MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasta na Śląsku o najmniejszej gęstości zaludnienia. Sprawdź, jak wygląda sytuacja w naszym regionie według ostatnich danych!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Miasta w Śląskiem o najmniejszej gęstości zaludnienia zostały uwzględnione w ogólnopolskim rankingu, jaki portal polskawliczbach.pl opublikował na podstawie ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 roku. W ogólnokrajowym zestawieniu samych województw, najsłabiej wypadło podlaskie, bowiem wskaźnik osiągnął w tym przypadku wartość 58. Najlepiej natomiast sytuacja wygląda w naszym regionie, gdzie liczba osób, przypadających na 1 kilometr kwadratowy jest najwyższa w Polsce i wynosi 361. Mimo tego, w Śląskiem są jednak miasta, które w ogólnokrajowym rankingu znalazły się w gronie tych z najniższymi wskaźnikami. Niechlubne, czołowe miejsce w zestawieniu ogólnopolskim zajmują Włodowice, a w pierwszej pięćdziesiątce znalazły się również Olsztyn, Woźniki, Koziegłowy czy Wisła. Sprawdź, jak wygląda sytuacja w naszym regionie według ostatnich danych!

Gęstość zaludnienia w Polsce w 2021 roku

W ogólnopolskim rankingu miast o najmniejszej gęstości zaludnienia znajduje się 979 pozycji, a pierwszą z nich zajmują Włodowice w województwie śląskim, dla których nie podano konkretnego wskaźnika. Z danych wynika jednak, że jego wartość jest niższa niż 11 osób na 1 kilometr kwadratowy. Z kolei na biegunowej pozycji znalazło się Legionowo w województwie mazowieckim, gdzie odnotowano 3 929 osób na 1 kilometr kwadratowy. W pierwszej dwudziestce miast, w których stwierdzono najmniejszą gęstość zaludnienia w Polsce dominują te mieszczące się w województwach: mazowieckim, łódzkim oraz świętokrzyskim. Poza nimi oraz Włodowicami można tam dostrzec również dwa inne ośrodki miejskie w Śląskiem i tyle samo z wielkopolskiego, a także po jednym z małopolskiego, dolnośląskiego oraz kujawsko-pomorskiego. W ramach pięćdziesięciu pierwszych pozycji, uwzględnionych w ogólnokrajowym rankingu jako te o najmniejszej gęstości zaludnienia znalazło się w sumie pięć śląskich miast. Serwis polskawliczbach.pl podaje, że gęstość zaludnienia w Polsce w 2021 roku wynosiła 122 osoby na 1 kilometr kwadratowy. Dokładnie taki sam wskaźnik odnotowano w roku 2002.

Zobacz dane dla poszczególnych regionów:

 • województwo podlaskie: 58 os/km2
 • województwo warmińsko-mazurskie: 58 os/km2
 • województwo lubuskie: 71 os/km2
 • województwo zachodniopomorskie: 73 os/km2
 • województwo lubelskie: 83 os/km2
 • województwo opolskie: 103 os/km2
 • województwo świętokrzyskie: 104 os/km2
 • województwo kujawsko-pomorskie: 114 os/km2
 • województwo wielkopolskie: 117 os/km2
 • województwo podkarpackie: 118 os/km2
 • województwo pomorskie: 128 os/km2
 • województwo łódzkie: 133 os/km2
 • województwo dolnośląskie: 144 os/km2
 • województwo mazowieckie: 152 os/km2
 • województwo małopolskie: 224 os/km2
 • województwo śląskie: 361 os/km2

Włodowice miastem o najmniejszej gęstości zaludnienia w Śląskiem

Na podstawie ogólnopolskiego rankingu, opublikowanego przez portal polskawliczbach.pl widać, że Włodowice zajmują najwyższą pozycję wśród miast, w których odnotowano najmniejszą gęstość zaludnienia nie tylko w naszym regionie, ale również w skali ogólnokrajowej. Z zestawienia wynika, że wartość wskaźnika jest w tym przypadku niższa niż 11 osób na 1 kilometr kwadratowy. Warto tu wspomnieć, że biegunową pozycję w województwie śląskim zajmują Świętochłowice, gdzie dla porównania gęstość zaludnienia wynosi 3 650 osób na 1 kilometr kwadratowy. Kolejne śląskie miasto, które znalazło się na tej niechlubnej liście to Olsztyn. Tam także wskaźnik przyjął wartość niższą niż 11 osób na 1 kilometr kwadratowy i tak, jak w przypadku Włodowic nie podano w rankingu konkretnej liczby.

W załączonej galerii prezentujemy dwadzieścia śląskich miast, w których stwierdzono najmniejszą gęstość zaludnienia. Sprawdź, jak wygląda sytuacja w naszym regionie według ostatnich danych!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera