Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MEN zignorował debatę o oświacie w woj. śląskim. Nagranie trafi do Warszawy

Anna Zielonka
Sześciolatki w szkole czują się bardzo dobrze. Za sprawą nowej ustawy oświatowej od nowego roku szkolnego do szkoły pójda obowiązkowo dopiero siedmiolatki
Sześciolatki w szkole czują się bardzo dobrze. Za sprawą nowej ustawy oświatowej od nowego roku szkolnego do szkoły pójda obowiązkowo dopiero siedmiolatki anna kaczmarz
W Sosnowcu samorządowcy, dyrektorzy szkół i nauczyciele z całego woj. śląskiego dyskutowali o zmianach w oświacie. Zaproszeni urzędnicy Ministerstwa Edukacji Narodowej na spotkaniu się nie pojawili. - Na szczęście debata jest rejestrowana. Bo choć nie ma naszych gości, to zapis spotkania i tak zawieziemy do ministerstwa - podkreślił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

O 6-latkach, o reformie szkolnictwa, gimnazjach, zwolnieniach nauczycieli i o sytuacji, w jakiej znalazły się gminy - o tym rozmawiali wczoraj uczestnicy Samorządowej Debaty Oświatowej Województwa Śląskiego, która odbyła się w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu.

Na spotkanie przyjechali przedstawiciele samorządów, urzędnicy i nauczyciele oraz posłanka Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej w latach 2011-3013. Nie zjawili się za to zaproszeni przedstawiciele MEN.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapytana w TVN o ustawę znoszącą obowiązek szkolny dla 6-latków. - Rodzic dostał wolność - zaznaczyła minister. Czym powinni się kierować rodzice, decydując czy dziecko powinno iść do szkoły, czy do przedszkola?

- Na szczęście debata jest rejestrowana. Bo choć nie ma naszych gości, to zapis spotkania i tak zawieziemy do ministerstwa - podkreślił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Mam też nadzieję, że dzięki tej debacie głos polskich samorządów zostanie w końcu zauważony - zaznaczył.
Zdaniem osób biorących udział we wczorajszym spotkaniu, powrót 6-latków do przedszkoli nie jest dobrym rozwiązaniem, a zmiany PiS-u spowodują efekt domina. Bowiem problem 6-latków to też problem kolejnych pokoleń.

- To nawet nie domino, ale prawdziwe tsunami. Ta fala, coraz wyższa, uderza bezpośrednio w szkoły i samorządy - zaznaczała Daria Szczepańska, zastępca prezydenta Tychów.

- A tymczasem oświata nie powinna być dotykana rewolucjami. Wymaga spokoju, precyzji, zastanowienia. Rewolucyjny charakter zmian wywraca to, nad czym pracowaliśmy przez tyle lat - przekonywała.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapytana w TVN o ustawę znoszącą obowiązek szkolny dla 6-latków. - Rodzic dostał wolność - zaznaczyła minister. Czym powinni się kierować rodzice, decydując czy dziecko powinno iść do szkoły, czy do przedszkola?

Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka...

Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekruta...

Na zdjęciu: sierż. Marta MysurCo piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, to w dzisiejszych czasach widok, który nikogo nie dziwi. W korpusie służby cywilnej większość stanowią panie, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie policyjnej administracji.

Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!