Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michał Dworczyk: Wydłużą się szczepienia grupy 0. Nie zabraknie dawek dla już zaszczepionych

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Michał Dworczyk
Michał Dworczyk adam jankowski / polska press
Dziś, 18 stycznia, odbyła się konferencja prasowa Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, oraz Michała Kuczmierowskiego, prezesa ARM. Dotyczyła harmonogramu szczepień i zmniejszenia dostaw szczepionek od firmy Pfizer. Z uwagi na zmiany w dostawach od firmy Pfizer, zmianie uległ harmonogram - przedłuży się etap "0" szczepień.

Zmiany w harmonogramie szczepień

Minister Michał Dworczyk mówił o zmianach w dostawie szczepionek od firmy Pfizer. Do połowy lutego zmniejszona zostanie ilość osób, które zostaną zaszczepione.

Dziś do Polski zamiast 370 tys. szczepionek dotarło 176 tys., w przyszłym tygodniu dostaniemy ponad 260 tysięcy dawek.

Kolejne dwie dostawy do połowy lutego będą wynosiły po około 350 tysięcy. Według harmonogramu będzie o około 360 tysięcy mniej dawek niż było to zakładane. Firma Pfizer zapewnia, iż po połowie lutego dostawy będą wyższe, mogą być nawet czterokrotnie większe.

Minister Michał Dworczyk mówił, że szczepienia w ramach etapu "0" zostaną przedłużone.

- Nie zabraknie szczepionek dla osób, które przyjęły już pierwszą dawkę i w określonym terminie mają przyjąć drugą. Szczepienia drugą dawką rozpoczęły się wczoraj. W magazynach znajduje się około 610 tys. szczepionek.

Szczepionka na COVID-19 w pytaniach i odpowiedziach.W Polsce szczepienia już rozpoczęły się po świętach Bożego Narodzenia. Szczepionka jest bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służby zdrowia, sanepidu i Domów Pomocy Społecznej. Co wiemy o szczepionce przeciwko COVID-19?Czy szczepionka jest bezpieczna dla dzieci, dla kobiet w ciąży? Kto nie powinien się szczepić?Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało Dialog Obywatelski online z dr. n. med. Piotrem Kramarzem, ekspertem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) – unijnej agencji odpowiedzialnej m.in. za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o bieżących i nadchodzących zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi, takimi jak np. SARS, ptasia grypa, grypa lub COVID-19.Rozmowę poprowadzili Aleksandra i Piotr Stanisławscy, dziennikarze, autorzy bloga naukowego "Crazy Nauka".Jakie są wskazania i jakie są przeciwwskazania do szczepiania? Poznaj szczegóły. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Szczepionka na COVID-19: odpowiedzi. Jakie są przeciwwskazan...

- Cała Unia Europejska została zaskoczona tym, że koncern Pfizer zamierza z tygodnia na tydzień znacząco ograniczyć dostawy szczepionek do krajów członkowskich. Po otrzymaniu tej informacji musieliśmy wprowadzić zmiany w Narodowym Programie Szczepień - mówił minister Dworczyk.

Seniorzy rejestrują się na szczepionkę

Od 15 stycznia seniorzy w wieku 80+ mogą rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Do tej pory zarejestrowało się 431 782 osób powyżej 80. roku życia.

Kolejna tura rejestracji ma rozpocząć się 22. stycznia - będzie to rejestracja dla osób powyżej 70. roku życia. W ramach etapu 0, blisko 475 tys. osób przyjęło już szczepionkę przeciw COVID-19.

Zgłosiło się już 580 tys. kolejnych osób - to około 81 proc. z 1,3 mln osób, które należą do grupy zero.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera