Matura 2020 z chemii. Jakie były zadania na egzaminie 17.06.2020.? Mamy ARKUSZE CKE i ODPOWIEDZI

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Matura 2020. W środę, 17 czerwca o godz. 9 maturzyści napisali egzamin maturalny z chemii na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Z kolei o godz. 14 rozpoczęli dwuczęściową maturę z informatyki. W tym miejscu znajdziecie arkusze CKE i odpowiedzi po egzaminie 17.06.2020. Rozwiązania zadań matury z chemii 2020 udostępniliśmy dzięki uprzejmości nauczycieli akademickich Wydziału Chemii UJ, którzy je rozwiązali.

Matura z chemii 2020. Jakie będą zadania?

W środę, 17 czerwca (17.06.2020), abiturienci mierzyli się z egzaminem dojrzałości z chemii. W tym roku chemia to szósty w kolejności najczęściej wybierany przedmiot na maturze. W samym woj. śląskim egzamin na poziomie rozszerzonym napisze 2 tys. 696 osób. Na rozwiązanie zadań maturzyści mieli 180 minut.

Matura chemia 2019

Matura chemia 2019 - ODPOWIEDZI, ARKUSZ, OPINIE. Łatwa matur...

Maturzyści przyznają, że w tym roku obliczeniowa część egzaminu z chemii była dosyć prosta w porównaniu do egzaminów z lat ubiegłych. Spore kłopoty sprawiło zadanie z tryptofanem. Trzeba było napisać czy ulega redukcji czy utlenianiu. Kilka zadań dotyczyło teorii kwasów i zasad Brønsteda, które nie są najłatwiejsze. Były również pytania o polimery i roztwory buforowe.

Schemat matury z chemii jest każdego roku podobny. Zaczyna się od zadań związanych z pierwiastkami i układem okresowym – uczniowie mają do rozwiązania kilka ćwiczeń z krótkim opisem i na uzupełnienie tabelek. Im dalej, tym zadania są coraz bardziej wymagające. Aby je prawidłowo rozwiązać, trzeba się wykazać znajomością wzorów chemicznych i teorii oraz umiejętnościami obliczeniowymi. Każdy zdający może mieć jednak przy sobie kalkulator, linijkę oraz kartę wybranych tablic chemicznych.

Na maturze sprawdzane są zdolności logicznego rozumowania oraz rozumienia związków przyczynowo-skutkowych. Najczęściej najwięcej wątpliwości rodzą ćwiczenia obliczeniowe – maturzyści zachodzą w głowę, czy tylko prawidłowy wynik końcowy jest punktowany. Centralna Komisja Egzaminacyjna w zasadach oceniania sygnalizuje jednak, że punkty przyznawane są także za wybranie poprawnej metody wykonania zadania, bez względu na wynik końcowy. Za tak zrobione zadanie maturzysta może przykładowo otrzymać 1 punkt, jeśli zadanie jest za 2 punkty.

Zobacz koniecznie

Matura z chemii: przykładowe zadania z poprzednich lat:

  1. W reaktorze o stałej pojemności znajdowały się tlenek węgla(II) i para wodna zmieszane w stosunku masowym 1 : 1, a sumaryczna liczba moli tych reagentów była równa 20. Stężeniowa stała równowagi reakcji CO (g) + H2O (g) ⇄ CO2 (g) + H2 (g) w warunkach prowadzenia procesu wynosi 1. Oblicz, ile moli wodoru znajdowało się w reaktorze po osiągnięciu stanu równowagi przez układ.
  2. W temperaturze 20 °C rozpuszczalność uwodnionego wodorosiarczanu(VI) sodu o wzorze NaHSO4 · H2O jest równa 67 gramów w 100 gramach wody. Na podstawie: T. Mizerski, Tablice chemiczne, Warszawa 2004. Oblicz, jaki procent masy roztworu nasyconego o temperaturze 20 °C stanowi masa soli bezwodnej NaHSO4.
  3. Na próbkę stopu miedzi z cynkiem o masie 4,00 g podziałano 200 cm3 kwasu solnego o stężeniu 0,800 mol· dm–3. Przebiegła wtedy reakcja opisana równaniem: Me + 2H3O + → Me 2+ + H2 + 2H2O Roztwór otrzymany po reakcji rozcieńczono wodą do objętości 250 cm3. Stężenie jonów wodorowych w tym roztworze było równe 0,400 mol· dm–3. Oblicz, ile gramów miedzi znajdowało się w opisanej próbce stopu. Wynik końcowy zaokrąglij do drugiego miejsca po przecinku.
  4. Tlenek siarki(IV) na skalę techniczną można otrzymać w wyniku redukcji siarczanu(VI) wapnia (anhydrytu) węglem w temperaturze 900 °C. Proces ten opisano poniższym równaniem. 2CaSO4 + C ⎯⎯→T 2CaO + CO2 + 2SO2 ∆H = 1090 kJ Na podstawie: H. Koneczny, Podstawy technologii chemicznej, Warszawa 1973. Oblicz, jaka była wydajność opisanego procesu, jeżeli z 1 kg czystego anhydrytu otrzymano 150 dm3 tlenku siarki(IV) w przeliczeniu na warunki normalne.

Musisz to wiedzieć

Matura 2020. Informatyka

Po południu, o godz. 14 maturzyści przystąpią natomiast do egzaminu z informatyki na poziomie rozszerzonym. W Śląskiem będzie to łącznie 971 osób. Na napisanie egzaminu młodzież będzie mieć 210 minut. Na egzamin złożą się dwa rodzaje zadań - pierwsza część polega na rozwiązaniu zadań bez użycia komputera, a druga - na rozwiązywaniu zadań z jego wykorzystaniem.

Zadania zamknięte na teście to zazwyczaj zadania wielokrotnego wyboru, w których musimy zaznaczyć prawidłową odpowiedź spośród podanych wariantów, a zadania otwarte wymagają od maturzystów samodzielnego zbudowania odpowiedzi.

Matura 2020. Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę? Należy:

  • Uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części pisemnej.
  • Przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie ‎rozszerzonym w części pisemnej. Przy czym dla tego przedmiotu nie został określony próg ‎zaliczenia.‎ Wystarczy jedynie napisać egzamin.

Bądź na bieżąco i obserwuj

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie