MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Metropolia chce budowy spalarni śmieci na Śląsku. Powstał już projekt uchwały

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
K_kapica
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce budowy spalarni odpadów. Powstał już projekt uchwały, który miałby powołać tę inwestycję do życia. Władze GZM tłumaczą, że budowa spalarni odpadów rozwiązałaby wiele problemów, jak choćby brak miejsca, w którym odpady miałyby być składowane w przyszłości.

Pomysł budowy spalarni odpadów po raz kolejny pojawia się w przestrzeni publicznej mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Przed kilkoma dniami w Urzędzie Miasta Rudy Śląskiej został wyłożony raport oddziaływania na środowisko takiej właśnie spalarni. Teraz projekt uchwały, która miałaby taką inwestycję powołać do życia, będzie przedmiotem głosowania władz GZM 13 listopada.

Codziennie produkujemy górę śmieci. Z danych Eurostatu wynika, że w 2017 r. w Polsce wyprodukowano 315 kg śmieci na osobę. To znacznie mniej w porównaniu z Niemcami - 633 kg na osobę czy Duńczykami - 781 kg na osobę, ale i tak śmieci z roku na rok przybywa i trzeba z nimi coś robić. Według wymogów Unii Europejskiej do 2020 r. ilość odpadów składowanych na wysypiskach musi zostać ograniczona do maksimum 35 proc.  Nic dziwnego, że kolejne miasta zastanawiają się czy nie uruchomić u siebie instalacji do utylizacji odpadów. Tak jest np. w Rudzie Śląskiej czy Żywcu. Wszędzie, gdzie pojawia się temat budowy spalarni, pojawiają się także protesty mieszkańców. Są jednak miasta w Polsce, gdzie takie instalacje już działają. Z pożytkiem dla ludzi i samych gmin.Największe spalarnie odpadów w Polsce. Zobacz na kolejnych zdjęciach, gdzie działają

Największe spalarnie odpadów w Polsce. Zobacz, gdzie działają GALERIA

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały: „na terenie GZM, jak i całej Polski jest nadprodukcja frakcji nadsitowej o dużej wartości opałowej (tzw. RDF). Ze względu na wymogi prawne frakcji tej nie można poddać recyklingowi ani skierować na składowisko. Skróceniu uległ także czas magazynowania odpadów z 3 lat do 1 roku”.

Z danych przytoczonych przez władze Metropolii w projekcie uchwały wynika, że w poprzednim roku zebrano 446,1 kg odpadów komunalnych na jednego mieszkańca GZM, czyli o ponad 20 proc. więcej, niż zakładano w Wojewódzkim Planie Gospodarowania Odpadami.

Jednym z argumentów przeciwników budowy spalarni odpadów, która miała powstać w Rudzie Śląskiej był fakt, że tylko 10 proc. wszystkich przywożonych do Ekologicznego Centrum Odzysku Energii miał pochodzić z Rudy.

Zobaczcie koniecznie

Przed laty mieszkańcy Rudy Śląskiej powstrzymali budowę Ekologicznego Centrum Odzysku Energii, tłumacząc m.in. że miało się ono znajdować zbyt blisko osiedli mieszkaniowych, co spowodowałoby wzrost natężenia ruchu oraz zanieczyszczenie środowiska.

Spalarnia odpadów miałaby jednak rozwiązać wiele problemów, z którymi obecnie boryka się Metropolia. Jednym z nich jest koszt odbioru RDF, które z kolei przekładają się na późniejszy wzrost opłat za odbiór odpadów od mieszkańców.

Sprawdźcie, gdzie mieszkańcy odczują lub już odczuli skutki podwyżek:

Drastyczny wzrost cen za wywóz odpadów w województwie śląskim. Mieszkańcy tych miast zapłacą najwięcej - przeglądajcie kolejne zdjęcia

Drastyczny wzrost cen za wywóz śmieci na Śląsku i w wojewódz...

Zdaniem władz GZM, czynniki wymienione w projekcie uchwały wpływają na wzrost kosztów odbioru frakcji, które wahają się w przedziale od 500 zł do 800 zł za tonę. Koszty te z kolei przekładają się na zwiększenie opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców.

- Z danych Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu wynika, że dziś tymczasowo magazynowanych jest 20 mln ton RDF w Polsce – czytamy w projekcie ustawy. - Z przeprowadzonej przez GZM analizy wynika, że w najbliższych latach powstanie deficyt pojemności składowisk na terenie GZM. Pociągnie to za sobą brak możliwości składowania wytwarzanych odpadów.

Zdaniem władz Metropolii budowa spalarni odpadów może pozwolić na unieszkodliwienie RDF, zapewnić nowoczesne źródło ciepła i energii elektrycznej oraz pozwoli ograniczyć wytwarzanie odpadów, które trzeba składować.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera