Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura poprawkowa: rozpoczęła się sesja, we wtorek egzamin pisemny

KD
Anna Kurkiewicz/ Polskapresse
W poniedziałek rozpoczęła się maturalna sesja poprawkowa. Od 24 do 28 sierpnia maturzyści, którym podwinęła się noga podejdą do egzaminów ustnych oraz pisemnych, które odbędą się 25 sierpnia. W Śląskiem uprawnionych do przystąpienia do egzaminu jest 8478. Deklaracje złożyło 7873 chętnych. Głównie osoby, które nie zdały matematyki.

Jak informuje Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, uprawnionych do przystąpienia do egzaminu jest 8478, zaś 7873 osób złożyło deklaracje przystąpienia do poprawki. Maturzyści w tym roku zdawali dwie formy egzaminu - nową i starą maturę. Tę pierwszą zdawali wyłącznie uczniowie liceów ogólnokształcący. Drugą uczniowie techników. W nadchodzącym roku nowe zasady będą obowiązywały już wszystkich zdających.

W poniedziałek pierwsi maturzyści zmierzyli się z pytaniami z egzaminów ustnych w sesji poprawkowej. Ich harmonogram ustala każda ze szkół z osobna. Poprawki z egzaminów ustnych potrwają do końca tygodnia. W regionie będzie do nich podchodziło 501 zdających.

Tymczasem na wtorek zaplanowano egzaminy pisemne, które odbędą się w poszczególnych szkołach. Po raz drugi arkusze egzaminacyjne będzie rozwiązywało 7372 zdających. Większość z nich podejdzie do egzaminu z matematyki. Na co powinni się przygotować? Dziedzic przypomina, że obowiązują ich te same standardy, co podczas egzaminu majowego.

- Pytania i zadania w zestawach egzaminacyjnych w każdej sesji muszą być inne - podkreśla dyrektor OKE. - Jednak zawsze zestawy i zadania odpowiadają tym samym wymaganiom egzaminacyjnym. Przy nowej maturze wymagania te wynikają z nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego, a przy maturze w technikach i maturze dla ubiegłorocznych maturzystów ze standardów wymagań egzaminacyjnych - dodaje.

Warto pamiętać, że wszystkie arkusze egzaminacyjne zarówno do sesji majowej, dodatkowej (czerwiec), jak i poprawkowej (sierpień) są opracowywane według takich samych zasad i procedur i są gotowe dużo wcześniej. - Ponieważ procedury przewidują przeprowadzenie tak zwanego próbnego ich zastosowania, czyli standaryzacji - wyjaśnia Dziedzic. Do tego w poszczególnych OKE czekają też arkusze zapasowe. Te również przygotowywane są dużo przed terminem egzaminu.

Do egzaminów w terminie poprawkowym podchodzą nie tylko osoby, które nie zdały jednego przedmiotu w sesji majowej. Są wśród nich także zdający, którzy oblali egzamin w ciągu ostatnich pięciu lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!