Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020. Dzisiaj geografia i historia sztuki. Co będzie na egzaminie 19.06.2020? Arkusze CKE, odpowiedzi

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Arkadiusz Gola
Matura 2020. W piątek, 19 czerwca, o godz. 9 tegoroczni abiturienci zasiedli do egzaminu z geografii. Po południu napiszą z kolei egzamin z historii sztuki. W tym miejscu po południu opublikujemy arkusze CKE i odpowiedzi.

W woj. śląskim egzamin z geografii na poziomie rozszerzonym wybrało 6 tys. 794 maturzystów. To jeden z chętniej wybieranych dodatkowych przedmiotów na egzaminie. Jest na drugim miejscu - po języku angielskim na poziomie rozszerzonym - wśród wyborów tegorocznych absolwentów liceów i techników. Historia sztuki to z kolei jeden z rzadziej wybieranych przedmiotów na maturze. W tym roku test napisze w regionie zaledwie 433 abiturientów.

Matura 2020. Geografia. Jak wygląda egzamin?

Arkusz egzaminacyjny z geografii z minionego roku zawierał 36 zadań. Maturzyści na jego rozwiązanie mieli 180 minut. Jak tylko Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje tegoroczny arkusz, opublikujemy go na tej stronie.

Na teście z geografii sprawdzane są umiejętności czytania ze zrozumieniem, łączenia ze sobą różnych faktów i uwarunkowań, rozumienia tabel i danych, a przede wszystkim – czytania map i wykonania zadania na podstawie materiału źródłowego i obrazka.

Ubiegłoroczny rozpoczął się od mapy świata z zaznaczonymi strefami klimatycznymi – w zadaniu należało wskazać dwie prawidłowości klimatyczne występujące na Ziemi. Następnie pojawiły się zadania, które należało wykonać na podstawie barwnych zdjęć z materiału źródłowego – pierwsze dotyczyło pustyni Namib, a drugie wód artezyjskich i subartezyjskich. Trzeba było na przykład podać wspólną cechę obu rodzajów podanych wód.

Zdający musieli zmierzyć się z zadaniami na temat m.in.: zmarzlin, płyt litosfery, planów batymetrycznych czy mis jezior. Ćwiczenia dotyczyły geologii, wszechświata, uwarunkowań przyrodniczych rezerwatów i parków narodowych, skał, gleb strefowych czy gęstości zaludnienia w różnych krajach.

Matura 2020. Historia sztuki

Egzamin z historii sztuki składa się z kilkudziesięciu zadań dotyczących dawnych budowli, rzeźb, posągów i architektury.

Rok temu maturzyści, którzy przystąpili do matury z historii sztuki na poziomie rozszerzonym, musieli zmierzyć się z zestawem 14 zadań. Egzamin z historii sztuki sprawdzał umiejętności maturzystów związane m.in. z dawną architekturą, czy malarstwem. Ostatnim zadaniem było napisanie wypracowania na jeden z dwóch podanych tematów. Jakie będą zadania tym razem? Maturzyści przekonają się o godz. 14, kiedy to rozpocznie się egzamin. Jak tylko Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje tegoroczny arkusz maturalny, opublikujemy go na tej stronie.

Matura 2020. Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę? Należy:

  • Uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części pisemnej.
  • Przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie ‎rozszerzonym w części pisemnej. Przy czym dla tego przedmiotu nie został określony próg ‎zaliczenia.‎ Wystarczy jedynie napisać egzamin.

Matura 2020. Jak sprawdzić wyniki online?

Wyniki matur w internecie będziemy mogli sprawdzić 11 sierpnia na stronach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Należy odszukać zakładkę serwis OKE, następnie "Dla uczniów". Tam pojawi się pole do wpisania swojego loginu oraz hasła. Login i hasło uczeń powinien otrzymać w swojej szkole.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w oświacie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera