Melon krytycznie o wiedzy młodych Ślązaków: Potrzebna...

  Melon krytycznie o wiedzy młodych Ślązaków: Potrzebna edukacja regionalna

  Marcin Melon

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marcin Melon

  Marcin Melon ©facebook.com

  Dziewięciu na dziesięciu młodych Ślązaków nie potrafi wymienić ani jednego wydarzenia czy postaci z dziejów swojego regionu - pisze przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz edukacji regionalnej „Silesia Schola”
  Marcin Melon

  Marcin Melon ©facebook.com

  Śledząc regionalną dyskusję publiczną odnoszę wrażenie, że daliśmy sobie wmówić, że tak zwane „śląskie postulaty” (uchwalenie ustawy metropolitalnej dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, nadanie „godce” statusu języka regionalnego, usankcjonowanie istnienia narodowości śląskiej, wprowadzenie do szkół edukacji regionalnej czy wreszcie przywrócenie autonomii) muszą być automatycznie kontrowersyjne. Zwykło się uważać, że każdy pomysł, który pochodzi ze Śląska, musi być kontrowersyjny, bo gdzieś w tle i tak pojawi się śląska tożsamość, odrębna od polskiej, zatem bezpieczniej tych pomysłów w ogóle nie ruszać, lepiej udawać, że te śląskie aspiracje nie istnieją.

  W ten sposób zagalopował się zapewne pan asystent prezydenta Katowic, gdy stwierdził, że miasto nie postawi znaków informacyjnych na historycznej granicy śląsko-zagłębiowskiej (wzorem tych, jakie stawia Sosnowiec po drugiej stronie), gdyż „nie należy podkreślać swojej odrębności”.
  Pan asystent, prawdopodobnie bezrefleksyjnie, założył, że każda forma odróżniania się, posiadania czegoś wyjątkowego, specyficznego, musi być z pewnością kontrowersyjna. To oczywisty błąd, gdyby tak było, wszystkie miasta, regiony i państwa ograniczałyby swoją działalność promocyjno-marketingową do stwierdzenia „jesteśmy identyczni jak inne miasta (regiony), niczym się nie odróżniamy, uważamy, że nie należy podkreślać naszej odrębności”. A przecież każdy chce podkreślić swoją wyjątkowość. Każdy, tylko nie my.

  Wielkim błogosławieństwem i potencjałem naszego regionu jest to, że historycznie i kulturowo odróżniamy się od reszty Polski. Z niepojętych przyczyn daliśmy sobie wmówić, że ta różnorodność budzi kontrowersje, zatem lepiej udawać, że jej nie ma.
  Co jest kontrowersyjnego w postulacie wprowadzenia do śląskich szkół wiedzy o regionie? Czy pożądanym jest stan, w którym dziewięciu na dziesięciu młodych Ślązaków nie potrafi wymienić ani jednego wydarzenia czy postaci z dziejów swojego regionu? Czy nasza regionalna kultura nie może być atrakcyjna dla śląskich uczniów? Czy technicznie nie jest możliwe, by Ministerstwo Edukacji Narodowej uszanowało naszą regionalną różnorodność i wsparło znacząco regionalizm w oświacie?

  Zapewniam, że wzrost świadomości regionalnej młodych Ślązaków nie będzie oznaczał intensyfikacji postaw antypolskich, agresja jest reakcją na brak wiedzy i frustrację wynikającą z ignorowania naszej wyjątkowości, a nie efektem wzrostu tej wiedzy. Mało tego, kształtowanie poczucia regionalnego zakorzenienia może być skutecznym narzędziem walki ze zjawiskiem depopulacji. Badania pokazały, że uczniowie o tożsamości śląskiej i polsko-śląskiej częściej deklarowali chęć związania się na resztę życia ze swoim miastem i regionem, niż ci, u których ta regionalna tożsamość się nie wykształciła. Oczywistym jest też, że wykształcenie związku emocjonalnego ze swoim regionem jest niezbędnym warunkiem, by w przyszłości młodzi ludzie czuli się prawdziwymi gospodarzami, odpowiedzialnymi za losy Śląska.

  Czy zatem wprowadzenie zajęć z wiedzy o regionie może wydawać się komukolwiek zbędne i szkodliwe? Wydaje się, że powinien być to jeden z priorytetów władz naszego województwa, a zastanawianie się nad jego zasadnością to zwykłe marnowanie czasu, który lepiej przeznaczyć na jego wprowadzenie w życie.

  PS. Niedawno przeczytałem na łamach DZ optymistyczną informację o tym, że coraz więcej mieszkańców śląskich miast nie wyobraża sobie życia gdzie indziej. Jednocześnie procent takich osób znacząco zmalał w Bielsku-Białej, gdzie regionalna śląsko-cieszyńska tożsamość rugowana jest na rzecz tożsamości rzekomego nowego regionu, nazwanego „Podbeskidziem”. Czyżby był to tylko przypadek?  *Długoterminowa prognoza pogody na sierpień 2013 ZOBACZ MAPY I WIDEO
  *Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Śląska Wenus jak Wenus z Milo! Archeologiczna sensacja spod Raciborza [ZDJĘCIA]
  *Radni z woj. śląskiego to milionerzy! [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (79)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bredzisz, Melon

  Hanys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 13

  Z Katowic, Zabrza ludziska pitają. Na Podbeskidzie zostają,a nawet jest ich coraz więcej. Sprawdź w GUSie, zanim coś napiszesz.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co do Podbeskidzia

  Biała to Małopolska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

  to istnieją dwie możliwości:
  a) dawne woj.bielskie czyli sześć powiatów: cieszyński, bielski, żywiecki,oświęcimski, wadowicki, suski.
  b) małopolska część dawnego woj. bielskiego czyli w/w powiaty...rozwiń całość

  to istnieją dwie możliwości:
  a) dawne woj.bielskie czyli sześć powiatów: cieszyński, bielski, żywiecki,oświęcimski, wadowicki, suski.
  b) małopolska część dawnego woj. bielskiego czyli w/w powiaty bez cieszyńskiego i części bielskiego

  W wariancie a nie mówimy o wspólnej tożsamości historycznej, bo jej nie ma,tylko o wspólnych interesach. Jest więc to region w wymiarze społeczno-ekonomicznym, a nie historyczno-kulturowym. Śląsk Cieszyński zostaje Sląskiem Cieszyńskim, a Małopolska Zach Małopolską Zach. w wymiarze historyczno-kulturowym.

  Wariant b) W tym przypadku może dojść z czasem do utożsamienia małopolskości w wymiarze kulturowym i historycznym z pojęciem Podbeskidzie,tzn.uznaniem, że Podbeskidzie w takich jak podałem dla tego wariantu granicach będzie częścią Małopolski jak np.Podhale czy Sądecczyzna.

  Regiony i ich granice są w stanie ciągłego tworzenia. Oczywiście dla nas małopolan pierwszorzędne znaczenie ma identyfikacja z polskością. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poloki

  Slonzoczka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 17

  Poloki durs sie nos bojom. Jaki to jest pieronem strachliwy norod...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  młodym pokoleniom potrzebna

  Buxtehude (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 16

  dobra edukacja, a nie regionalna. Tworzenie osobnego przedmiotu edukacja regionalna niepotrzebne na Sląsku, Mazowszu itd. Jeśli kto zainteresowany historią swego miasta czy regionu, niech czyta...rozwiń całość

  dobra edukacja, a nie regionalna. Tworzenie osobnego przedmiotu edukacja regionalna niepotrzebne na Sląsku, Mazowszu itd. Jeśli kto zainteresowany historią swego miasta czy regionu, niech czyta książki, niech zaproponuje szkole stworzenie kółka zajmującego się historią regionuzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I co kończy się wam repertuar ...

  Bexhövede (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 17

  bredni czy jakiś łobuz podpolił wom łogonki - hehehe

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pnie Henryk Mościbrodzki

  Samsonowic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

  Czy panu się pogorszyło czy to starość zżera pański umysł - co do jednego się z panem zgadzam i to nie dotyczy 40-latków Ślązaków.

  Najważniejsze jest aby to co przedstawia autor artykułu było...rozwiń całość

  Czy panu się pogorszyło czy to starość zżera pański umysł - co do jednego się z panem zgadzam i to nie dotyczy 40-latków Ślązaków.

  Najważniejsze jest aby to co przedstawia autor artykułu było wprowadzone w szkołach uszczuplając ten rozmyty przedmiot postkiomynistyczny jak Historia - Poczet królów Polskich i historyje o ujku Lenino-Stalinie wmuszany w młodzież Śląską lecz opluwani są ci którzy byli prawdziwymi królami dla Śląskich przodków.
  Dzisiejszej młodzieży wmawia się że Ślązacy byli pod zaborami!!!
  Bardzo zręcznie przez dzisiejszych możnowładców królów miłościwe panujących w III RP są pomijane czyli można to porównać do sanacyjnych rządów Kurzydły cz wielkich wyzwolicieli Śląska nie Ślązaków po 1945.
  Czy pan panie Mościbrodzki chce nam powiedzieć że najwyższy czas wprowadzić rząd techniczny z tablecika - jak pan uważa trochę to wygląda na nansenowski wybryk który nadaje się do przedszkola PRL.
  Niech pan się nie obawia o dzisiejszych czterdziestolatków na Śląsku każdy z nich dostał solidne wychowanie w pokorze Śląskiej poczynione z biedy i prześladowań w PRL i zaręczam że ponad 60% otrzymało dobre techniczne wykształcenie nie wielu wspięło się na wyżyny wyższego ale ci co je zdobili są fachowcami który żaden polak z takim wykształceniem do pięt im nie dorasta no może poza wyjątkami cenie fachowość a nie nawiedzę ujadające Sabaki które wykorzystują innych dla własnych celów.
  A mogę to powiedzieć z doświadczenia mojego ojca wykształcenie techniczne i wpojony nie wyuczony j.niemiecki otwierał Ślązakom drogę na szarsze europy wody nawet w PRL - bo dewizy panom komuchom były potrzebne ??
  Czy pan przez określenie w czynie społecznym wmawia dzisiejszej młodzieży że mamy a może się cofamy do czau PRLU - to chyba pan ma rację.

  Lecz mogę powiedzieć że nauka o ścisłym regionalizmie - czyli kim był mój pradziadek skąd pochodził za czyich rządów Śląska żył i pracował a także to dotyczy czasów wcześniejszych.

  Dzisiaj się wmawia młodzieży że polskość Śląska rozpoczęła się od zrabowania ziem Śląskich Czechom przez bękarta samozwańca Bolko Chorobliwego na tytuł że sam siebie koronował czy jego wielkiego ojca Mieszka I z rodu Wikingów - handlarza niewolnikami Słowianami ….
  Zapewniam że wtedy społeczeństwa będą mogły się rozwijać i to w każdym narodzie nie tylko to dotyczy Ślązaków, i może się skończy ten lament i skowyt - bo żaden politykier nie będzie miał czelności traktować człowieka jak swojego niewolnika …

  Grüß Gott jak godło moy opa a oma
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Slązay nie umieją, bo są nieucy i lenie

  Uma (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 21

  I po co ten Melon tyle się wymądrza? "Zapewniam, że wzrost świadomości regionalnej młodych Ślązaków nie będzie oznaczał intensyfikacji postaw antypolskich". A co on ma do zapewniania? Kim on w...rozwiń całość

  I po co ten Melon tyle się wymądrza? "Zapewniam, że wzrost świadomości regionalnej młodych Ślązaków nie będzie oznaczał intensyfikacji postaw antypolskich". A co on ma do zapewniania? Kim on w ogóle jest, że go gazeta drukuje.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gorolico pierůńsko

  slavenzio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ty Ōma lepij idż do kościoła rzykać,a niy krytykuj Hanysów GOROLICO pierůńsko !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do Ōma

  slavenzio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Te Ōma,ty lepij idż kościoła rzykać,a niy krytykować

  Zdjęcie autora komentarza
  Mniej słów, więcej czynu ...

  Henryk Mościbrodzki

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

  Chciałoby się powiedzieć, że obecni 60-70 latki, umieli kiedyś w czynie społecznym wybudować szkolę czy też drogę, ale dzisiejsi 40-to latkowie umieją tylko oglądać się na UE. Zastanawiam się, co...rozwiń całość

  Chciałoby się powiedzieć, że obecni 60-70 latki, umieli kiedyś w czynie społecznym wybudować szkolę czy też drogę, ale dzisiejsi 40-to latkowie umieją tylko oglądać się na UE. Zastanawiam się, co będzie jak ten unijny strumień pieniędzy przestanie płynąć do Rzeczypospolitej Polskiej. Jednym słowem, będzie czarna rozpacz. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po co im taka wiedza?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 13

  Jak kogoś interesuje ,to niech szuka i czyta! Jest piekna Biblioteka Śląska ,muzea..które niewielu odwiedza!
  A wyjeżdzac beda ,bo tam płaca przynajmniej 4 razy tyle ....
  Fajny pomysł ale nierealny!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Próbka polskiej pogardy

  Ch. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

  Proponuję, by w śląskich szkołach uczyć tylko o Śląsku po śląsku. Jeśli kogoś interesuje historia Polski i polski język to niech szuka i czyta. Ewentualnie może wyjechać do Warszawy. Dałeś, gościu,...rozwiń całość

  Proponuję, by w śląskich szkołach uczyć tylko o Śląsku po śląsku. Jeśli kogoś interesuje historia Polski i polski język to niech szuka i czyta. Ewentualnie może wyjechać do Warszawy. Dałeś, gościu, próbkę pogardy Polaków dla nas, Ślązaków.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zamiast bredzić

  GLIWICZANIN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

  spróbuj najpierw ustalić, w granicah jakiego państwa położony jest Śląska.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  juz niedlugo sie to skonczy, Bracia Slazacy !

  RRRR! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

  "Pan asystent, prawdopodobnie bezrefleksyjnie" - "Pan (zabrynicznej) asystent" pewnie tez mongol z zachdniej Azji, ino ze zakamuflowany, jak wiekszosc katowickich byjamtrow.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie są żadne "śląskie" postulaty, a tylko ślązakowskie

  GLIWICZANIN (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 25

  Albo kpiną, albo przejawem oderwania się od rzeczywistości jest pisanie przez Melona o "śląskiej tożsamości odrębnej od polskiej" w regionie, w którym 90% mieszkańców deklaruje narodowość polską, a...rozwiń całość

  Albo kpiną, albo przejawem oderwania się od rzeczywistości jest pisanie przez Melona o "śląskiej tożsamości odrębnej od polskiej" w regionie, w którym 90% mieszkańców deklaruje narodowość polską, a ponad 70% nie przyznaje się do żadnej "śląskości".
  Może Melon pojedzie do Bielska Białej przekonywać mieszkańców miasta, że mylą się oni co do swojej własnej (!) tożsamości? Chciałbym zobaczyć wyniki takich działań, hehezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prowokacja gliwicka

  c.h. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 19

  Zastępowanie przymiotnika "śląski" słowem "ślązakowski" jest tak samo podłe, jak pisanie "polactwo", zamiast "Polacy". "Gliwiczanin" to znany prowokator, siejący nienawiść na tym forum, powinien...rozwiń całość

  Zastępowanie przymiotnika "śląski" słowem "ślązakowski" jest tak samo podłe, jak pisanie "polactwo", zamiast "Polacy". "Gliwiczanin" to znany prowokator, siejący nienawiść na tym forum, powinien dostać dawno już bana od moderatorów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do GLIWICZANINA

  jaro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 16

  Tak twierdzisz ty i reszta ,,polaczkowców'': Ziemia Ślaska zawsze polska,wmawianie o powrocie do macierzy itd.itp.To dopiero jest oderwanie od rzeczywistości. Co wy tak się boicie tych Ślązaków?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo