Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasta województwa śląskiego ograniczają zużycie prądu. Jak realizowane jest nowe zalecenie rządu przez śląskie magistraty?

Adam Tobojka
Adam Tobojka
www.slons.pics/freepik
Urzędy miast w całej Polsce czekają zmiany. Od 1 grudnia w życie weszły przepisy, w myśl których samorządy od 1 grudnia do 31 grudnia 2022 r. mają podjąć działania w celu zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej o dziesięć procent w stosunku do średniej z lat 2018-2019. Jak z tego zadania wywiązują się największe miasta województwa śląskiego?

Śląskie samorządy oszczędzają prąd. Jak realizowane będą rządowe zalecenia?

Od czwartku, 1 grudnia kierownicy jednostek sektora finansów publicznych w samorządach mają wprowadzić ograniczenia zużycia energii elektrycznej o 10 procent. Uchwalona w październiku ustawa zakłada szczególne rozwiązania, mające na celu ochronę odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Jednym z tego typu działań jest właśnie ograniczenie zużycia energii w samorządach.

W myśl ustawy, gminy mają ograniczyć zużycie o 10 procent, podziale na dwa okresy. Pierwszy – grudzień 2022 – liczony będzie w porównaniu do średniej z jednego miesiąca z lat 2018-2019. Drugi okres, obejmujący cały rok 2023, to konieczność zużycia mniej energii w porównaniu z całym rokiem 2022.

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, obowiązkiem nie została objęta infrastruktura informatyczna, mająca na celu utrzymanie ciągłości pracy urzędów, a także oświetlenia ulicznego, a także urządzeń gospodarki wodno-ściekowej, których utrzymanie znajduje się w kompetencji samorządów. Jak zatem samorządy województwa śląskiego wywiążą się z nałożonego na nie obowiązku?

W większości miast w celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej w grudniu planowane jest ograniczenie iluminacji świątecznych – świateł i lampionów będzie mniej, będą również świecić krócej. Jednak są to rozwiązania krótkoterminowe. Jakie zatem rozwiązania długofalowe planują samorządy, by wypełnić zalecenie rządu?

Katowice: wariant autostradowy na trasach bez chodników

Katowicki magistrat szuka oszczędności poprzez ograniczenie oświetlenia tras przelotowych i dróg, gdzie nie ma chodników dla pieszych. Zmiany dotknęły ulice Bagienną, Kościuszki, Chorzowską, Roździeńskiego, DTŚ i DK86. W tych miejscach oświetlenie zostało całkowicie wyłączone i uruchomiony został tak zwany „wariant autostradowy”, co oznacza, że w ciągu nocy funkcjonuje jedynie oświetlenie węzłów i skrzyżowań.

Ograniczona została także iluminacja budynków – w tym Urzędu Miasta, kościołów, pomników, budynków użyteczności publicznej. Oświetlenie działa do godziny 23.00, a w godzinach od 23.00 do 5.00 rano jest wyłączane. Zmniejszona została także intensywność oświetlenia LED-owego.

Ograniczone zostaną również dekoracje świąteczne. Zrezygnowano z wypożyczania instalacji świątecznych od firm zewnętrznych, a w dzielnicach, gdzie do tej pory były one instalowane, przyozdabiana będzie tylko jedna choinka. O zmniejszenie zużycia energii zostali poproszeni również pracownicy urzędu miasta. Ograniczono oświetlenie w częściach wspólnych,

Rybnik wprowadza maksymalną temperaturę w budynkach użytku publicznego

W jaki sposób oszczędzana będzie energia elektryczna w Rybniku? Urząd miasta poinformował szkoły, przedszkola i obiekty sportowe o konieczności zmniejszenia zużycia prądu. W tych miejscach światła na korytarzach będą gaszone po godzinach i w przypadku, gdy część sal jest eksploatowana. Maksymalna temperatura w tych obiektach została ustalona na 22 stopnie. W budynkach administracji maksymalna temperatura wynosić ma maksymalnie 20 stopni. Dodatkowo, na basenach publicznych temperatura wody zostanie obniżona o dwa stopnie, co przynieść ma dalsze oszczędności.

Ograniczona zostanie także liczba iluminacji świątecznych na terenie miasta. Będzie ich mniej, a działać będą w krótszym niż w roku ubiegłym okresie – od 6 grudnia do 6 stycznia, a tam gdzie jest to możliwie i ekonomicznie uzasadnione, dekoracje będą gaszone po 22. W dzielnicach pojawić się ma także więcej nieoświetlonych dekoracji.

- Liczymy, że te proste rzeczy dawały będą wymierne korzyści – mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa urzędu miasta w Rybniku.

Częstochowa: monitorowanie zużycia mediów i krótsze godziny pracy biblioteki

Jak informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy urzędu miasta w Częstochowie, miasto od dłuższego czasu realizuje plan oszczędzania energii elektrycznej. Poza działaniami doraźnymi, takimi jak wyłączanie oświetlenia miejskiego w godzinach nocnych w częściach miasta, prowadzone są również działania, mające przynieść długofalowe efekty, takie jak wymiana lamp ulicznych na ledowe czy termoizolacja budynków użyteczności publicznej.

W związku z zaleceniami rządu prezydent Częstochowy wystosował również zalecenie do kierowników instytucji miejskich, w którym zwrócił się o podjęcie czynności, które zaowocować mają oszczędnością energii elektrycznej. Niektóre z placówek zastosowały się już do prośby: częstochowska biblioteka publiczna ograniczyła godziny otwarcia dla mieszkańców, zawieszony został również dostęp do stanowisk komputerowych.

- Monitorujemy również na bieżąco zużycie mediów, nie tylko prądu, w jednostkach miejskich. Wszelkie wahania są odnotowywane, a następnie analizowane i podejmowane są decyzje, jak tego typu przypadków w przyszłości uniknąć. – mówi rzecznik prasowy miasta, Włodzimierz Tutaj.

Miasto nie planuje jednak oszczędzać na świątecznych iluminacjach. Te pojawią się w centrum miasta, choinka miejska pojawi się również w Rakowie. Miasto współpracuje w tej kwestii z prywatnymi podmiotami, dzięki czemu świąteczna atmosfera w mieście zostanie utrzymana.

Chorzów: mniej iluminacji i oszczędności w urzędzie miasta

Oszczędności planuje również Chorzów. Te realizowane będą między innymi poprzez wyłączanie oświetlenia w różnych punktach miasta w godzinach nocnych, na skwerach i w parkach od 22 do 4 nad ranem. Oświetlenia świątecznego będzie znacznie mniej niż w latach ubiegłych – pojawi się ono jedynie na głównych ulicach miasta. Iluminacje budynków miejskich i kościołów zostaną ograniczone. W tym roku w uruchomione zostanie tylko jedno lodowisko miejskie, które znajdzie się przy kompleksie sportowym „Hajduki”.

Ograniczenia wprowadzone zostaną również w urzędzie miasta. Zminimalizowane zostanie tam zużycie urządzeń elektrycznych, takich jak lodówki.

- Staramy się oszczędzać tam, gdzie się da, nie ograniczając przy tym możliwości funkcjonowania urzędu miasta i nie wpływało na mieszkańców miasta – mówi rzecznik prasowy UM Chorzów, Tomasz Breguła.

W Gliwicach realizacja rządowych zaleceń będzie utrudniona

- Realizacja rządowych zaleceń dotyczących zmniejszenia o 10 procent zużycia energii elektrycznej będzie w przypadku Urzędu Miejskiego w Gliwicach trudna – przyznaje Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy urzędu miasta w Gliwicach.

W budynkach magistratu od lat prowadzone są działania inwestycyjne i organizacyjne, mające na celu optymalizację zużycia energii elektrycznej. Oszczędności prowadzone są od lat i wypełnienie rządowego zalecenia będzie trudne w realizacji. Nie oznacza to jednak, że urząd nie podejmie się wprowadzenia kolejnych oszczędności.

Częściowo wyłączona została iluminacja budynku w porze wieczornej i nocnej, a także wprowadzone zostały zmiany w harmonogramach automatycznej pracy części systemów wentylacji wykorzystujących nagrzewnice elektryczne. Ze względów przepisów BHP nie ma jednak możliwości ograniczenia oświetlenia w korytarzach i pomieszczeniach pracowniczych u urzędzie miasta.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera