Media Centrum, okręt flagowy Polskapresse

R. Gowarzewska-Griessgraber, Maria Zawała
Podczas uroczystego otwarcia budynku Media Centrum w Milowicach wstęgę przecięli (od lewej) marszałek śląski Bogusław Śmigielski, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, udziałowiec Verlagsgruppe Passau dr Axel Diekmann, prezes Zarządu Polskapresse Dorota Stanek, prezes Polski Dziennika Zachodniego Zenon Nowak oraz prezydent Sosnowca Kazimierz Górski
Podczas uroczystego otwarcia budynku Media Centrum w Milowicach wstęgę przecięli (od lewej) marszałek śląski Bogusław Śmigielski, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, udziałowiec Verlagsgruppe Passau dr Axel Diekmann, prezes Zarządu Polskapresse Dorota Stanek, prezes Polski Dziennika Zachodniego Zenon Nowak oraz prezydent Sosnowca Kazimierz Górski Arkadiusz Gola
Kiedy pięć lat temu obejmowałam fotel prezesa Zarządu Polskapresse, marzyłam, żeby dla redakcji Polski Dziennika Zachodniego - największej gazety regionalnej w kraju - zbudować drukarnię i nową siedzibę. I teraz to moje marzenie się spełniło - podkreśliła Dorota Stanek.

Sobotnie otwarcie Media Centrum przyciągnęło do Sosnowca Milowic wielu znakomitych gości, którzy zwiedzając nową siedzibę redakcji Polski Dziennika Zachodniego nie kryli słów uznania.

- Jestem pod wrażeniem, że taki piękny obiekt powstał na pokopalnianych nieużytkach, że są w nim jasne nowoczesne wnętrza - przyznała wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek.

Budynek Media Centrum wraz z wcześniej oddaną do użytku drukarnią i halą spedycyjną tworzą najnowocześniejszy kompleks medialny w Polsce, godny Polski Dziennika Zachodniego - regionalnej gazety bezkonkurencyjnej tak w naszym regionie, jak i w kraju.

- Stworzyliśmy doskonałe warunki do pracy całej załodze - powiedział dr Axel Diekmann, udziałowiec Verlagsgruppe Passau, do której należy Polskapresse, wydawca naszej gazety. - Mam nadzieję, że dzięki temu w Media Centrum powstawać będzie wyjątkowa gazeta, nieporównywalna z żadną inną w Polsce pod względem jakości - dodał.

Budynek ogrzewany jest ciepłem, powstającym przy druku gazet

Decyzja o budowie nowej siedziby naszej redakcji została podjęta latem 2007 roku, wkrótce po otwarciu w Milowicach najnowocześniejszej drukarni w Europie. Budowa biurowca na terenach po byłej kopalni Saturn trwała zaledwie 17 miesięcy. Była wielkim wyzwaniem dla architektów i konstruktorów, którzy przy jej projektowaniu wykorzystali nowoczesne technologie. Niektóre, jak np. system ogrzewania za pomocą ciepła wytwarzanego przez maszynę drukarską w trakcie produkcji gazet, unikatowe w Polsce. - Uczciwie każdy musi przyznać, że jeśli chodzi o warunki pracy, biurowiec Media Centrum należy do absolutnie najlepszych, porównywalnych z tymi w Warszawie - stwierdził Paweł Fąfara, redaktor naczelny dziennika Polska.

- To budynek wyznaczający nowe standardy. Jestem bardzo zadowolony, że powstał właśnie w Milowicach - dodał prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.
Szczegóły dotyczące budowy Media Centrum goście otwarcia mogli poznać ze specjalnego wydania Polski Dziennika Zachodniego - które wydrukowaliśmy w trakcie trwania imprezy.

- Gratuluję wam tego miejsca - przyznał poseł do Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. - Imponujące - dorzucił eurodeputowany Jan Olbrycht. Zarówno on, jak i reszta gości obdarzało nas jeszcze mnóstwem ochów i achów.

- Chciałabym, żeby Media Centrum żyło swoim życiem i najważniejszymi wydarzeniami woj. śląskiego, aby stało się miejscem debaty o palących problemach - dodała prezes Stanek .

Chcemy, by Media Centrum stało się ważnym miejscem na kulturalnej mapie regionu, miejscem ożywionych dyskusji i wymiany poglądów na wiele tematów

O tym, że tak właśnie się stanie zapewniał prezes Polski Dziennika Zachodniego Zenon Nowak. - Chcemy, by Media Centrum stało się ważnym miejscem na kulturalnej mapie regionu, miejscem ożywionych dyskusji i wymiany poglądów na wiele tematów - dodał prezes Nowak.

Na jeden z ważnych problemów, o których powinno się już teraz głośno mówić, zwrócił uwagę dr Axel Diekmann, apelując do Czytelników wszystkich gazet grupy Polskapresse, by nie zaniedbali udziału w głosowaniu do Europarlamentu.

- Europie potrzebni są najlepsi Polacy. Nie powinniście w dniu wyborów pozostawać w domach, tylko oddać na nich głos - apelował.

Media Centrum w Sosnowcu Milowicach

Media Centrum to jeden z najnowocześniejszych obiektów biurowych klasy A w Polsce. Ma 8 pięter i 5 600 m kw. powierzchni.

wysokość - 39.9 m
szerokość - 16.80 m
długość - 40,30 m
kubatura - 30636,4 m3

Czas budowy: od 19 października 2007 r. do 27 lutego 2009 r.

Budynek, jako jedyny w Polsce, ogrzewany jest za pomocą ciepła, wytwarzanego w drukarni podczas druku gazet. Ogrzewanie i chłodzenie odbywa się przez sieć tych samych rur zatopionych w żelbetowych stropach budynku.

Specjalna stacja transformatorowa zapewnia zasilanie do 30 minut po awarii. Telefonia internetowa to rzadkie w kraju rozwiązanie technologiczne.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe uniemożliwiają gromadzenie się dymu w kompleksie komunikacyjnym.

Media Centrum wyposażone jest w instalację automatyki budynkowej, tzw. Building Managment System. Steruje ona instalacją oświetleniową i systemem żaluzji zewnętrznych w oparciu o własną stację pogodową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie