18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metropolii nie ma, ale już kupuje prąd. Bez Gliwic [ZDJĘCIA]

MIW
Prezydenci miast aglomeracji śląsko - zagłębiowskiej wreszcie dogadali się w jakiejś sprawie. Podpisali porozumienie o wspólnym zakupie prądu. Poza dwunastką gmin zrzeszonych w Górnośląskim Związku Metropolitalnym do umowy przystąpiło jeszcze 8 innych samorządów, a także 53 instytucje komunalne: szpitale, miejskie spółki i domy kultury.

Dzięki temu, że wspólnie złożą zamówienie na dostawę energii elektrycznej (w sumie 193 gigawatogodzin) będą mogli liczyć na upust w cenie. Z przeprowadzonych jeszcze w ubiegłym roku symulacji wynika, że poczynione w ten sposób oszczędności mogą sięgać 8 - 10 milionów złotych rocznie.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kto będzie dostarczał prąd sygnatariuszom wczorajszego porozumienia. Zwycięską firmę wyłoni przetarg, który GZM zamierza ogłosić w czerwcu (w imieniu Związku postępowanie przeprowadzi urząd miejski w Świętochłowicach). Samorządowcy liczą, że w ciągu kilku miesięcy uda się załatwić formalności i najpóźniej 1 listopada podpiszą nowe umowy z którymś z energetycznych koncernów.

CZYTAJ WIĘCEJ
Przetarg na prąd największym przetargiem metropolii Silesia
Miasta metropolii Silesia zaoszczędzą na energii

- Pierwsza umowa będzie obowiązywać przez 14 miesięcy. Później będziemy organizować roczne przetargi - wyjaśnia Dawid Kostempski, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Porozumienie ma charakter otwarty. W przyszłym roku prawdopodobnie dołączy do niego Ruda Śląska. Jak usłyszeliśmy od przedstawicieli GZM tematu wspólnego kupowania prądu nie podjęły tylko Gliwice.

Na jakim etapie jest budowa metropolii Silesia? SPRAWDŹ TUTAJ

- Wspólna grupa zakupowa to nie jest nowość. Takie rozwiązanie do tej pory było praktykowane przez podmioty gospodarcze, przeważnie należące do tej samej grupy kapitałowej, sieci banków, stacji benzynowych, sklepów. Od kilku miesięcy również samorządy w całej Polsce myślą o wspólnych zakupach energii. Za nami pierwsze przetargi, w których Grupa Tauron odniosła sukcesy. Miasta koncentrują zakupy instytucji samorządowych i gminnych firm. Z naszej energii - po takich przetargach - korzysta np. wiele podmiotów w Toruniu oraz Częstochowie. Śląska inicjatywa jest interesująca dla firm energetycznych i należy się spodziewać dużego zainteresowania tym projektem. Oczywiście dziś trudno mówić o szczegółach, nie ma jeszcze specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Ze względu na skalę przetargu oraz wpływ na jakość życia oraz bezpieczeństwo mieszkańców miast - istotne jest, aby w przetargu uwzględnić nie tylko cenę, ale także stabilność dostawcy, zdolność do przeprowadzenia procesu zmiany sprzedawcy kilku tysięcy punktów odbioru energii. Przy zakupie tak znacznej ilości energii ważny jest nie tylko sam wybór najtańszego dostawcy, ale także moment wyboru - cena energii zmienia się w trakcie roku - mówi Paweł Gniadek, dyrektor departamentu komunikacji rynkowej i PR Tauron SA.

Częstochowa była pierwsza
Wspólne kupowanie prądu to nie jest autorski pomysł samorządowców z GZM. Już od 2008 roku wspólne przetargi na zakup energii elektrycznej organizują komunalne zakłady i spółki w Częstochowie.

- Wówczas to było spore wyzwanie. Wcześniej nikt w Polsce tego nie robił - mówi Bożena Herbuś, inżynier miejski w Częstochowie.
Pomysł się sprawdził, więc z roku na rok "grupa zakupowa" robiła się coraz większa i przy okazji ostatniego przetargu liczyła już 133 różnego rodzaju podmiotów. Jak szacują urzędnicy dzięki wspólnemu kupowaniu energii przez miejskie instytucje w latach 2009- 2011 udało się zaoszczędzić 3,7 miliona złotych (w tym roku kwota oszczędności powinna wzrosnąć o 2,7 mln zł). Jak mówi Bożena Herbuś rosnąca skala zamówienia (obecnie sięga ona już 33,5 GWh) sprawia, że chętnych do walki o to zamówienie nie brakuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera