Matura 2020
Każdy maturzysta musiał wybrać co najmniej jeden przedmiot dodatkowy, który będzie zdawał na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W poniedziałek, 15 czerwca, odbędą się egzaminy:
- z matematyki - poziom rozszerzony, godz.
- z filozofii - poziom podstawowy i rozszerzony, godz. 14
Najczęściej wybieranym przedmiotem rozszerzonym w tym roku jest język angielski - wybrało go ponad 160 tysięcy tegorocznych maturzystów w całym kraju. Na kolejnych miejscach znalazły się: geografia - 72,4 tys. zdających i właśnie matematyka - 65,9 tys. zdających. W woj. śląskim do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym przystąpi łącznie 7 tys. 997 osób. Filozofię wybrało z kolei zaledwie 156 abiturientów w Śląskiem.
Musisz to wiedzieć
Matura 2020. Rozszerzenie. Najtrudniejsze zadania
Rok temu średni wynik matury z matematyki na poziomie rozszerzonym wynosił 39 proc. Tylko niewielu, ponad 0,5 proc. zdających, osiągnęło maksymalny wynik, czyli 100 proc. Najwięcej trudności sprawiło zdającym zadanie nr 9 z planimetrii. Poprawnie rozwiązało go tylko 1/4 zdających. 25 proc. zdających. W zestawie zadań egzaminacyjnych znalazły się także nierówności i równania kwadratowe, kilka zadań z geometrii i geometrii analitycznej. W galerii znajdziecie arkusz z matury 2019 wraz z prawidłowymi rozwiązaniami.
Arkusz egzaminacyjny z matematyki na poziomie rozszerzonym składa się z trzech grup zadań.
- I grupa zawiera zadania zamknięte. Zdający dla każdego z zadań wskazuje właściwą odpowiedź, zaznaczając swoją decyzję na karcie odpowiedzi. Zadania punktowane są w skali 0-1.
- II grupa zawiera zadania otwarte krótkiej odpowiedzi, w tym zadania z kodowaną odpowiedzią. Zadania te punktowane są w skali 0–2, 0–3 albo 0–4. W zadaniach z kodowaną odpowiedzią zdający udziela odpowiedzi wpisując żądane cyfry otrzymanego wyniku do odpowiedniej tabeli. Ocenie podlega tylko zakodowana odpowiedź.
- III grupa zawiera zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi. Rozwiązując je, zdający w szczególności ma wykazać się umiejętnością rozumowania oraz dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków. Zadania te punktowane są w skali 0–5, 0–6 albo 0–7.
Zakres materiału, jaki należy przyswoić na egzamin:
- Zbiory
- Funkcje
- Funkcja liniowa
- Funkcja kwadratowa
- Wielomiany i funkcje wymierne
- Funkcja potęgowa, wykładnicza i logarytmiczna
- Funkcje trygonometryczne
- Ciągi
- Geometria płaszczyzny
- Geometria analityczna
- Stereometria
- Rachunek prawdopodobieństwa
- Granica funkcji
- Pochodna funkcji
Matura 2020: Matematyka, filozofia - arkusze CKE, odpowiedzi
Gdzie znaleźć arkusze maturalne z egzaminów z matematyki rozszerzonej i filozofii? CKE publikuje arkusze w dniu egzaminu. Około godziny 14 udostępnione zostaną arkusze CKE z egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym, a około godziny 19 - z filozofii (poziom podstawowy i rozszerzony). Wtedy też opublikujemy je w tym artykule.
Matura 2020. Jak sprawdzić wyniki online?
Wyniki matur w internecie będziemy mogli sprawdzić 11 sierpnia na stronach Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Należy odszukać zakładkę serwis OKE, następnie "Dla uczniów". Tam pojawi się pole do wpisania swojego loginu oraz hasła. Login i hasło uczeń powinien otrzymać w swojej szkole.
Bądź na bieżąco i obserwuj
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?