Matura z języka polskiego 2021 - pytania, terminy, zasady. Oto najważniejsze kwestie dotyczące matury z języka polskiego

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Matura w 2020 roku odbyła się w późniejszym terminie. W tym roku matury rozpoczną się 4 maja
Matura w 2020 roku odbyła się w późniejszym terminie. W tym roku matury rozpoczną się 4 maja Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Udostępnij:
Matura 2021. Tegoroczne egzaminy maturalne odbędą się tradycyjnie w maju w szkołach, ale z powodu trwającej pandemii koronawirusa, obowiązywać będzie reżim sanitarny. W pierwszej kolejności - już 4 maja - maturzyści będą pisać egzamin dojrzałości z języka polskiego. Do tegorocznego egzaminu maturalnego podejdzie około 31 tys. 500 tegorocznych absolwentów z województwa śląskiego.

Matura 2021. Egzamin dojrzałości z języka polskiego

W 2021 r. egzaminy maturalne zostaną przeprowadzone zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w sierpniu 2020 roku. Tegoroczny egzamin maturalny potrwa od 4 do 20 maja. Podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie egzaminy zostaną przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym.

Egzamin maturalny 2021 odbędzie się w dwóch sesjach. Pierwsza sesja rozpoczyna się o godzinie 9.00, a druga sesja o godzinie 14.00 każdego dnia. Matury odbędą się w szkołach. W pierwszej kolejności maturzyści zmierzą się z egzaminem z języka polskiego.

- Matury rozpoczynamy egzaminem z języka polskiego - 4 maja o godzinie 9.00, poziom podstawowy. Maturzyści będą rozwiązywali zadania, które przygotowaliśmy. W przeciwieństwie do roku ubiegłego, maturzyści będą mogli wybrać spośród trzech tematów wypracowań - będą 2 rozprawki i 1 temat dotyczący interpretacji tekstu poetyckiego - informował Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w trakcie wideoczatu.

W tym roku maturzyści nie mają obowiązku przystąpienia do minimum jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.

- Na podstawie rozporządzenia ministra edukacji i nauki w 2021 roku na egzaminie maturalnym nie jest obowiązkowa część ustna oraz zdawanie egzaminu maturalnego z poziomu rozszerzonego z przedmiotu dodatkowego, tak jak to miało miejscu w ubiegłym roku i latach poprzednich. Część ustną zdają tylko ci absolwenci, którzy aplikują na uczelnię zagraniczną i w postępowaniu rekrutacyjnym muszą przedstawić wynik z egzaminu ustnego. Część ustna ma odbyć się od 19 do 21 maja - wyjaśnia Urszula Okrajni, wicedyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Matura z języka polskiego: pytania

Egzamin z języka polskiego składa się z testu oraz wypracowania. Maturzyści na napisanie egzaminu z język polskiego (poziom podstawowy) mają 170 minut. W tym roku, na egzaminie próbnym z języka polskiego, maturzyści mieli m.in. takie tematy wypracowania:

 • Jak wybory człowieka wpływają na jego życie? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
 • Czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego oraz wybranych tekstów kultury.
 • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij - Z lat dziecięcych Bolesława Leśmiana

W 2020 roku na sesji głównej matury z języka polskiego pojawił się temat elementów fantastycznych z fragmentów "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego oraz analiza wiersza Anny Kamieńskiej Daremne.

Matura próbna CKE - język polski podstawa. 3.3.2021.Odpowiedzi od zadań.

Matura próbna JĘZYK POLSKI CKE 3.03.2021. Odpowiedzi zaraz p...

Przykłady tekstów kultury, które muszą znać maturzyści:

 • Bogurodzica;
 • Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum) i psalm;
 • Adam Mickiewicz - Dziady część III, Pan Tadeusz;
 • Bolesław Prus - Lalka;
 • Stanisław Wyspiański - Wesele;
 • Henryk Sienkiewicz - wybrana powieść historyczna (Quo vadis, Krzyżacy lub Potop);
 • Bruno Schulz - wybrane opowiadanie;
 • Witold Gombrowicz - Ferdydurke (w całości lub w części);
 • wiersze wybranych poetów;
 • inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela
 • wybrane filmy z twórczości polskich reżyserów;
 • homilia Jana Pawła II wygłoszona 2 czerwca 1979 roku w Warszawie na Placu Zwycięstwa (Piłsudskiego) - nagranie telewizyjne.

Czego maturzyści mogą spodziewać się na egzaminie maturalnym z języka polskiego w 2021 roku? Uczniowie stawiają na różne lektury, w tym m.in. Potop czy Pana Tadeusza. Wśród pewniaków jest także Wesele czy Ferdydurke. Jakie będą tematy na maturze z polskiego w 2021 roku? Poznamy je dopiero 4 maja.

Matura 2020: Język Polski. Co było na maturze? Tematy, Arkusze CKE, odpowiedzi.

Matura 2020: Język Polski. PODSTAWA Tematy, Arkusze CKE. "We...

Matura w czasie epidemii koronawirusa. Egzaminy odbędą się w szkołach

Wszystkie egzaminy maturalne zostaną przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez CKE, MEiN i GIS. Tegoroczna matura odbędzie się stacjonarnie - w szkołach. Uczniowie nie będą musieli wykazywać negatywnego wyniki testu na obecność koronawirusa.

Matura 2021 w reżimie sanitarnym:

 • zachowana w sali odległość co najmniej 1,5 m odstępu pomiędzy ławkami,
 • zdający i obsługa wchodząc do budynku muszą mieć zasłonięte usta i nos,
 • przy wejściu do szkół i do sal muszą być środki do dezynfekcji,
 • uczniowie czekając na wejście do sali muszą przestrzegać dystansu społecznego,
 • na egzamin zdający przynoszą swoje przybory m.in. długopis, linijkę,
 • zdający nie muszą mieć maseczki, gdy już rozpoczną pisanie egzaminu, ale gdy zdający oddają pracę to i maturzysta i członek komisji, który odbiera egzamin muszą mieć założone maseczki

Uczniowie mogą pisać egzamin też w mniejszych salach, nie tylko na sali gimnastycznej, by można zachować tę potrzebną odległość między ławkami. Dyrektor sali może też zdecydować, że jeżeli ma dużą grupę piszącą egzamin maturalny, może wpuszczać absolwentów innymi wejściami do szkoły bądź rozpocząć egzamin z przerwą z przesunięciem czasowym. To oznacza, że część osób wejście do sali przykładowo o godzinie 8.30, inna grupa o 8.45, a inna o godzinie 9.15.

Kiedy poznamy wyniki tegorocznych matur?

W tym roku, by zdać egzamin maturalny trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. możliwych punktów ze wszystkich przedmiotów z poziomu podstawowego, czyli:

 • języka polskiego,
 • matematyki
 • i języka obcego nowożytnego wybranego przez zdającego.

Przypomnijmy, że w 2020 roku z powodu epidemii koronawirusa matura została przesunięta z maja na czerwiec. Sesja główna w zeszłym roku odbyła się w terminie 8-29 czerwca.

Matury kończą się 20 maja. Sesja dodatkowa zaplanowana jest na 1-16 czerwca. Egzaminy poprawkowe odbędą się 24 sierpnia o godzinie 9.00. Wyniki tegorocznych matur z sesji głównej maturzyści poznają 5 lipca. Wyniki z sesji poprawkowej będą znane 10 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie