Matura 2018: INFORMATYKA ODPOWIEDZI + SPRAWDZONE ARKUSZE CKE 11.5.2018

PW
Matura 2017
Matura 2017 Arkusze CKE 2017
Udostępnij:
Matura 2018: INFORMATYKA, 11 maja. Początek o godz. 14.00. Co przyniesie matura z informatyki w tym roku? Będziemy mieć dla was ODPOWIEDZI i ARKUSZE CKE, które znajdziecie w tym materiale. Jak co roku pojawiają się również pytania o przecieki, jednak nie ma co na nie liczyć, bo wyciek arkuszy z CKE jest praktycznie nieprawdopodobny.

Matura 2018: INFORMATYKA, 11 maja. ODPOWIEDZI, PYTANIA + SPRAWDZONE ARKUSZE CKE
Matura z informatyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym rozpocznie się o godz. 14.00.

Egzamin będzie podzielony na dwie części przedzielone półgodzinną przerwą. W pierwszej (60 minut) abiturienci muszą rozwiązać zadania bez użycia komputera. W drugiej natomiast (150 minut) będą pracować przy autonomicznych stanowiskach komputerowych. Możliwe będzie korzystanie wyłącznie z programów, danych zapisanych na dysku twardym i na innych nośnikach stanowiących wyposażenie stanowisk lub otrzymanych z arkuszem egzaminacyjnym.

Egzamin z informatyki część pierwsza. Jak było w 2017?
Część pierwsze dotyczyła przede wszystkim algorytmów.

W jednym z zadań podano dane w postaci: liczby całkowitej n większej od 1, zbioru A zawierającego n dodatnich, różnych liczb całkowitych oraz liczby pierwszej p. Dla danych z każdego wiersza w tabeli trzeba było obliczyć największe pole powierzchni prostokąta, które nie jest podzielne przez p , a długości sąsiednich boków tego prostokąta należą do zbioru A i są różne. Następnie należało zapisać (w postaci pseudokodu, listy kroków lub w wybranym języku programowania) algorytm obliczający największe pole powierzchni prostokąta, które nie jest podzielne przez p.

Matura 2018: INFORMATYKA, 11 maja. ODPOWIEDZI, PYTANIA + SPRAWDZONE ARKUSZE CKE

Zadaniem ubiegłorocznych maturzystów była też ocena prawdziwości podanych zdań do sytuacji o następującej treści.

„Pewien oszust chce rozesłać wiadomość, podszywając się pod Jana Kowalskiego, ale nie zdołał wykraść żadnych należących do Jana haseł ani innych prywatnych informacji. Posiada jednak klucz publiczny Jana Kowalskiego, który ten udostępnił w sieci, a także znaleziony w internecie adres e-mail Jana”.

MATURA 2018 POLSKI: ODPOWIEDZI + ARKUSZE CKE. ROZWIĄZANE!
MATURA 2018 MATEMATYKA |ODPOWIEDZI PYTANIA ZAMKNIĘTE + OTWARTE| ROZWIĄZANE ARKUSZE CKE
MATURA 2018 ANGIELSKI |ODPOWIEDZI, PYTANIA, ARKUSZE CKE| POZIOM PODSTAWOWY: list, SMS, test, pisanie ze słuchu. Co będzie na maturze?

Egzamin z informatyki część druga. Jak było w 2017?
Można powiedzieć, że dotyczyła rozszerzonych baz danych i obsługi arkusza kalkulacyjnego. W części drugiej było np. takie zadanie:

„W pliku dane.txt znajduje się 200 wierszy. Każdy wiersz zawiera 320 liczb naturalnych z przedziału od 0 do 255, oddzielonych znakami pojedynczego odstępu (spacjami). Przedstawiają one jasności kolejnych pikseli czarno-białego obrazu o wymiarach 320 na 200 pikseli (od 0 – czarny do 255 – biały). Napisz program(y), który(e) da(dzą) odpowiedzi do poniższych zadań. Odpowiedzi zapisz w pliku wyniki6.txt, a każdą odpowiedź poprzedź numerem oznaczającym odpowiednie zadanie.”

