Miasto Rybnik wesprze szpital psychiatryczny. Daje 3,5 mln zł na zakup m.in. nowych łóżek i karetki

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Miasto Rybnik podpisało z miejskim szpitalem psychiatrycznym umowę na dotacje. Dzięki wsparciu finansowemu placówka będzie mogła zainwestować w nowy sprzęt.
Miasto Rybnik podpisało z miejskim szpitalem psychiatrycznym umowę na dotacje. Dzięki wsparciu finansowemu placówka będzie mogła zainwestować w nowy sprzęt. ARC UM Rybnik A. Skupień
Udostępnij:
Miasto przekaże 3,5 mln złotych dotacji dla Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Za te pieniądze placówka zakupi sprzęt i wyposażenie, które poprawią jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych. To już drugi wojewódzki szpital, po Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu numer 3 w Rybniku, który wesprze miejscowy samorząd, mimo iż nie jest jego właścicielem.

Rybnik. Miasto wspiera szpital psychiatryczny

Umowę w sprawie przekazania dotacji podpisali 2 grudnia br. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz prof. nadzw. dr hab. inż. Joachim Foltys – dyrektor szpitala. Z dotacji miejskiej, która musi zostać wykorzystana do końca bieżącego roku, szpital będzie mógł pokryć 95 procent kosztów zakupu określonego w umowie sprzętu i wyposażenia.

– Szpital Psychiatryczny to bardzo ważna placówka dla Rybnika i regionu. Ważna z uwagi na zakres realizowanych świadczeń zdrowotnych, ale także ze względu na fakt lokalizacji w budynkach o charakterze zabytkowym. Te piękne budynki wymagają sporych nakładów inwestycyjnych, by zapewniać pacjentom odpowiednie standardy leczenia, nakładów wymaga także bieżąca działalność lecznicy. Jestem przekonany, że szpital dobrze wykorzysta miejską dotację, której celem jest poprawa jakości usług medycznych – podkreśla Piotr Kuczera Prezydent Miasta Rybnika.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Na co zostaną przeznaczone dotacje?

Dzięki dotacji szpital zakupi m.in. karetkę transportową, która zostanie wyposażona w instalację tlenową, nosze oraz krzesełko kardiologiczne. Będzie służyła m.in. transportowi pacjentów szpitala na badania i konsultacje lekarskie oraz do miejsca zamieszkania oraz do transportu pacjentów skierowanych przez sąd z całej Polski. – Obecnie szpital wynajmuje karetkę, ponosząc wysokie koszty za najem. Zakup karetki polepszy warunki transportu, zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz pozwoli na zmniejszenie wydatków ponoszonych przez szpital – wskazuje prof. nadzw. dr hab. inż. Joachim Foltys – dyrektor szpitala.

Dzięki dotacji nowa karetka zostanie też doposażona w defibrylator, który zapewni pacjentom jeszcze większe bezpieczeństwo transportowe. Dodatkowo do lecznicy trafi także USG do badań ultrasonograficznych jamy brzusznej i badań echokardiograficznych, co pozwoli na szybszą diagnostykę pacjentów szpitala na miejscu. Aktualnie szpital zleca badania USG na zewnątrz, ponosząc przez to dodatkowe koszty. Dodatkowo szpital zakupi 100 bardzo potrzebnych bo nowych i wygodnych łózek szpitalnych z szafkami przyłóżkowymi, które zastąpią wyeksploatowane meble szpitalne. Zakup poprawi pacjentom warunki opieki, a także wpłynie na jakość pracy personelu szpitala.

Nie przeocz

W planach jest także zakup 7 szt. aparatury i sprzętu medycznego KINEKT z oprogramowaniem VAST Taki sprzęt ma szerokie zastosowanie w procesie leczenia pacjentów psychiatrycznych, łączy ćwiczenia fizyczne z poznawczymi, wpływa na siłę mięśniową pacjentów, ich równowagę, stabilizację, wytrzymałość, ćwicząc jednocześnie uwagę, koncentracje, schemat ciała. - Planowany jest także zakup aparatury biofeedback, która ma zastosowanie w profilaktyce i leczeniu pacjentów z szerokim spektrum chorób fizycznych i psychicznych. Pozwala na monitorowanie zmian fizjologicznych organizmu pod wpływem różnych stanów emocjonalnych i poznawczych chorego, który uczy się rozpoznawać niepokojące symptomy i kontrolować funkcje ciała. Aparatura dopełni oddziaływania terapeutyczne prowadzone w oddziale rehabilitacji psychiatrycznej, podnosząc poziom świadczeń zdrowotnych oferowanych przez szpital - słyszymy w lecznicy.

Zakupów będzie zresztą więcej, bo mowa jest także o nowym sprzęcie medycznym i rehabilitacyjnym na potrzeby fizjoterapii. Chodzi o zestaw urządzeń i aparatury z laserem biostymulacyjnym oraz zestawem do terapii ultradźwiękowej oraz 2 bieżnie i 5 rowerków rehabilitacyjnych. Planowane jest także nabycie wózków transportowo-kąpielowych (3 szt.). które są niezbędne do prawidłowej opieki nad pacjentami leżącymi i z ograniczeniami ruchowym oraz pojazdu elektrycznego do wewnętrznego transportu pacjentów - Dwumiejscowy pojazd jest niezbędny m.in. do dowożenia pacjenta z izby przyjęć na wskazany oddział medyczny na rozległym terenie szpitala, często do odległych budynków. Będzie też wykorzystywany przy transporcie pacjentów na badania, terapię czy rehabilitację do innych części szpitala - podkreślają w lecznicy.

– W sytuacji, gdy pacjent jest niepełnosprawny ruchowo, istnieje możliwość zabrania na skrzynię załadunkową wózka inwalidzkiego, który po przybyciu na miejsce ułatwia dalszy transport. Aktualnie transport pacjentów niepełnosprawnych odbywa się na wózkach inwalidzkich. Przebycie odcinka drogi powoduje zniszczenie kół w wózku, a w okresie zimowym pacjent jest narażony na zimno. Często przez to pacjenci rezygnują z terapii proponowanej w odległych budynkach – tłumaczy profesor Foltys.

Musisz to wiedzieć

Koniecznością jest także nabycie czterech schodołazów. - Budynki oddziału Szpitala Psychiatrycznego nie są wyposażone w windy, przez co osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mają problem w poruszaniu się między piętrami. Schodołazy umożliwią pacjentom korzystanie w pełni z dostępnych form rehabilitacji psychiatrycznej. Warto dodać, że szpital wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie do PFRON na zakup wind w 8 budynkach w latach 2022-2023 - mówi dyrekcja szpitala.

Łączna wartość zakupu sprzętu i wyposażenia szpitala: 3 724 832,93. Co ważne szpital będący w fatalnym stanie technicznym przymierza się do modernizacji infrastruktury energetycznej szpitala planowanej w latach 2022-20233. Zakup z dotacji miejskiej trzech kotłów wpłynie na świadczenia zdrowotne, których ciągłość z uwagi na liczne awarie w dostawie ogrzewania i cieplej wody, była zagrożona.

Jak wspomniano wcześniej, szpital psychiatryczny dostanie pieniądze już teraz i ma je wydać do końca roku. Miasto Rybnik zdecydowało się w ostatnich tygodniach wesprzeć także drugi z wojewódzkich szpitali w Rybniku - Wojewódzki Specjalistyczny Szpital numer 3 w Rybniku. W przyszłorocznym budżecie zabezpieczono 7 mln złotych na kompleksowy remont oddziału położniczo-ginekologicznego oraz miejscowej porodówki.

Miliardowe inwestycje w Polsce zagranicznych firm

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie