Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metropolia bez plastiku. GZM rezygnuje z jednorazowych kubków, talerzy, sztućców WIDEO + ZDJĘCIA

DN
Metropolia bez plastiku. GZM rezygnuje z jednorazowych kubków, talerzy, sztućców od 2019
Metropolia bez plastiku. GZM rezygnuje z jednorazowych kubków, talerzy, sztućców od 2019 Arc. Polska Press
Moda na życie bez plastiku dotarła do regionu. Rezygnację z jednorazowych plastikowych talerzy, sztućców czy gadżetów ogłosiła Metropolia GZM. Jednak nie chodzi o wszystkie miasta, należące do GZM, a o urząd metropolitalny. Sosnowiec takie przepisy już wprowadził, Katowice - odrzuciły.

Plastikowe, jednorazowe sztućce, talerzyki, kubki, są już passe. Tak bardzo, że ze swojej oferty wiosną 2019 wycofał je nawet Lidl, a kolejne miasta ogłaszają, że na miejskich imprezach plastiku nie będzie.

Takie decyzje podjęły już m.in. samorządy Warszawy, Wałbrzycha, Gdańska. W Sosnowcu na początku czerwca też zaczną obowiązywać przepisy "zero plastiku", w tym mieście stoi już butelkomat, gdzie można oddawać plastikowe butelki. Nie udało się na razie wprowadzić podobnej uchwały - rezygnacji z plastiku w miejskich jednostkach - w Katowicach. Ale one i tak prędzej czy później muszą zniknąć.

Pamiętajmy, że od 2021 roku w krajach UE zakazane będą jednorazowe plastikowe talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne. Jednorazowe naczynia będą dozwolone, ale np. z otrąb - słowem - z tworzyw przyjaznych dla środowiska. Już teraz w wielu lokalach w Katowicach są np. słomki z tektury.

Metropolia bez plastiku. Decyzja przewodniczącego GZM

31 maja podobną decyzję wydał przewodniczący GZM, Kazimierz Karolczak: metropolia bez plastiku! Koniec plastikowych, jednorazowych butelek i gadżetów z plastiku.

Oto kilka zaleceń, które od piątku (31 maja 2019) zaczęły obowiązywać pracowników urzędu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

  • Ograniczenie i docelowe zaprzestanie używania plastikowych talerzyków, kubków, sztućców i napojów w plastikowych butelkach
  • zachęcanie do picia wody z kranu
  • wykorzystywanie do celów promocyjnych gadżetów wykonanych z materiałów, które pochodzą z recyklingu lub w przyszłości będą mogły stać się surowcem wtórnym.

- Czasem niewielka zmiana naszych nawyków, w skali globalnej, gdy jest rzetelnie przez wszystkich stosowana, może przynieść niezwykłe efekty – mówi Kazimierza Karolczak, przewodniczący zarządu Metropolii. - Każdego dnia produkujemy bezsensowne tony plastikowych śmieci. Tego typu przedmiotów zużywamy znacznie więcej niż tak naprawdę potrzebujemy, bo na przykład podczas spotkania zamiast jednego plastikowego kubeczka, weźmiemy trzy inne. Dlatego wydałem zalecenie, aby maksymalnie ograniczyć, a w niedalekiej przyszłości całkowicie wyeliminować korzystanie przez pracowników Urzędu Metropolitalnego z przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Bistro Synergia zachęca klientów do picia wody z kranu - przefiltrowanej - za damo i do woli

Woda za darmo w Katowicach w kawiarniach i restauracjach. To...

W miastach od dawna modne jest już picie wody innej, niż z plastikowych butelek. Np. kranówki. Pisaliśmy o tym tu:
DARMOWA KRANÓWKA W KATOWICACH. GDZIE JĄ PODAJĄ? TO WODA Z KRANU, NIE Z PLASTIKOWYCH BUTELEK

Ban na jednorazowe widelczyki, talerzyki, słomki

Teraz, zgodnie z wydanym zaleceniem dotyczącym realizacji akcji „Metropolia bez plastiku”, pracownicy GZM będą stopniowo ograniczać, a docelowo całkowicie eliminować korzystanie z

  • plastikowych i jednorazowych talerzyków,
  • sztućców
  • kubeczków.

Jeśli podczas różnego rodzaju wydarzeń, organizowanych przez GZM pojawiają się jednorazowe naczynia, będą musiały być one wykonane z materiałów ekologicznych. Dotyczy to także butelek z wodą i napojami – Metropolia zaprzestania kupowanie tych, które znajdują się w plastikowych i jednorazowych butelkach, będzie również promować i zachęcać do picia wody z kranu.

Zarządzenie ma też wpływ na dotychczasowych i nowych dostawców, świadczących różnego rodzaju usługi dla Metropolii. W miarę możliwości zostaną wybrani ci, którzy oferują swoje produkty w innych opakowania niż plastikowe czy styropianowe, a firmy cateringowe – korzystające z naczyń i sztućców wielokrotnego użytku.

Nie przegapcie

Zmiany będą dotyczyć również zamawianych gadżetów. W działalności promocyjnej docelowo mają być wykorzystywane tylko takie przedmioty, które będą wykonane z materiałów podlegających procesowi recyklingu. Nie będą również opakowywane w foliowe czy lakierowane torebki. Podobnie z przesyłkami pocztowymi – jeśli nie będzie to konieczne, nie będą foliowane.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

TYDZIEŃ Informacyjny program Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo