Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto przejmie od SRK szyb i inne pamiątki po likwidowanej właśnie KWK Piekary Śląskie? Jest szansa na zachowanie wspomnień o "Julce"

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
KWK "Piekary"
KWK "Piekary" Łukasz Ściebiorowski
Interpelacja o zachowanie szybu oraz innych pamiątek po likwidowanej właśnie KWK "Bobrek-Piekary Ruch Piekary" pojawiła się na sesji Rady Miasta Piekary Śląskie. Czy miastu uda się zachować pamięć o jego górniczych tradycjach? Spółka Restrukturyzacji Kopalń widzi możliwość przekazania części terenów gminie.

Miastu Piekary Śląskie uda się zachować szyb i inne pamiątki po likwidowanej właśnie KWK "Piekary"? 28 listopada 2019 roku podczas sesji rady miasta z interpelacją w tej sprawie wystąpił radny Łukasz Ściebiorowski.

Powinniśmy wspólnie jako miasto w porozumieniu w władzami właściwych spółek i osobami decyzyjnymi podjąć starania aby zachować i odpowiednio zagospodarować symbole, zwłaszcza szyb górniczy, związane z dawną kopalnią "Julian" - Łukasz Ściebiorowski

- Piekary Śląskie to miasto, którego rozwój przez lata determinowany był przemysłem, zwłaszcza wydobywczym. Dla zachowania lokalnej kultury i dziedzictwa historycznego i przemysłowego ważne jest, aby ślad po górnictwie nie zaginął - tłumaczył Ściebiorowski. - Wielu z nas pamięta jeszcze funkcjonowanie kopalni "Andaluzja" po której dziś nie ma już żadnych obiektów i szybów. Pozostały fotografie, rysunki, wspomnienia. Była to oczywiście cena jaką zapłaciliśmy za przedłużenie funkcjonowania dawnej kopalni "Julian" i wydobycia węgla w tzw. filarach ochronnych. Dlatego tym bardziej powinniśmy wspólnie jako miasto w porozumieniu w władzami właściwych spółek i osobami decyzyjnymi podjąć starania aby zachować i odpowiednio zagospodarować symbole, zwłaszcza szyb górniczy, związane z dawną kopalnią "Julian" - obecną częścią KWK Bobrek-Piekary.

Zobaczcie koniecznie

Wydobycie w KWK "Bobrek-Piekary Ruch Piekary" (bo tak właściwie brzmi pełna nazwa zakładu, który do dziś nazywa się zwyczajowo "Julką") ma potrwać do kwietnia 2020 roku. To oznacza, że zbliżająca się Barbórka będzie ostatnim górniczym świętem w Piekarach Śląskich, kiedy w mieście aktywnie wydobywa się węgiel kamienny.

Barbórka w Piekarach Śląskich: górnicy przeszli z orkiestrą ...

Dziś dzierżawcą terenu kopalni jest Węglokoks Kraj. Po zakończeniu wydobycia w całości zajmie się nim Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Wojciech Jaros, rzecznik SRK, nie widzi problemu w tym, żeby miasto Piekary Śląskie wystąpiło na drodze formalnej do przejęcia części obiektów po KWK "Piekary".

- Istnieje możliwość przekazanie gminom górniczym obiektów należących do SRK na podstawie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego - wyjaśnia Jaros.

We wspomnianej ustawie czytamy, że tereny pokopalniane mogą zostać przekazane gminom na cele związane z realizacją infrastruktury lub innych zadań publicznych, a także na pobudzenie aktywności gospodarczej. Wynika z tego, że na terenie dawnej "Julki" mogłoby powstać muzeum, izba pamięci, ale też lokale usługowe, a to tylko kilka przykładów.

Jaros podkreśla jednak, że SKR zarządza tym terenem w imieniu Skarbu Państwa, a zgodę na jego przekazanie musi wyrazić funkcjonujące od niedawna Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera