Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasta będą zwalczać sklepy monopolowe w regionie? Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości daje takie prawo

Patryk Drabek
Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi umożliwia samorządom ograniczenie sprzedaży alkoholu w mieście
Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi umożliwia samorządom ograniczenie sprzedaży alkoholu w mieście tomasz czachorowski
Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi umożliwia samorządom ograniczenie sprzedaży alkoholu w mieście. Sprawdziliśmy w kilku miastach naszego regionu, czy takie plany już powstały.

Nowelizacja ustawy ma pomóc gminom w ograniczeniu dostępu do napojów alkoholowych. Takie rozwiązanie wynika między innymi z postulatów samych samorządowców, którzy chcieli wprowadzić ograniczenia sprzedaży alkoholu, ponieważ w wielu miastach takie punkty są skoncentrowane w jednym miejscu. Ustawa wejdzie w życie 30 dni od momentu ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

Mówiło się nawet o wypowiedzeniu wojny właścicielom sklepów monopolowych, ponieważ zmiany są związane m.in. z określaniem maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych, w tym także tych, które zawierają do 4,5 proc. alkoholu.

PISALIŚMY:
Z początkiem marca koniec z piciem piwa w plenerze, a zakupu alkoholu w nocy może zakazać gmina
Czy teraz w woj. śląskim po 22:00 nie kupisz piwa?

Obecnie samorządowcy, określając liczbę punktów sprzedaży alkoholu, nie uwzględniają w limicie piwa i alkoholu do 4,5 proc. Dodajmy, że limity dotyczą też zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży oraz poza takimi miejscami.

Ustawa wprowadza ponadto zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych – np. ogródków piwnych, a radni będą mogli również ustalić maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych dla poszczególnych jednostek pomocniczych gminy, czyli sołectw, dzielnic lub osiedli. Możliwe są także ograniczenia związane z nocną sprzedażą napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (między godziną 22 i 6).

Czy z takiej furtki skorzystają samorządowcy w naszych miastach? W Katowicach jest to obecnie analizowane.

Decyzji jeszcze nie ma

- Zbierane są informacje od policji i straży miejskiej. Na ich podstawie zostaną podjęte ewentualne decyzje – podkreśla Ewa Biskupska, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Katowicach.

Przynajmniej na razie rewolucji nie należy spodziewać się w Gliwicach.

– Nie ma jeszcze żadnych decyzji co do wprowadzenia ewentualnych ograniczeń sprzedaży napojów alkoholowych – zaznacza Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

W przypadku innych miast nie ma co liczyć na konkrety. W Częstochowie i Rudzie Śląskiej urzędnicy tłumaczą, że jest na to zbyt wcześnie. Poza tym pod Jasną Górą nie ma w tej chwili żadnych projektów, które zostały złożone w biurze Rady Miasta, i które byłyby związane z nowymi regulacjami w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

– Trudno przewidywać, czy oraz kiedy i w jakim zakresie jakaś inicjatywa w tej kwestii się pojawi – odpowiada Sylwia Bielecka z biura prasowego Urzędu Miasta w Częstochowie.

Czekają na publikację ustawy

W Rudzie Śląskiej mówią wprost: Nikt nie dyskutował na temat wprowadzanych zmian.

– Wprawdzie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi została podpisana przez prezydenta, ale nie została jeszcze opublikowana, a więc nie znamy jej ostatecznej treści. W związku z tym nie były prowadzone ustalenia odnośnie mających wejść w życie zmian – przekazała Bożena Kurpanik, naczelniczka Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Bytom?

– Nie jesteśmy jeszcze w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy będziemy korzystać z ustawy w tym zakresie – napisał w odpowiedzi na nasze pytanie Tomasz Sanecki z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

WARTO WIEDZIEĆ

Zmiany dotyczą też imprez masowych

Pod koniec stycznia Kancelaria Prezydenta poinformowała między innymi o podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Tym samym zaostrzono również przepisy związane ze sprzedażą alkoholu podczas imprez masowych. Wysokoprocentowe napoje będą mogły być sprzedawane jedynie przez osoby lub firmy mające jednorazowe zezwolenie.

Znowelizowana Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wprowadza między innymi generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych. Wbrew pozorom to istotna zmiana, ponieważ do tej pory spożywanie napojów alkoholowych było zakazane w konkretnych miejscach, takich jak ulice, place czy też parki. W związku z tym pojawiały się często wątpliwości interpretacyjne.

Samorządy mają sporo dylematów związanych z ustawą:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo