Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2016: Mamy rozwiązane arkusze z języka polskiego! Zobacz, porównaj ODPOWIEDZI, ROZWIĄZANIA

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Matura 2016. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym już za nami. Arkusze są znane. Specjalnie dla nas rozwiązali je nauczyciele poloniści. Porównajcie ich odpowiedzi z Waszymi i sprawdźcie jak Wam poszło.
Matura 2016. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym już za nami. Arkusze są znane. Specjalnie dla nas rozwiązali je nauczyciele poloniści. Porównajcie ich odpowiedzi z Waszymi i sprawdźcie jak Wam poszło. JP
Matura 2016. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym już za nami. Arkusze są znane. Specjalnie dla nas rozwiązali je nauczyciele poloniści. Porównajcie ich odpowiedzi z Waszymi i sprawdźcie jak Wam poszło.

MATURA 2016: JĘZYK POLSKI - POZIOM PODSTAWOWY. ZOBACZ WYPEŁNIONE I POPRAWNIE ROZWIĄZANE ARKUSZE

Odpowiedzi na pytania egzaminacyjne znajdziecie w arkuszach. Tutaj tylko wskazówki do dwóch ostatnich zadań.

Rozprawka: „Czy warto kochać, jeżeli miłość może być źródłem cierpienia”?
Można było przyjąć tezę, że tak, warto kochać, mimo cierpień, ale i odrzucić - że w takiej sytuacji, to nie. Można też było postawić hipotezę. Do każdej należało znaleźć w podanym tekście argumenty, apotem odnieść je do innych tekstów kultury, co najmniej dwóch, np. do „Cierpień młodego Wertera” Goethego i „Lalki” (nieszczęśliwa miłość Wokulskiego do Izabeli Łęckiej).
Błędem byłoby pisać w tym temacie o różnych obliczach miłości (miłość do Ojczyzny, matki do dziecka, Boga do człowieka...). Należało się skupić na miłości mężczyzny do kobiety.

Interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta „Dałem słowo”.
Jedynej słusznej interpretacji nie ma._Natomiast z grubsza można powiedzieć, że ważny jest tytuł „Dałem słowo” i związane z nim słowa kluczowe: dałem słowo, dam słowo, słowo pętlą na szyi, słowo ostateczne, słowo daję, chętnie bym cofnął dane słowo, słowo ugrzęzło w gardle. Słowa kluczowe wyznaczają bowiem kierunek interpretacji.

Należało zwrócić uwagę na nawiązania kulturowe i literackie, których jest tu sporo. Są tu odwołania do Biblii („słowo ostateczne”), antyku, romantyzmu, do wiersza Jana Lechonia pt. „Piłsudski”, gdzie ludzie czekają na przemówienie marszałka, a on mówić nie może, biografii autora, do wydarzeń historycznych („skrzypi oś świata” odnosi się do wydarzeń po roku 1989, kiedy powstał nowy świat). W interpretacji należy określić tematykę utworu. W tym przypadku jest to tematyka refleksyjna. Po takiej analizie należało postawić tezę, a jest nią „Znaczenie słowa w życiu człowieka”. Dla Herberta miało ogromne znaczenie, choć z dotrzymaniem danego słowa wiąże się czasem wiele trudności. W interpretacji należało poszukać nawiązań, np do Różewicza czy innego tekstu Herberta pt. „Dlaczego klasycy?” W podsumowaniu uczeń mógł wyrazić swoje refleksje na temat znaczenia słowa.

Matura 2016. Pełny serwis dla maturzysty o egzaminach HARMONOGRAM, TERMINARZ, PORADY, ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, PRZECIEKI, OPINIE NAUCZYCIELI

CO NA POLSKIM NA MATURZE? ZOBACZ ARKUSZE PYTAŃ
ZOBACZ KONIECZNIE
TAK TRZEBA BYŁO NAPISAĆ MATURĘ Z POLSKIEGO ZOBACZ ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI
OFICJALNE ARKUSZE EGZAMINACYJNE CKE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!