MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020 z chemii. Jakie były zadania na egzaminie 17.06.2020.? Mamy ARKUSZE CKE i ODPOWIEDZI

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Matura 2020. W środę, 17 czerwca o godz. 9 maturzyści napisali egzamin maturalny z chemii na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Z kolei o godz. 14 rozpoczęli dwuczęściową maturę z informatyki. W tym miejscu znajdziecie arkusze CKE i odpowiedzi po egzaminie 17.06.2020. Rozwiązania zadań matury z chemii 2020 udostępniliśmy dzięki uprzejmości nauczycieli akademickich Wydziału Chemii UJ, którzy je rozwiązali.

Matura z chemii 2020. Jakie będą zadania?

W środę, 17 czerwca (17.06.2020), abiturienci mierzyli się z egzaminem dojrzałości z chemii. W tym roku chemia to szósty w kolejności najczęściej wybierany przedmiot na maturze. W samym woj. śląskim egzamin na poziomie rozszerzonym napisze 2 tys. 696 osób. Na rozwiązanie zadań maturzyści mieli 180 minut.

Matura chemia 2019

Matura chemia 2019 - ODPOWIEDZI, ARKUSZ, OPINIE. Łatwa matur...

Maturzyści przyznają, że w tym roku obliczeniowa część egzaminu z chemii była dosyć prosta w porównaniu do egzaminów z lat ubiegłych. Spore kłopoty sprawiło zadanie z tryptofanem. Trzeba było napisać czy ulega redukcji czy utlenianiu. Kilka zadań dotyczyło teorii kwasów i zasad Brønsteda, które nie są najłatwiejsze. Były również pytania o polimery i roztwory buforowe.

Schemat matury z chemii jest każdego roku podobny. Zaczyna się od zadań związanych z pierwiastkami i układem okresowym – uczniowie mają do rozwiązania kilka ćwiczeń z krótkim opisem i na uzupełnienie tabelek. Im dalej, tym zadania są coraz bardziej wymagające. Aby je prawidłowo rozwiązać, trzeba się wykazać znajomością wzorów chemicznych i teorii oraz umiejętnościami obliczeniowymi. Każdy zdający może mieć jednak przy sobie kalkulator, linijkę oraz kartę wybranych tablic chemicznych.

Na maturze sprawdzane są zdolności logicznego rozumowania oraz rozumienia związków przyczynowo-skutkowych. Najczęściej najwięcej wątpliwości rodzą ćwiczenia obliczeniowe – maturzyści zachodzą w głowę, czy tylko prawidłowy wynik końcowy jest punktowany. Centralna Komisja Egzaminacyjna w zasadach oceniania sygnalizuje jednak, że punkty przyznawane są także za wybranie poprawnej metody wykonania zadania, bez względu na wynik końcowy. Za tak zrobione zadanie maturzysta może przykładowo otrzymać 1 punkt, jeśli zadanie jest za 2 punkty.

Zobacz koniecznie

Matura z chemii: przykładowe zadania z poprzednich lat:

  1. W reaktorze o stałej pojemności znajdowały się tlenek węgla(II) i para wodna zmieszane w stosunku masowym 1 : 1, a sumaryczna liczba moli tych reagentów była równa 20. Stężeniowa stała równowagi reakcji CO (g) + H2O (g) ⇄ CO2 (g) + H2 (g) w warunkach prowadzenia procesu wynosi 1. Oblicz, ile moli wodoru znajdowało się w reaktorze po osiągnięciu stanu równowagi przez układ.
  2. W temperaturze 20 °C rozpuszczalność uwodnionego wodorosiarczanu(VI) sodu o wzorze NaHSO4 · H2O jest równa 67 gramów w 100 gramach wody. Na podstawie: T. Mizerski, Tablice chemiczne, Warszawa 2004. Oblicz, jaki procent masy roztworu nasyconego o temperaturze 20 °C stanowi masa soli bezwodnej NaHSO4.
  3. Na próbkę stopu miedzi z cynkiem o masie 4,00 g podziałano 200 cm3 kwasu solnego o stężeniu 0,800 mol· dm–3. Przebiegła wtedy reakcja opisana równaniem: Me + 2H3O + → Me 2+ + H2 + 2H2O Roztwór otrzymany po reakcji rozcieńczono wodą do objętości 250 cm3. Stężenie jonów wodorowych w tym roztworze było równe 0,400 mol· dm–3. Oblicz, ile gramów miedzi znajdowało się w opisanej próbce stopu. Wynik końcowy zaokrąglij do drugiego miejsca po przecinku.
  4. Tlenek siarki(IV) na skalę techniczną można otrzymać w wyniku redukcji siarczanu(VI) wapnia (anhydrytu) węglem w temperaturze 900 °C. Proces ten opisano poniższym równaniem. 2CaSO4 + C ⎯⎯→T 2CaO + CO2 + 2SO2 ∆H = 1090 kJ Na podstawie: H. Koneczny, Podstawy technologii chemicznej, Warszawa 1973. Oblicz, jaka była wydajność opisanego procesu, jeżeli z 1 kg czystego anhydrytu otrzymano 150 dm3 tlenku siarki(IV) w przeliczeniu na warunki normalne.

Musisz to wiedzieć

Matura 2020. Informatyka

Po południu, o godz. 14 maturzyści przystąpią natomiast do egzaminu z informatyki na poziomie rozszerzonym. W Śląskiem będzie to łącznie 971 osób. Na napisanie egzaminu młodzież będzie mieć 210 minut. Na egzamin złożą się dwa rodzaje zadań - pierwsza część polega na rozwiązaniu zadań bez użycia komputera, a druga - na rozwiązywaniu zadań z jego wykorzystaniem.

Zadania zamknięte na teście to zazwyczaj zadania wielokrotnego wyboru, w których musimy zaznaczyć prawidłową odpowiedź spośród podanych wariantów, a zadania otwarte wymagają od maturzystów samodzielnego zbudowania odpowiedzi.

Matura 2020. Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę? Należy:

  • Uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części pisemnej.
  • Przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie ‎rozszerzonym w części pisemnej. Przy czym dla tego przedmiotu nie został określony próg ‎zaliczenia.‎ Wystarczy jedynie napisać egzamin.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni