Michał Krupiński, prezes Pekao SA: Brexit i jego konsekwencje

Materiał informacyjnyZaktualizowano 
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to nie szanse, lecz przede wszystkim zagrożenia – twierdzi Michał Krupiński, prezes Pekao SA. Brexit i jego konsekwencje dotkną nie tylko samo Zjednoczone Królestwo, ale również UE jako całość oraz, w mniejszym lub większym stopniu, każdy kraj Wspólnoty z osobna.

Dokładnie 23 czerwca 2016 roku, stosunkiem głosów 51,89 do 48,11 procent, mieszkańcy Wielkiej Brytanii podjęli decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej. O zwycięstwie eurosceptyków zdecydowały głosy obywateli najludniejszego państwa Zjednoczonego Królestwa, Anglii, choć i w tym wypadku ich zwycięstwo było nieznaczne – 53 do 47 procent. W Szkocji, Irlandii Północnej oraz Gibraltarze nastroje były zdecydowanie bardziej prounijne, ale to nie wystarczyło, by zatrzymać Wielką Brytanię w Unii. Co gorsza, choć od tamtego referendum minęły już ponad trzy lata, nadal nie wiadomo na jakich zasadach odbędzie się Brexit i jakie będą jego konsekwencje. Na tę chwilę, można w tym zakresie bazować jedynie na przewidywaniach specjalistów, takich jak Michał Krupiński.

Kim jest Michał Krupiński?

W potencjalnych skutkach Brexitu najlepiej orientują się ci, którzy z jednej strony od lat są związani z branżą finansową, a z drugiej zaś muszą się do nich przygotować z uwagi na piastowane przez siebie stanowiska. Do tego grona bez wątpienia zalicza się Michał Krupiński – obecny Prezes Zarządu Pekao SA i ceniony specjalista, który w ciągu kilkunastu lat kariery pełnił funkcje zarządcze w wielu wiodących instytucjach finansowych, zarówno prywatnych, jak i państwowych.

Przed objęciem obecnego stanowiska, od stycznia 2016 roku do marca 2017 roku, Michał Krupiński kierował pracami zarządu PZU SA, przyczyniając się do zwiększenia udziałów rynkowych grupy PZU oraz wzrostu jej aktywności w sektorze bankowym. Jeszcze wcześniej, od roku 2011, łączył funkcje Prezesa Zarządu Merril Lynch Polska oraz szefa bankowości inwestycyjnej na Europę środkowo-wschodnią. Wówczas nadzorował i prowadził projekty fuzji i przejęć, a także był odpowiedzialny za finansowanie na rynkach publicznych i prywatnych, czy też doradztwo w obszarze polityki inwestycyjnej, struktury kapitałowej oraz zarządzania aktywami.

We wcześniejszych latach Krupiński działał w sektorze publicznym: był członkiem rady dyrektorów Banku Światowego w Waszyngtonie, jak również podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, w którym to odpowiadał między innymi za nadzór właścicielski.

Źródło:
-Michał Krupiński, polski ekonomista - Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.
-Michał Krupiński - LinkedIn

Michał Krupiński prezesem zarządu Pekao SA

Stanowisko Prezesa Zarządu Pekao SA Michał Krupiński piastuje raptem od czerwca 2017 roku, ale kierowana przez niego instytucja zdążyła już przejść w tym czasie daleko idące, pozytywne zmiany. Przede wszystkim, zaliczyła ona głęboką transformację operacyjną i cyfrową. Postawiła na rozwój aplikacji i systemów IT, zwiększających efektywność działań pracowników i satysfakcję klientów.

Za kadencji Krupińskiego Bank Pekao SA wprowadził nowe produkty i udoskonalił dotychczasowe, na przykład aplikację PeoPay czy wielowalutową kartę rewolucyjną, która obecnie jako jedyna spośród polskich „plastików” może konkurować z popularnym Revolutem. Za sprawą uproszczenia procesów kredytowych, znacznie poprawił też sprzedaż pożyczek gotówkowych, a dzięki zwiększeniu konkurencyjności oferty kont bankowych, w roku 2018 otworzył aż o 74 procent więcej rachunków, niż w roku 2016. Co więcej, samo konto można dziś w nim założyć w stu procentach zdalnie, przy pomocy selfie; do weryfikacji tożsamości wykorzystuje się tu biometrię twarzy i zdjęcia dowodu osobistego.

Wszystkie te działania docenił znany Miesięcznik Finansowy Bank, który w tegorocznej edycji rankingu najlepszych banków przyznał Pekao SA pierwsze miejsce w kategorii „efektywność” (za: Pekao S.A. bankowym liderem efektywności – komentarz Michała Krupińskiego). Kierujący zwycięską instytucją może być zadowolony z efektów wprowadzonych zmian, ale jak sam podkreśla, zbliżające się wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie miało negatywne reperkusje dla biznesu bankowego, podobnie zresztą jak dla całej gospodarki.

