Matura 2021 w Sosnowcu. Maturzyści w Technikum nr 6 w CKZiU piszą dziś język polski. To drugi rocznik, który zdaje maturę w czasie pandemii

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Egzamin maturalny w Sosnowcu odbywa się w reżimie sanitarnym
Egzamin maturalny w Sosnowcu odbywa się w reżimie sanitarnym Marzena Bugała
Udostępnij:
Odwiedziliśmy uczniów Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska im. Legionów Polskich (CKZiU) w Sosnowcu przed tym ważnym egzaminem. 4 maja maturzyści piszą egzamin z języka polskiego. Egzamin odbywa się w reżimie sanitarnym. W tym roku do egzaminu maturalnego podchodzi tutaj 68 uczniów.

Matura w CKZiU w Sosnowcu

Rozpoczęły się egzaminy maturalne w Polsce. To już drugi roczników uczniów, którzy muszą zdawać maturę w trakcie pandemii koronawirusa. W tym roku odbyło się to jednak bez problemów z przesuwaniem terminów i stresem z tym związanym. Egzaminy rozpoczęły się po majówce, na której tegoroczni maturzyści mieli ostatnie chwili zarówno na odpoczynek, jak i na przypomnienie sobie materiału przed egzaminem.

Jak zawsze matura rozpoczęła się od egzaminu z języka polskiego. W środę, 5 maja, uczniowie napiszą matematykę, a w czwartek, 6 maja, język obcy (najczęściej jest to język angielski). W kolejnych dniach wyznaczono terminy na przedmioty dodatkowe.

We wtorek, 4 maja, odwiedziliśmy Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska im. Legionów Polskich (CKZiU) w Sosnowcu. W tym roku do egzaminów maturalnych podchodzi tutaj 68 uczniów z 3 klas w zawodzie: technik logistyk (27 osób), technik elektryk (6 osób), technik grafiki i poligrafii cyfrowej (26 osób) oraz technik analityk (9 osób). Ponadto egzamin będzie pisało aż 21 absolwentów z ubiegłych lat.

Zobacz zdjęcia

W Technikum nr 6 egzamin odbywa się w 4 salach. Jest to sala gimnastyczna (50 osób), 2 mniejsze sale do 12 osób i jedna sala dla 3 osób z dostosowaniem. Wyjątek stanowi egzamin z matematyki, który odbędzie się w 5 salach ze względu na większą ilość zdających (absolwenci z lat ubiegłych).

Szkoła musiała się dostosować do specjalnego reżimu sanitarnego ze względu na pandemię koronawirusa.

- Ze względu na pandemię uczniowie zostali rozlokowani w kilku salach, ławki zostały ustawione w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był odstęp co najmniej 1,5 metra. Uczniowie będą wchodzić trzema wejściami (wejście główne i dwa wejścia ewakuacyjne). Wytyczone zostały zasady poruszania się po korytarzu i miejsca podczas czekania na wejście do sal, uruchomiono dodatkową szatnię, każda sala wyposażona jest w punkt dezynfekcji do rąk. Szkoła zadbała również o izolatorium - mówi Zbigniew Zalas, wicedyrektor CKZiU ds. kształcenia zawodowego i praktycznego.

To nie pierwszy raz, gdy uczniowie muszą pisać egzamin w takich warunkach. Już ubiegłoroczni maturzyści zdawali egzamin w pandemii, musieli dostosować się do dodatkowych zasad. Na podobnych zasadach prowadzona była tutaj matura próbna.

Nie przeocz

- Ten system przeprowadzania egzaminu sprawdził się zarówno w zeszłym roku jak i na maturach próbnych. Uczniowie nie zgłaszali uwag. Egzamin próbny dał możliwość przećwiczenia zasad jakie będą obowiązywały podczas matur majowych. Egzaminy próbne przebiegły prawidłowo - zapewnia Zbigniew Zalas.

Oprócz matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego w Technikum nr 6 uczniowie zdawać będą na poziomie rozszerzonym język polski, matematykę, język angielski, biologię, chemię, wos oraz filozofię. Największym zainteresowaniem cieszy się tu język angielski, bo zdawać będzie go 32 osoby. Do egzaminu z wiedzy o społeczeństwie podejdzie tylko jedna osoba. Podobnie do egzaminu z filozofii. Co ciekawe, w przypadku tego egzaminu uczeń dopisał przedmiot na „ostatnią chwilę” przed możliwością zmian w deklaracji. To przedmiot, który nie jest nauczany w szkole.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie