Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2019: 8 maja uczniowie piszą język obcy nowożytny

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Przemyslaw Swiderski
W środę, 8 maja, maturzyści przystępują do ostatniego egzaminu spośród obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym - z języka obcego nowożytnego. Ta część zazwyczaj, zdaniem większości, jest dla uczniów najprostsza. Język obcy można wybrać z kilku dostępnych, choć najczęściej wybór pada na język angielski.

Na środę, 8 maja, przypada ostatni dzień egzaminów maturalnych, po języku polskim i matematyce, obejmujących testy obowiązkowe na poziomie podstawowym, choć w rzeczywistości testy trwać będą jeszcze przez kilkanaście dni z dodatkowych przedmiotów rozszerzonych. 8 maja to jednak dzień, w którym maturzyści przystępują do egzaminu z języka obcego nowożytnego.

Egzamin podstawowy z języka obcego rozpoczyna się o godz. 9.00 i potrwa 170 minut, czyli prawie trzy godziny. Uczniowie mieli wcześniej możliwość zdecydowania, z którego języka obcego spośród kilku do wyboru chcą pisać egzamin. Większość, standardowo, wybrała język angielski. Ale pojawili się również chętni do napisania testu z języków: niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, włoskiego, hiszpańskiego oraz ukraińskiego.

CZYTAJ TEŻ:
Matura 2019. 6 maja uczniowie piszą język polski
Matura 2019. 7 maja uczniowie piszą matematykę

Test z języka obcego składa się zarówno z zadań zamkniętych, jak i otwartych. Na sam koniec maturzystów czeka oczywiście praca pisemna. W zeszłym roku na języku angielskim uczniowie mieli za zadanie przygotować wpis na blogu, w którym podzielą się z kolegą wrażeniami z kursu językowego, na który wyjechali za granicę. W tekście musieli zawrzeć takie informacje, jak dokąd pojechali, jaką formę miał kurs i czego się nauczyli. Wypowiedź musiała liczyć od 80 do 130 słów.

To, jaki temat pojawi się na tegorocznej maturze z języka obcego, do dnia egzaminu pozostanie zagadką.

W województwie śląskim, jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie, do egzaminów maturalnych ma łącznie przystąpić 37 tys. 261 maturzystów, w tym w nowej formule po raz pierwszy przystępuje nieco ponad 29 tys. uczniów.

Język angielski na poziomie podstawowym będzie zdawać 28 tys. 151 uczniów, niemiecki - 961 uczniów, francuski - 77 uczniów, rosyjski - 73 uczniów, hiszpański - 71 uczniów, włoski - 35 uczniów oraz ukraiński - 1 osoba.

Oczywiście należy pamiętać, że na egzamin nie można wnosić żadnego jedzenia i napojów, podobnie jak absolutnie zabronione jest wniesienie na salę telefonu komórkowego. Dzwoniący telefon może być podstawą do unieważnienia egzaminu. W przypadku języka angielskiego, każdy maturzysta musi mieć ze sobą jedynie długopis, wyłącznie z czarnym tuszem.

Co ciekawe, nauczyciele nadzorujący egzaminy maturalne nie mogą chodzić po sali. Siedzą jedynie na krzesłach, pilnując uczniów. To przepis, który został wprowadzony, ponieważ chodzenie po pomieszczeniu mogłoby dekoncentrować niektórych maturzystów.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

W PUNKT ODC. 4 - Ile wart jest widz Ekstraklasy?

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo