Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medycyna pola walki! Tego uczą się przyszli ratownicy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Materiał partnera
Pierwsi studenci  trzeciego roku ratownictwa medycznego z Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu ukończyli nowy przedmiot „Ratownictwo medyczne w środowisku Pola Walki”. Został on przygotowany przez specjalistów z zabrzańskiego Centrum Symulacji Medycznej.

Czym jest nowy przedmiot „Ratownictwo medyczne w środowisku Pola Walki”? – To 72 godziny seminariów, wykładów, a przede wszystkim ćwiczeń praktycznych (52 godziny) – wyjaśnia Tomasz Lemm, kierownik Centrum, który jest głównym twórcą tego wyjątkowego w skali uczelni medycznych w Polsce, przedmiotu. Sam zdobywał doświadczenie praktyczne przebywając m.in. na misji w Afganistanie, czy niosąc pomoc w Ukrainie podczas wydarzeń na kijowskim Majdanie.

- Przedmiot został wprowadzony do programu nauczania w roku akademickim 2019/2020. Nie przypuszczaliśmy wtedy, że pole prawdziwej walki  znajdzie się za naszą wschodnią granicą – mówi prof. dr hab. n. med. Alicja Grzanka, dziekan WNM w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przedmiot należy do ulubionych przez studentów i jest naprawdę wymagający. Przyszli ratownicy uczą się m.in. zasad ewakuacji, udzielania pomocy w przypadku najczęściej występujących najczęściej występujących w walkach obrażeń tj. masywne krwotoki, czy rany klatki piersiowej , opieki nad rannym pod ostrzałem, a także zasad zapewnienia sobie bezpieczeństwa, by móc pomagać innym.

Mottem medycyny pola walki są słowa: Los rannego spoczywa w rękach tego,  kto założy mu pierwszy opatrunek.  – Dla studentów kupiliśmy hełmy, atrapy broni, nosze, opaski uciskowe, specjalistyczne opatrunki, a także liczne manekiny i trenażery . Naszym „polem walki”   są tereny zielone na kampusie w Zabrzu – Rokitnicy. To „leje się”  sztuczna krew i mnóstwo potu, bo ćwiczenia wymagają bardzo dużego wysiłku, sprawności fizycznej m.in. czołgania się w pełnym rynsztunku, zadań przeprowadzonych w warunkach nocnych, przenoszenia „rannych” – mówi Tomasz Lemm.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera