MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Metropolia Silesia: PO chce połączyć Śląsk z Zagłębiem

Aldona Minorczyk-Cichy
METROPOLIA SILESIA
METROPOLIA SILESIA ARC DZ
Pewnego dnia w 2014 roku mieszkańcy czternastu śląskich miast obudzą się w Metropolii Silesia - tak przynajmniej zapowiada poseł Tomasz Tomczykiewicz, szef regionalnej PO. Dodaje, że o ile jego partia zdobędzie parlamentarną większość w następnym Sejmie, to projekt ustawy ma szansę przejść przez parlament w ciągu stu dni.

Metropolia Silesia to realna sprawa, czy kolejna kiełbasa wyborcza? Niemal identyczne zapewnienia słyszeliśmy przecież cztery lata temu. Czy tym razem plan się ziści?

- To dla nas sprawa priorytetowa, wyborcza obietnica - zapewniał cztery lata temu poseł Tomczykiewicz.

METROPOLIA SILESIA? A CO TO TAKIEGO?

W poniedziałek na konferencji w Katowicach tłumaczył, dlaczego się wtedy nie udało. Pierwszy projekt nie został zaakceptowany przez PSL, a prace nad specjalnym projektem tylko dla Śląska zwolniły po katastrofie smoleńskiej, bo zginął w niej jeden z pomysłodawców metropolii, poseł Grzegorz Dolniak. Projekt rządowy okazał się klapą. Obecny ma być lepszy, bo przygotowali go specjaliści z regionu.

TOMASZ TOMCZYKIEWICZ: METROPOLIA SILESIA REALNA W 2014 ROKU

- Na Śląsku jest akceptacja dla integracji w ramach metropolii. Obecny projekt jest pierwszym kompletnym rozwiązaniem - podkreśla poseł Marek Wójcik.

Powiat metropolitalny objąłby: Bytom, Chorzów, Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze. W sumie niemal 2,5 mln osób. Dziewięciu radnych wybralibyśmy w wyborach powszechnych (w 2014 r. przy okazji wyborów samorządowych?). Oni wyłoniliby starostę metropolitalnego. Megastarostwem rządziłby trzyosobowy zarząd.

A pieniądze? Budżet megapowiatu rocznie wynosiłby niemal 1 mld zł. Połowa tej kwoty to pieniądze, jakimi obecnie zarządza KZK GOP, który zostałby rozwiązany. Pozostała część to środki, jakie w 14 miastach wydawane są na zadania, które przejąłby megapowiat (np.: drogi powiatowe, ochrona środowiska albo gospodarka wodno-kanalizacyjna).

PIERWSZY KROK PO USTANOWIENIU METROPOLII SILESIA TO LIKWIDACJA KZK GOP

Dodatkowo superpowiat miałby mieć zwiększony o 5 proc. udział w PIT (co dałoby ok. 200 mln zł ) oraz przez 5 lat byłby zwolniony (wraz z tworzącymi go miastami) z tzw. janosikowego (to może być zysk ok. 80 mln zł). Czy szef resortu finansów Jacek Rostowski to zaakceptuje?

POZNAJCIE ZDANIE ODRĘBNE: KONIEC MITU O METROPOLII? CZY KATOWICE SĄ W STANIE UNIEŚĆ SWOJEJ ROLI

PROF. JERZY RUNGE: DLA KOGO ROBIMY METROPOLIĘ, SKORO MIASTA SIĘ KURCZĄ

NAPISZ KONIECZNIE, CZY ZGADZASZ SIĘ NA POŁĄCZENIE ŚLĄSKA Z ZAGŁĘBIEM W RAMACH METROPOLII SILESIA. NA JAKICH WARUNKACH?
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
- Nie sądzę, żeby były z tym problemy. To jest budżet prorozwojowy, te niespełna 300 mln dla miast metropolii nie zachwieją państwem. Nie chcemy odbierać pieniędzy samorządom, dlatego będziemy walczyć o te dodatkowe środki - wyjaśnia Jacek Brzezinka, poseł PO.

Tomasz Tomczykiewicz przekazał 14 kopii projektu ustawy Dawidowi Kostempskiemu, szefowi powołanego w 2007 roku Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. On i pozostali prezydenci miast przyszłej metropolii mają odnieść się do projektu.

- To najlepsze rozwiązanie, byśmy mogli skutecznie wykonywać swoje zadania. Nie od razu Rzym zbudowano, do metropolii dojdziemy małymi kroczkami - podkreślał Kostempski.

Dodał, że gorącym orędownikiem metropolii jest także szef Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek.
A co na to ekonomiści?

Prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podkreśla, że aglomeracja istnieje już od lat, bo to nic innego niż twór bazujący na współpracy gospodarczej.

- Jeśli tak duży organizm jak aglomeracja uzyska podstawy prawne samodzielnego bytu, to ułatwi to podejmowanie i realizowanie wielu przedsięwzięć związanych z infrastrukturą, czy komunikacją - tłumaczy prof. Barczak.

POZNAJCIE ZDANIE ODRĘBNE: KONIEC MITU O METROPOLII? CZY KATOWICE SĄ W STANIE UNIEŚĆ SWOJEJ ROLI

PROF. JERZY RUNGE: DLA KOGO ROBIMY METROPOLIĘ, SKORO MIASTA SIĘ KURCZĄ

NAPISZ KONIECZNIE, CZY ZGADZASZ SIĘ NA POŁĄCZENIE ŚLĄSKA Z ZAGŁĘBIEM W RAMACH METROPOLII SILESIA. NA JAKICH WARUNKACH?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!