Czym jest Brexit i kiedy nastąpi?

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, Brexit, czyli powszechnie przyjęta nazwa procesu opuszczania UE przez Zjednoczone Królestwo, miał zakończyć się 30 marca 2019 roku. Osiem dni przed wyznaczonym terminem unijni liderzy ustalili, że data graniczna może zostać przesunięta na 22 maja, ale pod warunkiem, iż brytyjska Izba Gmin zaakceptuje warunki porozumienia rozwodowego (tzw. miękki Brexit). Odrzucenie wypracowanej umowy miało skutkować tzw. twardym Brexitem i wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE już w połowie kwietnia.

Miękki Brexit zakłada, że Zjednoczone Królestwo przestanie być członkiem Unii Europejskiej, ale zarazem pozostanie w jednolitym rynku i unii celnej; poza tym ma ono pójść na ustępstwa w zakresie jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, swobodnego przepływu osób czy płatności budżetowych. Odrzucenie porozumienia oznacza tzw. twardy Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii w całym tego słowa znaczeniu; w takim modelu opuszcza ona również wspólny rynek i unię celną.
Ostatecznie Izba Gmin odrzuciła wypracowany dokument, ale mimo to do Brexitu nie doszło. Według najnowszych ustaleń, proces ten zakończy się 31 października 2019 roku, a po nim nastąpi tzw. faza przejściowa – trwający ponad rok okres, który poprzedzi wdrożenie przyszłej umowy o wolnym handlu. Mając jednak uwadze wcześniejsze zawirowania, nie można mieć pewności, na jakich zasadach, kiedy i czy w ogóle, Wielka Brytania opuści europejską Wspólnotę.

Zdaniem Michała Krupińskiego szanse na wycofanie się z Brexitu są bardzo niskie, ale za to najprawdopodobniej zostanie on zrealizowany na ustalonych zasadach, za porozumieniem stron. Podkreśla on również, że w rzeczywistości, konsekwencje referendalnego wyboru Brytyjczyków są widoczne już teraz, i to na wielu różnych płaszczyznach.

Michał Krupiński, prezes Pekao SA: Brexit i jego konsekwencje

Zdaniem Michała Krupińskiego, widmo Brexitu wpłynęło dotychczas przede wszystkim na sytuację gospodarczą w Zjednoczonym Królestwie. Prezes Pekao SA twierdzi, że gdyby nie Brexit dane dotyczące ubiegłorocznego PKB tego kraju byłyby znacznie lepsze. Zauważa przy tym, że związane z nim zamieszanie doprowadziło do zmniejszenia inwestycji i wydatków konsumpcyjnych, a także silnego spadku liczby imigrantów.

Według Krupińskiego, to, co dzieje się wokół Brexitu, negatywnie oddziałuje również na globalne rynki finansowe. Ze względu na fakt, że są one już w późnej fazie cyklu, a ceny wielu instrumentów finansowych doszły do rekordowych poziomów, rynki mocniej reagują na wszelkie informacje sugerujące możliwość wystąpienia twardego Brexitu. To nic dobrego, zwłaszcza dla takich spółek jak Pekao SA, których akcje mają wysoki free float i tym samym dużą płynność. W momencie stresu rynkowego, są one bardzo łatwe do sprzedaży i notują większe spadki, przez co więcej czasu zajmuje im później odrobienie strat.

Co oczywiste, jeszcze poważniejsze konsekwencje pojawią się wówczas, gdy do Brexitu już faktycznie dojdzie. Prezes Pekao SA przyznaje, że są one bardzo trudne do przewidzenia, zwłaszcza że nadal nie jest jasne na jakich zasadach Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Spodziewa się on jednak, że bez Brytyjczyków trudno będzie liberalizować usługi finansowe i pogłębiać unijny rynek wewnętrzny; bez nich nie tylko nie będzie można tworzyć unii bankowo-kapitałowej, ale może wręcz nastąpić odwrót od idei wolnorynkowych.

Z perspektywy Unii Europejskiej razem ze Zjednoczonym Królestwem „odejdzie” 30 procent inwestycji i 25 procent PKB. Dla takich krajów jak Niemcy czy Polska, które mają nadwyżkę handlową z Wielką Brytanią, z oczywistych względów szczególnie dotkliwy będzie bezumowny Brexit. Co dokładnie miałby on oznaczać? Miejmy nadzieję, że politycy brytyjscy nie zechcą tego sprawdzać.

Źródło:
-https://bankier.tv/wydarzenia/krupinski-brexit-to-nie-szansa-lecz-zagrozenie-6369/
-https://www.pap.pl/centrum-prasowe/463918%2Cprezes-pekao-bez-brytyjczykow-w-ue-moze-nastapic-odwrot-od-idei

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3