Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasta (nie) czekają z metropolią na rząd

Marcin Zasada
Dużym wyzwaniem dla ekspertów będzie stworzenie jednolitego modelu komunikacji publicznej dla całego obszaru metropolitalnego
Dużym wyzwaniem dla ekspertów będzie stworzenie jednolitego modelu komunikacji publicznej dla całego obszaru metropolitalnego 123rf
W piątek GZM wyśle do premier Szydło kolejny apel o szybsze działania w sprawie metropolii. Zostały tylko trzy miesiące

Prezydenci miast aglomeracji nie czekają na ustalenia rządu w sprawie rozporządzeń związanych z ustawą metropolitalną i jeszcze zanim zostaną one wydane, zaczną przygotowywać wniosek o powołanie metropolii. Ale samorządowcy muszą też ponaglać premier Beatę Szydło, bo do daty granicznej decydującej o tym, czy integracja stanie się faktem 1 stycznia 2017 roku, zostały już tylko trzy miesiące.

Jak zintegrować transport?

Z końcem stycznia miasta bardzo sprawnie uporały się z kolejną formalną przeszkodą na własnej ścieżce do metropolii. W niecały miesiąc 22 z 24 samorządów, które obejmie integracja, przegłosowały uchwały intencyjne potwierdzające zamiar tworzenia związku metropolitalnego. To czytelny sygnał dla rządu. I ważny, bo to od rządu zależeć będą dalsze losy tego przedsięwzięcia.

Tylko w ubiegłym tygodniu chęć uczestniczenia w metropolii ekspresowo uchwalili radni w Bytomiu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Mysłowicach, Sosnowcu, Siemia-nowicach, Tychach, Święto-chłowicach i Jaworznie. Jeszcze w grudniu identyczną decyzję podjęto w Gliwicach. To trzon metropolii opierający się na strukturze GZM. Ale integracją zostaną objęte również gminy peryferyjne, w tym część tych, które wcześniej do GZM nie mogły dołączyć. W ich radach uchwały też przyjęto, w zdecydowanej większości w minionym tygodniu. Mówimy o Lę-dzinach, Wojkowicach, Knuro-wie, Tarnowskich Górach, Bie-runiu, Radzionkowie, Czeladzi, Mikołowie oraz o Pyskowicach. Dwa ostatnie samorządy, które głosowania w tej sprawie zaplanowały dopiero na 25 lutego, to Piekary Śląskie i Będzin. Jak jednak mówią w GZM, nie wpłynie to na dalszy tok prac związanych z tworzeniem metropolii.

Ich kolejnym rozdziałem będzie wypracowanie jednolitego modelu komunikacji publicznej dla całego obszaru metropolitalnego. To o tyle skomplikowane zagadnienie, że w tym modelu trzeba połączyć kilka różnych systemów, wypracowanych inaczej na terenie KZK GOP, inaczej w Jaworznie, a inaczej w Tychach i Tarnowskich Górach. Tym zajmuje się zespół ekspercki, na czele którego stanął prof. Robert Tomanek z Uniwersytetu Ekonomicznego. Tydzień temu zebrał się on po raz pierwszy.

- Oprócz opracowania wstępnych koncepcji, zadaniem zespołu będzie też wskazanie zagrożeń wspólnego systemu transportowego - mówi Maciej Grymowicz z biura GZM. 26 lutego eksperci zbiorą się ponownie.
Z punktu widzenia pasażerów, tym zagrożeniem będą na przykład ceny biletów. W Jaworznie są one niższe niż w miastach zrzeszonych w KZK GOP, więc jeśli ujednolicenie będzie polegać na wyrównaniu cen do poziomu obowiązującego dziś w Katowicach czy Gliwicach, jaworznianom wstąpienie do metropolii absolutnie nie będzie się opłacać.

- Nasz model transportu jest ustabilizowany i skrojony pod Jaworzno i okoliczne gminy. Trudno wyobrazić sobie, że wchodzimy pod skrzydła innego organizatora komunikacji i w naszym mieście przynosi to droższe bilety. Ludzie natychmiast zapytają o cel takiej integracji - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Rząd przeciwny, ale...

Równolegle do prac nad wspólnym transportem, w GZM trwa oczekiwanie na decyzje rządu, który musi wydać akty wykonawcze i przygotować formalne wymogi tworzenia związku. Prezydent Gliwic Zygmunt Fran-kiewicz zaproponował, by, nie czekając na rozporządzenia, zacząć przygotowywać wniosek o powołanie metropolii.

- Nikt pomysłu nie kwestionował, więc rozumiem, że został on zaakceptowany. Władze GZM zadeklarowały nawiązanie kontaktów w sprawie utworzenia metropolii z ministrem spraw wewnętrznych. Aktywność musi być po naszej stronie. Jest jeszcze dużo czasu, by 1 lipca 2016 r. powołać związek, który rozpocząłby działalność od początku 2017 roku. Nie można jednak czekać z założonymi rękoma - uważa prezydent Gliwic.

Apel o przyspieszenie działań w sprawie rozporządzeń został wysłany do premier Szydło jeszcze pod koniec grudnia ubiegłego roku. W odpowiedzi szefowa rządu poinformowała GZM, że sprawa została przekazana do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W piątek odbędzie się zgromadzenie GZM, po którym do Rady Ministrów ma trafić kolejne ponaglenie. Jeśli bowiem do 30 kwietnia rząd nie upora się z tym zadaniem, utworzenie metropolii w pierwszym możliwym terminie, czyli z początkiem przyszłego roku, będzie niemożliwe. W środę poselskie zapytanie o postępy w pracach nad rozporządzeniami zamierza złożyć Marek Wójcik, parlamentarzysta PO, autor ustawy metropolitalnej.

Być może niepokoje samorządowców są przedwczesne, tym niemniej trudno o jakiekolwiek pozytywne sygnały w sprawie metropolii z obozu rządowego. Kilka dni temu bydgoskie media cytowały wypowiedź posłanki Anny Sobeckiej, która oświadczyła, że Mariusz Błaszczak, szef MSW, zapewnił ją o koniecznych zmianach w ustawie „w ciągu kilku tygodni”. „Ustawa metropolitalna w obecnym kształcie nie utrzyma się” - ocenił Błaszczak. Są politycy PiS, którzy nieoficjalnie twierdzą, że na Śląsku związek metropolitalny uda się powołać z początkiem 2017 roku. Poseł Krzysztof Ardanowski z Torunia powiedział, że rząd jest przeciwny metropoliom. Wszystkim oprócz jednej. Tej na Śląsku.

Dziś w Katowicach zaprezentowany zostanie „Raport o polskich metropoliach 2015” dotyczący Katowic.

To trzecia edycja tego opracowania - dwie poprzednie ukazały się w latach 2007 i 2011. Raport jest oceną szans i wyzwań rozwojowych stojących przed 12 polskimi miastami należącymi do Unii Metropolii Polskich (oprócz Katowic, to także Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław).

Raport opisuje najważniejsze obszary rozwoju: finanse, inwestycje, infrastrukturę, wizerunek oraz jakość życia. W konferencji organizowanej o godz. 12 w Willi Goldsteinów (pl. Wolności 12a) w Katowicach wezmą udział: prof. Witold Orłowski, autor raportu, główny doradca ekonomiczny PwC, Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic, oraz Dionizy Smoleń, dyrektor zespołu ds. sektora publicznego w PwC.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera