Mercedes-Benz Show w Silesia City Center od 9 do 28...

  Mercedes-Benz Show w Silesia City Center od 9 do 28 października. Unikalne auta z prywatnej kolekcji. JAKIE MODELE MOŻNA OGLĄDAĆ?

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mercedes-Benz Show w Silesia City Center
  W dniach 9-28 października w Silesia City Center w Katowicach odbywa się Mercedes-Benz Show – wystawa legend motoryzacji. W pasażach SCC można oglądać
  1/33

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Marzena Bugała-Azarko

  Pierwszy pojazd napędzany silnikiem spalinowym, legendarny Benz Patent-Motorwagen Nummer 1, rajdowy wóz Victora Hemery’ego z 1908 roku, obok Mercedes pierwszego prezydenta Czechosłowacji Masaryka. W dniach 9-28 października w Silesia City Center w Katowicach odbywa się Mercedes-Benz Show – wystawa legend motoryzacji. W pasażach SCC można oglądać 20 unikalnych samochodów.
  Wystawa aut marki Mercedes-Benz potrwa w Silesia City Center w Katowicach prawie przez 3 tygodnie, od 9 do 28 października 2018 r. Samochody są wystawiona na pasażach SCC, można je oglądać bezpłatnie.

  Zobaczcie zdjęcia z wystawy:
  Zobacz galerię


  - Na naszej wystawie Mercedes-Benz Show zaprezentujemy samochody z prywatnej kolekcji Ladislava Samohýla. Czeski kolekcjoner w swoim posiadaniu ma ponad 300 zabytkowych pojazdów.
  My pokażemy najciekawsze z nich. Jest to propozycja nie tylko dla miłośników motoryzacji, ale również dla koneserów pięknego designu i historii – mówi Iwona Mroczek, dyrektor Silesia City Center. - Wartość tych ekskluzywnych aut jest astronomiczna – dodaje dyrektor SCC.

  Trzykołowy pojazd z silnikiem spalinowym


  Odwiedzający w tych dniach Silesia City Center będą mogli zobaczyć wiele legendarnych modeli firmy Mercedes-Benz, a niektórzy nawet doświadczyć przejażdżki ikoną motoryzacji, pierwszym na świecie trzykołowym pojazdem z silnikiem spalinowym i elektrycznym zapłonem – Benz Patent – Motorwagen Nummer 1. Auto zostało opatentowane w 1886 roku przez Karla Benza, a replika, która znajduje się na wystawie jest w pełni sprawna – może osiągnąć maksymalną prędkość 16 km/h. Ciekawostką jest fakt, że w tamtych czasach paliwo do tego modelu można było kupić tylko w aptece.

  W Silesia City Center znajdzie się również obiekt westchnień miłośników samochodów wyścigowych – Benz GP 12/120HP. W całej historii firmy Mercedes-Benz wyprodukowano tylko trzy takie auta. W jednym z nich Victor Hemery – francuski kierowca wyścigowy – w 1908 roku wygrał wyścig z Sankt Petersburga do Moskwy, a tydzień później jako drugi ukończył Grand Prix Francji.

  W październiku w SCC zaparkuje także inny legendarny samochód, Mercedes-Benz 500K Roadster, który po raz pierwszy został wystawiony na berlińskim pokazie motoryzacyjnym w 1934 roku. Samochody Serii 500K, szczególnie z nadwoziem Roadstera, są jednymi z najdroższych przedwojennych pojazdów zabytkowych. Model ten zastąpił zaprezentowanego rok wcześniej Mercedesa 380. Mercedesa-Benz 500K Roadster miał większy i mocniejszy silnik od swojego poprzednika oraz bogatsze wyposażenie. Samochód odpowiadał zapotrzebowaniu klientów na szybsze i bardziej luksusowe pojazdy. Z tego powodu model ten był często wybierany przez wysoko postawionych nazistów, między innymi Reinharda Heydricha i Adolfa Hünhleina.

  Symbole powojennego luksusu


  Podczas wystawy będzie można obejrzeć również model Mercedes-Benz 500 Nürburg z 1931 roku. Jego najdroższa i zarazem najbardziej luksusowa wersja należała w latach 30. na przykład do Adolfa Hitlera, a w garażu pierwszego prezydenta Czechosłowacji, Tomáša Garrigue Masaryka, był on samochodem zastępczym.

  Na wystawie zaprezentowane zostaną także samochody, które stały się symbolami powojennego luksusu:
  • Mercedes-Benz 300 W186 Adenauer z 1954,
  • Mercedes-Benz 190 SL W121 z 1956 – ukochany samochód amerykańskich gospodyń domowych,
  • Mercedes-Benz serii 300 SL W198 Gullwing, słusznie uważany za jeden z najbardziej charyzmatycznych i kultowych modeli w całej 130-letniej historii rozwoju samochodów napędzanych benzyną.


  Wystawę Mercedes-Benz Show można zwiedzać w dniach 9-28 października na pasażach Silesia City Center w godzinach otwarcia centrum handlowego. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Samorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego


  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY