Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasta i powiaty Śląska i Zagłębia wspólnie kupiły energię elektryczną

Zbigniew Anioł
Wspólne podpisanie umowy na zakup energii elektrycznej
Wspólne podpisanie umowy na zakup energii elektrycznej Zbigniew Anioł
W tym roku po raz trzeci miasta Śląska i Zagłębia zaoszczędzą na zakupie prądu. W siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitarnego szefowie 27 śląskich i zagłębiowskich miast, powiatów, gmin oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego podpisali porozumienie na wspólny zakup 405 GWh energii elektrycznej.

– Wierzę, że dzięki pozyskaniu kolejnych partnerów do tego przetargu uda nam się w tym roku wynegocjować jeszcze lepsze warunki niż w poprzednich latach. To największy tego typu zakup hurtowy w Polsce – mówi Dawid Kostempski, przewodniczący GZM i prezydent Świętochłowic.



– To duże oszczędności dla wszystkich miast w trudnych czasach – dodaje.



W tym roku pierwszy raz do porozumienia przystąpił Urząd Marszałkowski. Wicemarszałek województwa woj. śląskiego Aleksandra Skowronek podkreśliła, że dzięki temu Urząd Marszałkowski kupi tańszy prąd dla 22 swoich jednostek.



W hurtowym zakupie energii oprócz dwunastu miast zrzeszonych w GZM (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze) wezmą udział również: Czeladź, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Piekary Śląskie, powiat mikołowski i zawierciański, Rydułtowy, Świerklaniec, Wojkowice, Wyry, Wielowieś i Zawiercie.



Najwięcej prądu kupią: Katowice - 50,8 GWh, Sosnowiec - 30,6 GWh oraz Gliwice - 272, GWh. Jednostki Urzędu Marszałkowskiego zakupią natomiast 43 GWh.


Całą procedurą w imieniu wszystkich miast, gmin i powiatów przeprowadzą Świętochłowice. Tak samo jak w dwóch poprzednich zamówieniach.



Przetarg za wspólny zakup energii ma zostać ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia, a zostanie rozstrzygnięty we wrześniu. Umowa z dostawcą będzie obwiązywać przez rok od 1 stycznia do 31 grudnia 2015.

W 2012 roku dzięki hurtowemu zakupowi energii udało się zaoszczędzić łącznie blisko 8 milionów złotych. Wówczas porozumienie podpisało 20 samorządów i 41 podmiotów. W 2013 roku 26 miast oraz 120 podmiotów zaoszczędziło 13 mln zł.



W tym roku do porozumienia przystąpiło 27 samorządów oraz 162 jednostki samorządowe.



– Zdajemy sobie sprawę, że ta krzywa oszczędności musi się kiedyś zatrzymać na pewnym poziomie. Mamy nadzieję, że w tegorocznym przetargu uda nam się zaoszczędzić jeszcze więcej niż w poprzednim – przyznaje Dawid Kostempski.



Przewodniczący GZM zdradza, że w przyszłości miasta będą chciały kupować wspólnie również źródła światła oraz paliwo do urzędniczych samochodów.


*Egzamingimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Pogoda na weekend majowy 2014: Będzie ciepło, ale nie upalnie MAJÓWKA 2014
*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Sprawdź, czy znasz geografię woj. śląskiego [QUIZ DZ]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera