Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2017 w Pszcznie: Maturzyści już po polskim ZDJĘCIA

Katarzyna Granda
Katarzyna Granda
Matura 2017 w III LO w Pszczynie
Matura 2017 w III LO w Pszczynie Katarzyna Granda
Choć kasztany w Pszczynie jeszcze nie zakwitły, dziś rozpoczął się maturalny maraton. W naszym powiecie za pióra złapało około 650 maturzystów. Na pierwszy ogień zmierzyli się z językiem polskim. Było zaskakująco łatwo – komentują maturzyści z III LO w Pszczynie.

Aktualizacja

Sprawdzaliśmy jak egzamin poszedł uczniom z III LO w Pszczynie. Pierwsi maturzyści zaczęli opuszczać salę po około dwóch godzinach od rozpoczęcia. Humory im dopisywały.

Jak co roku, najwięcej emocji wśród piszących budził temat rozprawki. Obstawiano „Wesele”, „Pana Tadeusza” i „Przedwiośnie”. Niektórzy spodziewali się też patriotyzmu w literaturze. Nic z tego. Tematem tegorocznej rozprawki była praca. Dokładnie : praca - pasja czy obowiązek w odwołaniu do tekstu „Ziemia planeta ludzi”.

- Zdziwił mnie ten temat. Spodziewałam się „Przedwiośnia”, „Wesela” albo innej lektury a tu praca – mówiła tuż po opuszczeniu sali Paulina Janik, uczennica III LO w Pszczynie. Jednak dodała, że choć tego się nie spodziewała, to temat był przystępny i wiele można było napisać.

Temat rozprawki spodobał się Marcie Klepak ale jej zdaniem gramatyka nie była łatwa. - Temat bardzo fajny ale zadania z gramatyki trudne – mówiła.

Jej opinię podziela Kuba Swoboda- Generalnie myślałem, że będzie trudniej. Było OK. Najwięcej trudności sprawiły mi zadania z gramatyki.

Jednym z punktów matury było też czytanie, ze zrozumieniem. - Teksty były zrozumiałe i ciekawe. Jeden z nich był o Sienkiewiczu, a drugi o wymieraniu języków – mówi Kuba Swoboda z IIIb

Pierwsi uczniowie zakończyli pisanie po około dwóch godzinach. Niektórych o 14 czeka kolejny egzamin – język polski rozszerzony. Natomiast wszyscy jutro rano zmierzą się z matematyką. - Mam nadzieje, ze po łatwym polskim, matematyka nie będzie bardzo trudna – mówiła Wiktoria Bartas.

Wcześniej pisaliśmy

"Pan Tadeusz", "Przedwiośnie" i "Wesel"e - tych tematów maturzyści z III LO w Pszczynie dziś najbardziej się spodziewają. Z którymi przyjdzie im się zmierzyć przekonamy się za około dwie godziny. Egzamin rozpoczął się o godzinie 9 i potrwa 170 minut.

Przed egzaminem stres wśród uczniów był wyczuwalny, ale wszyscy byli dobrej myśli.
-Troszkę się denerwuje. ale myślę, że będzie dobrze - mówiła tuż przed egzaminem z języka polskiego Kinga Białas.
- Nie stresuje się, czekam co będzie dalej. Obstawiam, że będzie Pan Tadeusz, a obawiam się Szewców - mówiła Karolina Szandurska.
Tuż przed maturą, powodzenia maturzystom z III LO w Pszczynie życzył burmistrza Dariusz Skrobol. Wspominał też swój egzamin, szczególnie zwracając się do uczniów, którzy wylosowali miejsca w pierwszych ławkach. - Przyszedłem na egzamin pełen entuzjazmu i wylosowałem miejsce w pierwszej ławce.Ale egzamin zdałem. I wy też tak będziecie mieli. Powodzenia - mówił Dariusz Skrobol.

Jak w ogóle przebiegają matury?
Każdy z maturzystów obowiązkowo musi przystąpić do pisemnego egzaminu z języka polskiego, matematyki i z języka obcego. Przedmioty te, w formie pisemnej zdawane są na poziomie podstawowym. Do tego język polski i język obcy uczniowie muszą zdać ustnie. Dodatkowo minimum jeden wybrany przedmiot w formie rozszerzonej. Maksymalnie maturzysta może zdawać sześć dodatkowych przedmiotów.

W naszym powiecie, tegoroczny rekordzista w tej kategorii, uczeń I LO im Chrobrego w Pszczynie, wybrał sobie pięć dodatkowych przedmiotów. Jednak w poprzednich latach zarówno w tym liceum, jak i np. w III LO w Pszczynie, zdarzali się i tacy, co zdawali ich aż 6. W większości uczniowie będą zdawać jednak trzy lub dwa rozszerzone przedmioty.

MATURA 2017 Z POLSKIEGO [odpowiedzi+pytania] PODSTAWA+ROZSZERZENIE. Co było na maturze?
https://dziennikzachodni.pl/matura-2017-z-polskiego-rozwiazany-arkusz-cke-poprawne-odpowiedzi-polski-podstawa-04052017/ar/12041488

O wyborze tych przedmiotów powinny decydować wymogi, jakie stawia przy rekrutacji dla kandydatów dana uczelnia wyższa.

- Zdaje cztery rozszerzenia. Po maturze chciałabym dostać się na lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim. Tam wymagane są takie przedmioty jak j.polski, angielski i francuski. Dodatkowo jeszcze historię. Trzeba mieć jakiś plan awaryjny - mówi Natalia Koczurkiewicz z I LO im. B. Chrobrego w Pszczynie.

Stawiają na angielski i...matematykę

Jak podkreśla Zofia Gloc, wicedyrektorka III LO w Pszczynie, uczniowie tak do końca nie wiedzą, jakie studia ostatecznie wybiorą. Dlatego większość stawia na te przedmioty, w których się po prostu dobrze czuje . Sugerując się tym kluczem, można stwierdzić, że nasi maturzyści świetnie władają angielskim, bo właśnie ten przedmiot najczęściej wybierają jako rozszerzony. W I LO im. B. Chrobrego w Pszczynie na 157 maturzystów rozszerzony egzamin z angielskiego będzie pisało 125 uczniów. W III LO w Pszczynie na 111 zdających - 85 osób. Podobnie jest w LO w Gilowicach. Tam na 48 maturzystów 35 wybrało właśnie język Szekspira. Jeśli chodzi o pozostałe przedmioty to wybory maturzystów też są raczej podobne. W „Chrobrym” i LO w Gilowicach najczęściej wybierano matematykę ( w „Chrobrym” aż 68 uczniów) i biologię . W III LO najwięcej uczniów wybrało geografię(37). Zaś w Pawłowicach obok rozszerzonej matematyki dominuje też język polski. W „Chrobrym”, po raz pierwszy w historii szkoły uczeń będzie zdawać rozszerzoną łacinę. Nieliczni wybrali też filozofię, historię sztuki, muzykę i hiszpański.

Na egzaminie każdy musi mieć ze sobą dokument tożsamości i długopis z czarnym wkładem. Na salę mogą wnieść małą butelkę wody mineralnej. Na pozostałe przedmioty np. leki dla alergików, albo jedzenie dla cukrzyków, uczeń musi mieć zaświadczenie od lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!