Metropolia Silesia daleko i blisko. Ustawa wreszcie trafiła do Sejmu

Marcin Zasada
Pierwsze czytanie ustawy metropolitalnej ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu. Posłem sprawozdawcą ma być Jerzy Polaczek, śląski poseł Prawa i Speawiedliwości
Pierwsze czytanie ustawy metropolitalnej ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu. Posłem sprawozdawcą ma być Jerzy Polaczek, śląski poseł Prawa i Speawiedliwości lucyna nenow
Ustawa tworząca na Śląsku i w Zagłębiu związek metropolitalny w końcu trafiła do Sejmu. PiS spóźnił sie o miesiąc, ale politycy zapewniają, że metropolia zacznie obowiązywać w lipcu. Ale czasu zostało niewiele.

Politycy PiS ogłosili metropolitalny sukces, bo ustawa została w ubiegłym tygodniu skierowana do Sejmu. „Dotrzymaliśmy słowa” - podkreślił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Choć to istotny krok dla rodzącej się od lat metropolii, jeszcze nie czas na fanfary. Obietnica zostanie spełniona, jeśli za 5,5 miesiąca związek metropolitalny w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej zacznie faktycznie obowiązywać.

A inne regiony? Sprzeciw?

Do tego wciąż długa droga, a czasu zostało niewiele. Pierwsze czytanie ustawy powinno odbyć się na najbliższym posiedzeniu Sejmu (odbędzie się w dniach 25-27 stycznia). Wiceminister Wójcik zapowiada, że „uchwalenie metropolii powinno odbyć się szybko”, ale nie ma jeszcze gwarancji, że dojdzie do tego w przyszłym miesiącu (dwa posiedzenia: 8-10 i 22-24 lutego). Bieżące planowanie utrudnia bałagan wywołany skasowanymi obradami w minioną środę, czwartek i piątek.

- W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych dostałem potwierdzenie, że pierwsze czytanie będzie jeszcze w styczniu. Mamy już uzgodnione, że to ja będę sprawozdawcą tej ustawy - mówi Jerzy Polaczek, śląski poseł PiS.

Politycy PiS zapewniają, że metropolia nie powinna napotkać na nowe przeszkody w Sejmie, jednak trudno przewidzieć, w jakim kierunku potoczy się dyskusja na ten temat w parlamencie. Tym bardziej, gdy odezwą się głosy posłów z innych regionów Polski, które, zgodnie z zapisami ustawy PO (przyjętej w 2015 r., podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, ale nie skonsumowanej przez PiS), też mogły tworzyć związki metropolitalne. Ustawa PiS taki przywilej daje tylko aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej.

Michał Wójcik o ustawie metropolitalnej mówił 28.11.2016

- Mam nadzieję, że nie będzie sprzeciwu innych regionów. Każdy w Polsce wie, że nasza aglomeracja jest wyjątkowa i wymaga specjalnych rozwiązań. Nawet wielu parlamentarzystów spoza Śląska podkreśla, że te rozwiązania od dawna powinny u nas obowiązywać - zaznacza wiceminister Wójcik.

Niezależnie od planów rządowych, poselski projekt związku metropolitalnego złożył w Sejmie Poznań. Marek Wójcik, autor poprzedniej ustawy metropolitalnej, uważa, że przy tej okazji również inne regiony mogą upomnieć się o swoje interesy.

Metropolia to konieczność

Patrząc na obecną sytuację aglomeracji w takich sferach, jak współpraca samorządów, czy organizacja transportu, oczywiste jest, że powołanie metropolii to już konieczność. W KZK GOP rośnie sprzeciw wobec dalszej prezesury Romana Urbańczyka. Odwołanie go i zastąpienie nowym człowiekiem odłożono do startu związku metropolitalnego. Tylko teoretycznym tworem stał się też Górnośląski Związek Metropolitalny.

W ubiegłym roku, gdy przedłużały się prace nad ustawą, wyjście z GZM zadeklarowali prezydenci Tychów i Sosnowca. Z jednej strony to tylko symboliczny gest - jeśli metropolia zacznie obowiązywać w lipcu, GZM i tak przestanie istnieć (jeśli jej nie będzie, też straci rację bytu - nikt już nie widzi sensu utrzymywania go na dotychczasowych warunkach). Decyzja samorządów o opuszczeniu Związku w obecnej formie i tak nabrałaby mocy dopiero z początkiem kolejnego roku.

Nowa metropolia to przede wszystkim pieniądze: od stycznia 2018 r. dostanie pełne budżetowe finansowanie i komplet kompetencji. To 250 mln zł z 5-procentowego udziału w PIT (od lipca do grudnia tego roku - tylko 5 mln zł). Najważniejszym zadaniem będzie organizacja transportu oraz kształtowanie ładu przestrzennego, rozwój obszaru metropolii, współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich i promocja związku i jego obszaru.

Michał Wójcik o ustawie metropolitalnej mówił 28.11.2016

PiS i metropolia: kilka opóźnień, ale i tak krócej niż PO

Jak na razie PiS z metropolią zmaga się krócej (kilkanaście miesięcy) i, co najważniejsze, dużo skuteczniej od swoich poprzedników z PO. To uprawniony wniosek, nawet pomimo opóźnień, które opisywaliśmy w DZ.

W kwietniu ub. roku ustawę do Katowic przywiózł szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Zapowiadał „szybką ścieżkę legislacyjną” i pieczęć „rządowego priorytetu”, którym to przedsięwzięcie miało zostać opatrzone. Wojewoda, śląscy posłowie PiS, a także, kilkakrotnie, premier Beata Szydło obiecywali Ślązakom, że dostaną metropolię i to już w 2017 roku.

Gdy we wrześniu rząd przyjął projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, wydawało się, że to już ostatnia prosta przed długo oczekiwanym finałem. Zamiast od początku 2017 roku, ustawa miała obowiązywać od lipca, zaś w styczniu roku 2018 metropolii obiecano pełne budżetowe finansowanie i komplet kompetencji.

CZYTAJCIE TEŻ:
PiS spóźnia się z ustawą

Posłowie PiS oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zapowiadali, że do końca 2016 roku ustawa będzie nie tylko przegłosowana przez Sejm, ale i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. To wyzwanie zostało jednak przełożone na początek nowego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
slezjanka
...Slask-Gorny Slask jest do rzeki Brenicy,Brnica rzeka,ktora jest miedzy Poska-Zaglebiem i Gornym Slaskie.I teraz od wiekow dwie te polskie dzielnice sa zklucone itd.tak wiec,piszac tu powinno byc sie Neutralnym
s
slezjanka
.... Szanowny Panie,Obywatelu, jaka szkoda,ze Tyskie i Zywieckie nie tylko w Kuflu i w gorace dni Lata smakuje.
s
slezjanka
... wydaje mi sie,ze Ktos tu ma zsleglosci z Geografi,albo z.......
s
slezjanka
.... wydaje mi sie, ze sa Sytuacje w naszym Zyciu, ze lepiej Glupcem albo nie dorozwinietymale wolnym niezaleznym czlowiekiem.Jak wykrztalconym i uznany,w cudzej Rence i Kieszeni.
s
slezjanka
..... halooo, tam z dalekiej i Obcej Krainy,mnie uczono,ze Wszystko Co jest za Brenica,niestety nie jest slaskie, niestety Po 2wojnie swiatowej,Nowy lepszy Rzad, zrobil inaczej, jestesmy tak Po komunstycznemu wymieszani,zniszczeni... ze lepiej brac Dobre Zlo itd.i zyc
s
slezjanka
... jestem juz stara,przeszlo 60 na glowie,nie tak jak Wy, pokolenie moich Dzieciakow,i Wiem jak tam z glebokiej-dalekiej Polski nas Slazakow traktuja. Nigdy,nigdy nie uwierze,ze Panowie Poslowie podpisza ten "Akt"niezaleznosci od Polski.Czym jest Metropolia Czyms, czego my Slazacy z Gornego Slaska tak bardzo od dziesiatkow lat potrzebujemy, cos Co moze Nam pozwoli normalnie bez Kompleksow zyc.
t
tadek
Z Załęża, czy może z innej stolicy górnośląskiego pijaństwa, czyli Dąbrówki Małej
s
stefek
wykształciuch - chamiuk w jednej osobie bez elementarnej wiedzy historycznej, mający w nosie, coś takiego jak tradycję, tożsamość, wypowiada się głosem besserwissera z ambony polskojęzycznego brukowca.
z
zych
Przygotujcie się tam, gdzie się godo (urzędy, sklepy), na to, co nastąpi po utworzeniu nekropolii srajlezja z antyśląskim Zagłębiem w składzie. Skargom i zakazom godania przy wielce pokrzywdzonych "siłą włączonych" do Śląska Małopolanach nie będzie końca (w końcu będziemy wszyscy w jednym nowotworze).
Za parę(naście?) lat powstanie nowy twór geograficzny na tą samą modłę, w której tworzą sobie na Śląsku Cieszyńskim wiecznie Polskie "podbeskidzia", bo Śląska już tu nie będzie. Utworzenie tej nekropolii będzie początkiem ostatecznego procesu rozwodnienia naszej historii i kultury w RP.
S
Slazak
Nie chcemy zaglabia w woj Slaskim.
t
tt
...j !!
o
olik kot
Wszyscy Polacy to jedna rodzina oprócz sosnowca , czeladzi i będzina !!!
z
zys
Śląsk to Śląsk . Nie trzeba podpinać jakiegoś tfu.. zagłębia.. To same gorole !!
k
katowicznin
Muszę przyznać iż świetną robotę robią tacy szowinistyczni debile, to cała konurbacja (Gliwice, Bytom, Katowice, Sosnowiec, Będzin itp) i stworzenie jednego podmiotu który się zajmie komunikacją i ładem przestrzennym spodowoduje iż miasta będą musiały wspólpracować. To typowie dla fanatyków z RAŚ takie jątrzenie i dzielenie, ostatnio RAŚ i Mniejszość Niemiecka otrzymały 18 tysięcy głosów, na miliony. To świadczy o popularności tego tworu.
s
stefek
Mam nadzieję, że do tak zwanej metropolii silesia nie wejdą tereny woj. "śląskiego" będące częścią Małopolski.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie