpewniej dotyczące geometrii. Tak samo jak do rozwiązania kolejnej porcji zadań z parametrami, ciągami, rozwiązanie równania lub nierówności trygonometrycznej oraz dowodów. One zawsze są na egzaminie.

Kliknij i zobacz: Jak się przygotować do matury 2016 z języka angielskiego? Radzi Marcin Gliński

Jakie pytania na maturze z języka angielskiego, poziom podstawowy i poziom rozszerzony - 6 maja 2016

Marcin Gliński, który na spotkaniach UŚM pomagał uczniom opanować wiedzę z zakresu języka angielskiego, zachęca by ostatnie dni przed maturalną batalią poświęcić na rachunek swoich mocnych i słabych stron.

- Warto przeczytać uważnie konkretny tekst i pytania do niego, później starać się zaznaczyć fragmenty, w których są odpowiedzi. Jeśli są problemy, trzeba wyeliminować błędne odpowiedzi. Dzięki temu uczniowie opanują technikę odpowiadania na pytania z arkusza - mówi.

Uczniom, którzy obawiają się przygotowania wypowiedzi pisemnej, podpowiada, by wybrali konkretne zwroty, frazy czy wyrażenia, które mogą przydać się podczas egzaminu. Muszą nauczyć się ich na pamięć, przepisując je kilkakrotnie w kolorze czerwonym i zielonym.

- To właśnie te dwa kolory pobudzają nasze emocje, które z kolei wspomagają proces uczenia się języka obcego - wyjaśnia.

Kliknij i zobacz: Jak się przygotować do matury z WOS-u? Radzi dr Natalia Stępień

Jakie pytania na maturze z WOS-u - 10 maja 2016

W tym roku 3082 uczniów zdecydowało się zdawać wiedzę o społeczeństwie. Wielu z nich uważa, że na egzaminie wystarczy ogólna wiedza. Niestety, statystyki pokazują coś innego. W ostatnich latach wyniki z tego przedmiotu były najniższymi na maturze, np. w zeszłym roku średni wynik wynosił 26 proc. Dr Natalia Stępień, która poruszała z uczniami zagadnienia z WOS-u, przyznaje, że wielu uczniów podchodzi do przedmiotu po macoszemu i potem mają problem. Radzi, by w najbliższych dniach powtórzyć najczęściej pojawiające się kwestie.

- Przede wszystkim problematykę ustroju RP. Zadnia z tego zakresu zawsze są na maturze - podkreśla dr Stępień.

Warto przyjrzeć się mapie politycznej świata. - Zadania z mapą to maturalny pewnik, a w przypadku państw Afryki czy Azji czasami ich wskazanie przysparza wielu trudności - dodaje.

Zachęca też do wypisania (np. w formie map myśli) najważniejszych informacji z każdego maturalnego działu: społeczeństwo, polityka, prawo, stosunki międzynarodowe.

Kliknij i zobacz: Jak się przygotować do matury 2016 z biologii? Radzi dr Jacek Francikowski

Jakie pytania na maturze z biologii - 11 maja 2016

W biologii nic nie ma sensu bez teorii ewolucji, dlatego maturzyści powinni pamiętać o podstawowych hasłach związanych z mutacjami, selekcja i specjacją - zaznacza dr Jacek Francikowski, który podczas zajęć z uczniami zgłębiał tajniki biologii.

Podpowiada, że uczniowie, którzy wybrali biologię na maturze, powinni sięgnąć do notatek na temat fizjologii neuronu oraz procesów ewolucyjnych.

- Mechanizm pobudzenia neuronu i proces przenoszenia informacji jest problematyczny dla wielu uczniów ze względu na swoją nieintuicyjność i trudność w odniesieniu do codziennych doświadczeń, dlatego warto poświęcić mu chwilę, bo jest istotny dla zrozumienia innych procesów obecnych w ciele organizmów żywych - wyjaśnia.

Kliknij i zobacz: Jak się przygotować do matury 2016 z Chemii? Radzi dr Krystyna Jarzembek

Jakie pytania na maturze z chemii - 13 maja 2016

Dr Krystyna Jarzembek, która wyjaśniała maturzystom chemię, zachęca, by w długi weekend sięgnęli do arkuszy maturalnych z ubiegłych lat.

- Na ich podstawie warto wypisać działy lub tematy, z którymi uczniowie mieli największe problemy, a także takie, które nie sprawiały im trudności - wyjaśnia dr Jarzembek, i jak dodaje, w pierwszej kolejności warto skupić się na tych zadaniach, które sprawiają trudności, a na koniec zostawić działy, z którymi radzimy sobie najlepiej.

Warto też jeden dzień poświęcić na przypomnienie wzorów, jednostek, kolorów wskaźników kwasowo-zasadowych, kolorów jonów w zależności od stopnia utlenienia pierwiastka, osadów soli i wodorotlenków.

- Świadomość, że rozwiązywanie zadań nie jest takie trudne niesamowicie podbudowuje - podsumowuje.

Kliknij i zobacz: Jak się przygotować do matury 2016 z historii? Radzi Marcela Gruszcz

Jakie pytania na maturze z historii - 17 maja 2016

Marcela Gruszcz zaznacza, że tematy wypracowywań z historii są zróżnicowane, nie tylko pod kątem chronologicznym, ale również treściowym. Dlatego podpowiada uczniom, jakie zagadnienia pojawiały się w ostatnich pięciu latach na poziomie rozszerzonym z historii.

Najczęściej wypracowanie pisali na jeden z następujących tematów: przemiany ustrojowe; XX wiek lub stosunki międzynarodowe. Zaś w przypadku najpopularniejszych tematów znalazły się takie zagadnienia: starożytny Rzym; starożytna Grecja; Rzeczpospolita XVII wieku; style architektoniczne; II wojna światowa oraz PRL.

O tym warto pamiętać podczas matury 2016

Bez względu na to, na jaki przedmiot postawili maturzyści, warto, by w najbliższych dniach sięgnęli do arkuszy z lat ubiegłych. Dzięki temu oswoją się z zadaniami i forma egzaminu. Przy języku polskim niech usiądą do napisania wstępu do kilku wypracowań, pamiętając o sformułowaniu tezy i wypisaniu w punktach argumentów, które napisaliby w rozwinięciu.

Wszyscy zdający jeszcze przed maturą powinni zapoznać się z tablicami matematycznymi, które będą dostępne podczas egzaminu. Szkoda tracić czas na poszukiwanie konkretnego wzoru. Lepiej wcześniej znać jego położenie. Na koniec ostatnia zasada obowiązująca wszystkich - na dzień przed egzaminem trzeba odłożyć wszystkie książki, notatki, tablice, zadania, pójść na spacer i wcześnie położyć się spać!

Kliknij i zobacz: Kiedy, o której godzinie i jakie egzaminy na maturze 2016. Pełny harmonogram i terminarz maturalny

Matura 2016 - przygotowania last minute oraz informacje

Matura 2016 Czy patriotyzm będzie na rozprawce? PRZECIEKI, TEMATY [MATURA 2016 JĘZYK POLSKI]
Matura 2016: Wszystko o egzaminie maturalnym
Matura 2016: Język polski, poziom rozszerzony. PYTANIA I ODPOWIEDZI. Powtórka z CKE
Matura 2016: Język polski, poziom podstawowy. PYTANIA I ODPOWIEDZI do ćwiczeń CKE
Matura 2016 z matematyki. Ściągi z CKE do powtórek przed egzaminem. Podstawowy i rozszerzony
Matura 2016 z geografii: Pytania i odpowiedzi z CKE do powtórek przed egzaminem maturalnym [ŚCIĄGI]

Matura 2016. Pełny harmonogram i terminarz egzaminów maturalnych w 2016 roku

4 maja 2016 - środa
Godz. 9.00
Matura z języka polskiego – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z języka polskiego – poziom rozszerzony

5 maja 2016 - czwartek
Godz. 9.00
Matura z matematyki – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z wiedzy o tańcu – poziom podstawowy
Matura z wiedzy o tańcu – poziom rozszerzony

6 maja 2016 – piątek
Godz. 9.00
Matura z języka angielskiego – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z języka angielskiego – poziom rozszerzony

9 maja 2016 - poniedziałek
Godz. 9.00
Matura z matematyki – poziom rozszerzony
Godz. 14.00
Matura z języka łacińskiego i kultury antycznej – poziom podstawowy
Matura z języka łacińskiego i kultury antycznej – poziom rozszerzony

10 maja 2016 – wtorek
Godz. 9.00
Matura z wiedzy o społeczeństwie – poziom podstawowy
Matura z wiedzy o społeczeństwie – poziom rozszerzony

Godz. 14.00
Matura z historii muzyki – poziom podstawowy
Matura z historii muzyki – poziom rozszerzony

11 maja 2016 – środa
Godz. 9.00
Matura z biologii – poziom podstawowy
Matura z biologii – poziom rozszerzony

Godz. 14.00
Matura z filozofii – poziom podstawowy
Matura z filozofii – poziom rozszerzony

12 maja 2016 – czwartek
Godz. 9.00
Matura z języka niemieckiego – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z języka niemieckiego – poziom rozszerzony

13 maja 2016 – piątek
Godz. 9.00
Matura z chemii – poziom podstawowy
Matura z chemii – poziom rozszerzony

Godz. 14.00
Matura z geografii – poziom podstawowy
Matura z geografii – poziom rozszerzony

16 maja 2016 – poniedziałek
Godz. 9.00
Matura z fizyki i astronomii – poziom podstawowy
Matura z fizyki i astronomii / fizyka – poziom rozszerzony

Godz. 14.00
Matura z historii sztuki – poziom podstawowy
Matura z historii sztuki – poziom rozszerzony

17 maja 2016 – wtorek
Godz. 9.00
Matura z historii – poziom podstawowy
Matura z historii – poziom rozszerzony

Godz. 14.00
Matura z informatyki – poziom podstawowy
Matura z informatyki – poziom rozszerzony

18 maja 2016 – środa
Godz. 9.00
Matura z języka rosyjskiego – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z języka rosyjskiego – poziom rozszerzony

19 maja 2016 – czwartek
Godz. 9.00
Matura z języka francuskiego – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z języka francuskiego – poziom rozszerzony

20 maja 2016 - piątek
Godz. 9.00
Matura z języka hiszpańskiego – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z języka hiszpańskiego – poziom rozszerzony

23 maja 2016 – poniedziałek
Godz. 9.00
Matura z języka włoskiego – poziom podstawowy
Godz. 14.00
Matura z języka włoskiego – poziom rozszerzony

24 maja 2016 – wtorek
Godz. 9.00
Język mniejszości narodowych – poziom podstawowy
Język kaszubski – poziom podstawowy
Język kaszubski – poziom rozszerzony
Język łemkowski – poziom podstawowy
Język łemkowski – poziom rozszerzony

Godz. 14.00
Języki mniejszości narodowych – poziom rozszerzony

Godz. 9.00
Matematyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych – poziom podstawowy
Godz. 10.35
Historia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych – poziom rozszerzony
Godz. 12.10
Geografia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych – poziom rozszerzony
Godz. 13.45
Biologia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych – poziom rozszerzony
Godz. 15.20
Chemia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych – poziom rozszerzony
Godz. 16.55
Fizyka i astronomia / fizyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych – poziom rozszerzony

Źródło: CKE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!