Matura 2018: INFORMATYKA, 11 maja. ODPOWIEDZI, PYTANIA + SPRAWDZONE ARKUSZE CKE
Abiturienci musieli m.in. podać jasność najjaśniejszego i jasność najciemniejszego piksela, gdzie dla danych z pliku przyklad.txt wynikiem był 255 (najjaśniejszy) i 0 (najciemniejszy). Ich zadaniem było też podać ile wynosi najmniejsza liczba wierszy, które należy usunąć, żeby obraz miał pionową oś symetrii.

Wyjaśniono, że obraz ma pionową oś symetrii, jeśli w każdym wierszu i-ty piksel od lewej strony przyjmuje tę samą wartość, co i-ty piksel od prawej strony, dla dowolnego 1 ≤ i ≤ 320.

W tym miejscu opublikujemy ODPOWIEDZI i ARKUSZE CKE, które były na tegorocznej maturze z WOSu.

Jakie jeszcze egzaminy czekają tegorocznych maturzystów w najbliższych dniach?


11 majapiątekwiedza o społeczeństwie – ppwiedza o społeczeństwie – prinformatyka – ppinformatyka – pr
14 majaponiedziałekfizyka i astronomia – pp fizyka i astronomia / fizyka – prgeografia – pp geografia – pr
15 majawtorekjęzyk niemiecki – ppjęzyk niemiecki – prjęzyk niemiecki – dj
17 majaczwartekjęzyk rosyjski – ppjęzyk rosyjski – prjęzyk rosyjski – dj
18 majapiątekjęzyk francuski – ppjęzyk francuski – prjęzyk francuski – dj
21 majaponiedziałekjęzyk hiszpański – ppjęzyk hiszpański – pr język hiszpański – dj
22 majawtorekjęzyk włoski – ppjęzyk włoski – pr
język włoski – dj
23 majaśrodajęzyki mniejszości narodowych – pp
język kaszubski – pp
język kaszubski – pr
język łemkowski – pp
język łemkowski – pr
języki mniejszości narodowych – pr
wiedza o tańcu – pp
wiedza o tańcu – pr
historia muzyki – pp
historia muzyki – pr

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
slotkakotka333
Gościu najpierw to ty podstawówkę skończ, a potem wypowiadaj się na forum związanym z M A T U R Ą!!!
k
klaudiacandy1598xdbdsm
Była łatwa hahahaahah l o l
t
twoja kendi
ej mam d4 dawaj duo q po maturce jak za starych dobrych czasow jak w hinczyka bylo grane
u
ukasz heher xd
no masz racje terz tak miałem dobrze rze zadanka izi bylu bez kitu monsterek po maturce w nagrodke i essa
fajnie w sumie bez kitu
tak se maturke napisac
lubie to !
t
taki tam
Tegoroczna matura była najłatwiejsza maturą od kilku lat. 2,5 godziny na część drugą to było aż za dużo. Zadania były sztampowe i wymagały wielkich pomysłów.
M
Maturzysta
Również pisałem tę maturę i uważam, że 2,5 godziny było aż nadto by zrobić wszystkie zadania, sprawdzić i wypisać komentarze dla egzaminatora w kodzie. Sam wyszedłem ok. 30 min przed czasem, po 20 minutach sprawdzania pracy. Zbiór zadań przygotowujący do egzaminu jest super i myślę, że każdy kto zrobił przynajmniej 80% zadań z niego i przeanalizował też rozwiązania od CKE nie miał większych problemów z napisaniem praktyki. Również nie wiem, o którym podpunkcie piszesz, że go nie było (być może na maturach jeszcze go nie było, ale w zbiorze na pewno był).
Pozdrawiam
C
Chłopaczek
Pisałem maturę 2018 i uważam, że ktoś kto układał zadania, miał wywalone na to, że uczniowie mają 2,5 godziny (to mało), szkolne komputery które chodzą jak nieszczęście, brak miejsca (stolik jedno osobowy, na którym mieści się monitor, klawiatura, myszka i arkusz maturalny), do tego trzeba wszystko zapisać 2 razy i robić kopię zapasową, bo komputery szkolne lubią się psuć. Wcześniejsze matury pisałem w domu i nie miałem problemu z czasem, w tym roku po prostu ktoś miał dobrą zabawę i wrzucił jak najwięcej. Nie mówiąc, że z baz danych trafił się podpunkt, którego rodzaju jeszcze nigdy nie było.
Dodaj ogłoszenie