Metropolia Silesia: ta nazwa podzieli Śląsk i Zagłębie?

  • Dziennik Zachodni

Marcin Zasada

Może i metropolia to epokowa szansa regionu. Czy będzie miała w swej nazwie słowo „Silesia”? Problem wydaje się błahy, zwłaszcza jeśli przypomnimy sobie lata dążenia i zabiegania o metropolię. Ale jeśli Zagłębie nie porozumie się w tej sprawie ze Śląskiem, poniedziałkowa sesja pieczętująca wniosek o powołanie związku metropolitalnego może być znacznie mniej uroczysta niż planowano. Negocjacje trwają. Jutro w Sosnowcu ma zostać uzgodniony kompromis.
Czy metropolia będzie miała w swej nazwie słowo „Silesia”?
 Lucyna Nenow

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Na taką nazwę umówili się prezydenci miast po obu stronach Brynicy. W projekcie wniosku, który w poniedziałek ma być uchwalony na uroczystej sesji w sali Sejmu Śląskiego, przy GZM pojawiło się jednak hasło „Silesia”.

– To nie jest nazwa, która łączy Śląsk i Zagłębie – mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Liczy, że wpisanie Silesii do wniosku to nieporozumienie lub forma negocjacji śląskiej części metropolii. Ich finał zaplanowano na jutro. W sosnowieckim ratuszu odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miejskiej poświęcona właśnie tej sprawie. Wojewoda Jarosław Wieczorek ma nadzieję
na dwustronny kompromis. Sosnowieccy radni uchylą warunek wejścia ich miasta do metropolii (było nim uwzględnienie Zagłębia w nazwie związku). Z kolei zapowiadający swoją obecność na sesji prezydenci Katowic i Zabrza mają zadeklarować rezygnację z Silesii. Nie jest to jednak jedyny możliwy scenariusz.
Więcej

Nie „umrą” za metropolię?

Nazwy metropolii od uchwalenia ustawy skrupulatnie pilnuje Zagłębie. Samorządowcy ze wschodniego brzegu Brynicy wielokrotnie podkreślali, że w szyldzie związku metropolitalnego musi znaleźć się ich region. 3 tygodnie temu sosnowieccy radni w uchwale decydującej o wejściu do metropolii przegłosowali to w formie warunku: Sosnowiec przystąpi do związku o nazwie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Jaką nazwę ujęto w projekcie wniosku, który w poniedziałek ma uchwalić Rada Miasta Katowice? Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia Silesia, w skrócie GZM Silesia lub Metropolia Silesia.

W Sosnowcu odebrano to jako złamanie uzgodnionego kompromisu. Jutro stolica Zagłębia zwołuje w tej sprawie nadzwyczajną sesję.

– Liczę, że to tylko nieporozumienie. Mam wrażenie, że w przeciwnym razie wielu radnych w moim mieście nie będzie chciało „umierać” za metropolię Silesia – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Ciężko będzie mi ich przekonać, że Zagłębie będzie czymś więcej niż tylko dodatkiem do Śląska.

Mediatorem w sporze próbuje być wojewoda Jarosław Wieczorek. Już wcześniej kwestionował sosnowiecką „uchwałę z warunkiem zagłębiowskim”. Według niego, jutro radni w Sosnowcu prawdopodobnie sami z tego warunku zrezygnują. Ceną ma być „Silesia” w nazwie metropolii, usunięta z wniosku drogą autopoprawki.

– Ten kompromis pozwoli na budowanie metropolii na zjednoczonym fundamencie – mówi wojewoda. – Zakładam, że po żadnej ze stron nie ma złej woli. Zresztą, nie wypada, by po latach boju o metropolię, rozbiła się ona o spór o nazwę. Czy ten zgrzyt będzie miał znaczenie dla dalszego funkcjonowania związku? Absolutnie nie. Od początku podkreślałem, że takie kwestie, jak nazwa, siedziba czy wybór władz metropolii, będą – paradoksalnie – na jej starcie najtrudniejsze. Później współpraca stanie się łatwiejsza.

To i tak trzeba wymyślić

Scenariusz proponowany przez Wieczorka akceptują w Sosnowcu. Rzecz w tym jednak, że po drugiej stronie Brynicy tych scenariuszy jest kilka. Jutro na sesję w Sosnowcu wybierają się dwaj najważniejsi prezydenci w procesie integracji: Małgorzata Mańka-Szulik (Zabrze), szefowa GZM, oraz Marcin Krupa (Katowice), pełniący funkcję rządowego pełnomocnika do spraw tworzenia metropolii.

– Nie będziemy do niczego namawiać, spróbujemy wyjaśnić problem. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia – mówi prezydent Zabrza. Ale daje też do zrozumienia, że porzucanie „Silesii” może być nieroztropne.

– Silesia dobrze brzmi, na świecie już coś mówi. Może warto, żebyśmy i my, wspólnie popatrzyli na nią bez emocji, które dziś dominują – dodaje Małgorzata Mańka-Szulik. – Ale to na razie tylko propozycja. Po utworzeniu metropolii będziemy i tak mieli jeszcze pół roku na przygotowanie ostatecznej nazwy.

Prezydent Sosnowca zaznacza, że część radnych w jego mieście to „bardzo ortodoksyjni Zagłębiacy”. I powątpiewa w kompromis inny niż ten sugerowany przez wojewodę. Cały spór jest przy okazji zapowiedzią przyszłej, zapewne jeszcze trudniejszej dyskusji o ostateczną nazwę, o której wspomina prezydent Mańka-Szulik. Ta, jak dodaje wojewoda, będzie kluczowa z punktu widzenia wizerunku i rozpoznawalności metropolii.

– Mogę tylko wierzyć i ufać, że po utworzeniu związku zaczną się prace nad jego solidną nazwą skróconą, która byłaby akceptowalna po obu stronach Brynicy i zrozumiała na rynku polskim i międzynarodowym – przyznaje Wieczorek.

W poniedziałek katowiccy radni w sali Sejmu Śląskiego mają uchwalić wniosek o powołanie metropolii. Ten trafi później do MSWiA. Do startu metropolii zostało już tylko 5 tygodni.

CZYTAJ TAKŻE:
Prezydent Katowic słucha Zagłębia i idzie na ustępstwo z nazwą metropolii. Nie będzie "Silesii"

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Karolczak: Nazwa metropolii? Nie próbujmy godzić Silesią na siłę Gość Dnia DZ i Radia Piekary

Prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach Ustawę Metropolitalną - zobacz wideo:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

26.02.2018, 09:23

Sosnowiec niy byl niy jest i nigdy niy bydzie na Slonsku. Zodyn tych czerwonych zaglymbiokow tukej niychce.

15.07.2017, 12:22

Myślę że to bardzo dobra nazwa. Czytam poniższe komentarze i nic tylko hejty na jedną lub drugą stronę. A jeśli chodzi o biurokracje i tworzenie nowych stanowisk urzędniczych to myślę że to naturalne przy łączeniu się w coś większego.
Tak samo jak i po 10-20 latach ograniczenie do jednego prezydenta i jednego śląsko-zagłębiowskiego urzędu (nie obrażając nikogo :) )

14.07.2017, 10:44

Po co kolejny szczebel administracji, rodzina nie ma gdzie robić?

19.06.2017, 15:56

Myślę,że nazwa "Metropolia Południowa" byłaby właściwą nazwą dla powstającej metropolii -wszak na południu Polski nie powstanie już żadna metropolia.Wszyscy byliby zadowoleni - i ci ze Śląska i ci z Zagłębia.Co sądzicie ?

03.06.2017, 17:57

capi orgolstwem

03.06.2017, 17:56

Orgolu wypad za Łaba

31.05.2017, 01:10

Plemiona śląskie wywodzą się z lechickiego odłamu Słowian tak jak Wiślanie, Małopolanie i inne.

27.05.2017, 18:43

Taki jest fakt i koniec tematu.

27.05.2017, 18:14

Port lotniczy Pyrzowice to zagłębiowska ziemia.A hołota to tacy jak ty

27.05.2017, 18:10

Pyrzowickie lotnisko to Zagłębie ty nieuku a metropolia bez portu lotniczego to kpina.

27.05.2017, 15:13

Jak się komuś nazwa nie podoba to nie musi być w metropolii. Nikt za sosnowcem na Śląsku łzy nie uroni w końcu po co komu oni. Nie chcę to won do siebie wieśniacy!!!

27.05.2017, 01:23

Śląsk to region w Polsce i szlus.

26.05.2017, 21:59

Sląsk to śląśk i tak się ma nazywac METROPOLIA. Historii nie znacie! Zagłęie to śląśki - jedynia tylko róznica ze 130 lat byli pod zaborem rosyjskim i w tych głowach im wszystko wybrało zapomnieli oswoich korzeniach! WSTYD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

26.05.2017, 21:58

Mogymy sie trefic i poosprawiac, co my - Slonzoki - som.
Ale powjym ci juz teroski - napewno niy Poloki. Za Karlika Szostego (za Piontego tysz, a i wczssnij tysz), byli my Slonzoki ot downa Slonzokami. A co nasz "szef" bou rzymsko-niymiecki cysosz i arcyksionze Austryji - to byli nasze pra-pra-pra dziadki napewno sztolc. A jak 1740 Friedrich Drugi - Srogim potym zwany, pedziou Maryjce Teresce, co niy ma tak leko uomac traktaty - i poszou wzionc sie Slonck.
I juzajs - jak sie ta pierzinske Wojny Sloncke pokonczouy, byli my Slonzoki dali szczynsliwe, co niy som my we Polcce (bo Polcki jusz niy bouo, a w Ojropie zrobiou sie spokoj).
I dziepiyro, jak Warsiafka pedziala, cza tyn Slonck urwac Weimarskij Republice, prziszli polcke okupanty, i godali, co to my - Slonzoki - chcieli coby nos Polcka nauczoua polcki "kultury"
I tak two ta okupacjo do dzis!

26.05.2017, 10:31

No i o co ci chodzi- przecież jesteś Ślązak, tyle że postpruski. Co to znaczy, możesz o tym poczytać nawet w niemieckiej literaturze. Tyle tylko, że Prusy zostały rozwiązane jak organizacja paramafijna w 1947 r. Twoja rzecz, że nie uznajesz tego faktu - dzięki temu masz chyba lepsze samopoczucie.

26.05.2017, 10:19

... że ok. 80% Polaków jest niedouczona. Ludzie myślą, że województwo śląskie i Śląsk to jest jedno i to samo, ile już razy spotkałem się z podejściem, że skoro Sosnowiec (zwłaszcza), Będzin, Czeladź leżą w śląskim to znaczy, że to Śląsk. Najgorsi są pajace, którzy nie dają się przekonać i uparcie twierdzą, że to oni mają rację. I najczęściej są to ci, którzy o Śląsku mają jak najgorsze zdanie, którzy najwyraźniej wierzą w swoje majaki, że na Śląsku jada się węgiel i wszyscy tutaj łażą nim uwaleni od stóp do głów.
A Zagłębie nigdzie nie musi spier....dalać, bo Zagłębie JEST częścią Małopolski.

26.05.2017, 09:05

Dziynki ci pif-pafie, za światłość twej nauki!
Nasza Pani to mie uczoua, co jo je ....Polak maly! A jo je Slonzok, tak jak moj Vater, ot niego Vater, i od tego Vatra Vater.
Same Poloki, co ich przimusowo Slonzokami zrobjyli. Ino fto?

25.05.2017, 21:16

Dużo, dużo braków w edukacji. Gdzie byłeś jak Pani uczyła?
Postpruscy to ci co poniżej. I tak w prosty sposób uzupełniłeś wiedzę - podaję to idiocie dla nauki i ku rozweseleniu melancholików (alkoholicy już są weseli).

25.05.2017, 20:55

róbcie to jok jo
Tyta 03.07.14, 13:53
Kożdy, kiery jest Ślonsokiem a nie czuje się Polokiem powinien wyciepnąć polski dowód osobisty, paszport, ligitke szkolno, świadectwa ukończenia szkól,...rozwiń całość

25.05.2017, 20:53

Pif-pafku - co to za wroga narodowi Piasta Kołodzieja propaganda?
Ślązacy postpruscy - a kto to taki? Toż Ślązacy to odwiecznie oni polscy - a ci najwieksi to z Kołomyji i Krjesów!
Tak mnie uczyła Pani od historii!

25.05.2017, 20:49

Ale zarozki po wszystkich Tytach ze rzigowinami.

25.05.2017, 20:33

polcki blyjdoku zaczynosz z tym szajsym,
co zes som zbastlowol,
polactwo to jednak narod do zaoranio.

25.05.2017, 20:04

róbcie to jok jo
Tyta 03.07.14, 13:53
Kożdy, kiery jest Ślonsokiem a nie czuje się Polokiem powinien wyciepnąć polski dowód osobisty, paszport, ligitke szkolno, świadectwa ukończenia szkól, polskie prawo jazdy.
Jo tak żech zrobioł!. Wyrychtowoł żech te papióry ze ślunskim adlerem, naszkryfloł w tym jenzyku oroz zrobioł w barwach żółto-modrych i bestoż jest żech rychtig nie Polokiem a Schlesierem.
to samo co z papiurami jw

Tyta 03.07.14, 14:16
zrobiłech z polskimi piniendzmi - wyciepnol je. Zrobił żech sobie ślunskie marki ale nikaj nie moga za nie nic kupić, nawet jabola -aby poprawić sobie samopoczucie.

25.05.2017, 19:37

capi Polckom

25.05.2017, 19:36

spadaj chuju

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3