Mecz towarzyski: Polska – Islandia 4:2 [RELACJA LIVE, WIDEO, ZDJĘCIA]

Andrzej Czekaj, Jacek Sroka
Reprezentacja Polski zagra z Islandią na Stadionie Narodowym w Warszawie
Reprezentacja Polski zagra z Islandią na Stadionie Narodowym w Warszawie Bartek Syta / Polska Press
Reprezentacja Polski w piłce nożnej podejmuje w piątek w meczu towarzyskim Islandię. Dla obu zespołów to spotkanie było testem przed przyszłorocznymi mistrzostwami Europy we Francji. Polacy zwyciężyli 4:2.

Wprawdzie mecz Polska - Islandia był tylko spotkaniem towarzyskim, ale trener Adam Nawałka oczekiwał od zawodników zaangażowania. W końcu była to dla nich okazja, by przekonać do siebie selekcjonera przed Euro 2016. W dodatku niewykluczone, że na turnieju we Francji znów trafimy na Islandczyków. A wtedy pamięć o wygranym 4:2 (0:1) meczu może bardzo pomóc.

Mecz Polska - Islandia był starciem dwóch drużyn, które zagrają na Euro 2016 we Francji. Dla naszych rywali to pierwszy w dziejach awans na wielką piłkarską imprezę. W piątek na Stadionie Narodowym w Warszawie zawodnicy z Krainy Wulkanów chcieli dokonać innego historycznego wyczynu - pierwszy raz wygrać z Polską. To im się jednak nie udało i Polacy odnieśli piąte zwycięstwo w szóstym spotkaniu z Islandią. Bramki: Polska: 52' Kamil Grosicki, 67' Bartosz Kapustka, 75' i 77 Robert Lewandowski. Islandia: 4' Gylfi Sigurdsson, 69' Alfred Finnbogason

22.38 Koniec meczu.. Polska wygrywa z Islandią 4:2.

22.35 Ostatnia zmiana w polskiej drużynie. Z boiska schodzi owacyjnie żegnany przez kibiców Lewandowski. W ostatniej minucie na murawie pojawia się pochodzący z Rudy Śląskiej Artur Sobiech

22.34

22.30 Zmiany w polskiej kadrze. Schodzą Grosicki i Milik. Na ostatnie pięć minut chodzą Karol Linetty i Mariusz Stępiński. 20-letni napastnik Ruchu debiutuje w reprezentacji.

22.29 Co racja to racja

22.27

22.25 Lewy jak już zacznie, to nie wie kiedy skończyć. Świetne prostopadłe podanie Grzegorza Krychowiaka z własnej połowy i Ledwandowski popędził na bramkę rywali. Mimo asysty obrońcy kapitan kadry celnie strzelił w długi róg

22.24 4:2 Robert Lewandowski

22.21 Po centrze z rogu Grosickiego i strzale Kapustki Lewy znalazł się tam gdzie powinien i z dwóch metrów wepchnął piłkę do siatki. To jego 33 gol w kadrze

22.20 3:2 Robert Lewandowski

22.18 Recepta na sukces?

22.16

22.14 2:2. Islandczycy błyskawicznie wyrównują. Po błędzie Szukały sam na sam ze Szczęsnym znalazł się Alfred Finnbogason i trafił do siatki

22.12 2:1 dla Polski. Do siatki rywali trafia Bartosz Kapustka, który chwilę wcześniej pojawił się na murawie. Młodziak z Cracovii zachował najwięcej zimnej krwi w zamieszaniu w polu karnym

22.11 Na trybunach jest też trener Legii

22.09 w 65 minucie dwie zmiany w polskim zespole. Schodzą Zieliński i Wawrzyniak, a wchodzą Krzysztof Mączyński i Bartosz Kapustka

22.07 Szybka kontra Islandczyków i Wojtek Szczęsny odważnym wyjściem z bramki ratuje nam skórę

22.06 Mecz na Stadionie Narodowym ogląda dzisiaj 56.207 widzów

22.03 Polacy nacierają. Najpierw szansę miał Lewandowski, teraz Milik, ale wynik ciągle 1:1

22.01 W kadrze są nie tylko nasi piłkarze. Oto masażysta GKS Katowice

21.57 Grosicki wyrównuje w 49 minucie gry. Kamilowi dopisało szczęście, bo po strzale z narożnika pola karnego piłka musnęła jeszcze nogę obrońcy rywali i wpadła do siatki w krótki róg

21.56 1:1 Gol Kamila Grosickiego

21.55

21.50 Zaczynamy drugą połowę z nadziejami na odrobienie strat

21.34 To zdjęcie najlepiej pokazuje, kto w tym meczu ma przewagę. Wojciech Szczęsny nudzi się w bramce. Polacy atakują, ale to Islandia do przerwy prowadzi 1:0

21.30 Zakotłowało się w polu karnym Islandczyków, ale kąśliwy strzał Arka Milika był minimalnie niecelny

21.25 Polscy kibice mają wiele pretensji do irlandzkich sędziów

21.18 Szarża Kamila Grosickiego, ale strzał skrzydłowego Rennes o kilka metrów mija światlo bramki

21.16 Islandczycy byli bardzo blisko zdobycia drugiej bramki. Sigurdsson pomylił się dosłownie o centymetry

21.15 Pamiętajcie, że gramy w piątek 13

21.10 Szkoda, że nikt w kadrze tego nie czytał

21.08 Polacy atakują starając się zmienić niekorzystny wynik, ale na razie bez efektów. Brakuje nam dokładnego ostatniego podania

21.02 Dobra okazja Arkadiusza Milika. Niestety po strzale wychowanka Rozwoju Katowice piłka przelatuje nad poprzeczką

20.58 Kontuzja Kuby Błaszczykowskiego. Na jego miejsce w 12 min. wchodzi Maciej Rybus

20.49 Po 4 minutach przegrywamy 0:1 po rzucie karnym Gylfi Sigurdssona w okienko. Jedenastkę podyktowano za faul Kuby Wawrzyniaka

20.45 Mecz komentują Dariusz Szpakowski i Marcin Żewłakow

20.42 Składy obu drużyn

20.40 ROZPOCZYNAMY RELACJĘ LIVE

Zarówno Polacy jak i Islandczycy mają za sobą udane eliminacje piłkarskiego Euro 2016. Biało – czerwoni w grupie D zajęli drugie miejsce tuż za mistrzami świata Niemcami. Bilet do Francji wywalczyli dość sensacyjnie z grupy A Islandczycy. Awans tej ekipy zaskakuje, tym bardziej, że zespół prowadzony przez szwedzkiego szkoleniowca Larsa Lagerbaecka uczynił to po raz pierwszy w historii kraju.

Jeśli wziąć jeszcze pod uwagę fakt, że drużyna ta rywalizowała w swojej grupie między innymi z Holandią (pokonała ich dwukrotnie), Czechami (1 zwycięstwo) i Turcją (1 wygrana) i zgromadziła w sumie 20. punktów, co dało jej drugie miejsce może to wzbudzać respekt u rywali.

Również Polacy na tle swoich grupowych rywali (między innymi Niemców, Szkotów i Irlandczyków) zaprezentowali się bardzo dobrze. Dobra gra zespołu prowadzonego przez Adama Nawałkę przełożyła się nie tylko na sukces drużynowy, ale także indywidualny. Kapitan reprezentacji narodowej Robert Lewandowski został bowiem królem strzelców eliminacji Euro 2016 (13 goli).

Teraz obie reprezentacje mogą bez presji związanej z występami w barażach przygotowywać się do europejskiego czempionatu we Francji. Podczas gdy inne drużyny będą w nich występować Polacy z Islandczykami zagrają w piątek na PGE Stadionie Narodowym w meczu towarzyskim. Aktualnie w rankingu FIFA oba zespoły dzieli 7 miejsc; Polska jest 38., Islandia 31.

Piątkowy mecz pomiędzy tymi ekipami będzie 6 konfrontacją w historii. Co ważne Polacy w dotychczasowych spotkaniach z Islandią jeszcze nie przegrali. Drużyny rywalizowały ze sobą zarówno w meczach towarzyskich (3 razy; 2 zwycięstwa Polaków, 1 remis), jak również w eliminacjach mistrzostw Europy 1980 roku. Wówczas Biało – czerwoni także okazali się lepsi dwukrotnie wygrywając 2:0 i 2:0. Jedną z bramek w pojedynku na Islandii strzelił były prezes PZPN Grzegorz Lato.

Ostatni raz obie reprezentacje spotkały się ze sobą 7. października 2005 roku podczas pojedynku towarzyskiego rozgrywanego na stadionie Legii Warszawa. Gospodarze wygrali 3:2, a bramki dla reprezentacji Polski zdobyli Jacek Krzynówek, Marcin Baszczyński i Euzebiusz Smolarek.

Bezpośrednią transmisję przeprowadzi TVP1, TVP Sport i sport.tvp.pl.