Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michał Moskal: Trójmorze okazało się kluczowym projektem

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
Łukasz Kaczanowski
- Takie inicjatywy jak Trójmorze jednoczą nasz region i stanowią odpowiedź na wyzwania obecnego świata – mówi Michał Moskal, Szef Gabinetu Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, Dyrektor Biura Prezydialnego PiS.

Inicjatywa Trójmorza jest projektem, w który mało kto wierzył, a który okazał się kluczowy w chwili próby, czyli wybuchu wojny na Ukrainie. Dziś staje się modelem dla świata.

Agresja Rosji na Ukrainę i jej konsekwencje pokazały dobitnie, jak ważne jest budowanie solidnych struktur bezpieczeństwa, a także wzmacnianie integracji gospodarczej, społecznej i politycznej w Europie. I tutaj kluczowym projektem okazało się Trójmorze. O czym mówiliśmy od lat. Te ostatnie miesiące pokazały także, jak ważną rolę do odegrania ma Polska. Nasze znaczenie oraz pozycje przez wiele lat próbowano obniżać, co ciekawe robili to także politycy, którzy rządzili w naszym kraju przed 2015 rokiem. Wyśmiewano na przykład świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który walczył o ścisłą integrację i wzrost znaczenia naszego regionu. Zresztą Trójmorze stanowi wypełnienie jego dziedzictwa.

Lech Kaczyński całkowicie i konsekwentnie odrzucał niemądre stwierdzenie, że „Polska to brzydka panna bez posagu, która nie powinna być zbytnio wybredna”. Odrzucał je konsekwentnie nie tylko w słowach, ale i czynach. I jak widzimy – miał rację.

Takie inicjatywy jak Trójmorze jednoczą nasz region i stanowią odpowiedź na wyzwania obecnego świata. Rozwój Trójmorza służy całej Unii Europejskiej. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej mogą być dzisiaj nowym kołem zamachowym dla całej Europy. Musimy pamiętać, że Inicjatywa Trójmorza to 112 mln mieszkańców oraz 30% terytorium Unii Europejskiej. Jest to więc naprawdę olbrzymi, gigantyczny potencjał.

Zarząd województwa lubelskiego podjął się zadania realizacji idei Trójmorza w wymiarze samorządowym. Wbrew obawom malkontentów ten projekt znalazł uznanie. Jak Pan sądzi, dlaczego?

Jeszcze raz podkreślę - Trójmorze to jeden z najbardziej ambitnych projektów w polityce międzynarodowej w ostatnich dekadach. Trójmorze jest także jednym z najszybciej rozwijających się regionów świata. A nasz region może być silny tylko wtedy, gdy będzie współpracował. Mamy wspólną historię, ale także wspólne potrzeby i wspólne cele. Zdecydowanie namacalnym sukcesem Trójmorza są projekty infrastrukturalne w zakresie energetyki, transportu oraz cyfryzacji. A gdzie te projekty są realizowane? Właśnie na poziomie samorządów. To właśnie one są dużymi beneficjentami tej inicjatywy. Sieć samorządów Trójmorza jest ważnym uzupełnieniem polityki władz centralnych państw regionu. Zarząd województwa lubelskiego podjął się wymagającego zadania, ale już zbiera owoce swojej pracy – nie tylko w wymiarze promocyjnym. A kolejne są tylko kwestią czasu.

Co Lubelszczyzna zyskuje na Trójmorzu?

Trójmorze dla Lubelszczyzny to ogromna szansa. Przypomnę, że to w dużej mierze projekt o charakterze gospodarczym. Współpraca w zakresie inwestycji infrastrukturalnych to jedno z głównych zadań Trójmorza. Lubelszczyzna w ostatnich latach stanowi przykład tego, że Polska może rozwijać się w sposób zrównoważony, że wreszcie także i tutaj realizowane są duże inwestycje, na które ta część naszego kraju tak wiele lat czekała. Przed 2015 rokiem wschód Polski był traktowany po macoszemu. Obcinano środki i projekty. Dla rządu PO-PSL najważniejszy był rozwój największych metropolii. Przyznał to także na tzw. taśmach prawdy minister skarbu w rządzie Donalda Tuska, który w nieparlamentarnych słowach wypowiadał się o Polsce wschodniej.

To podejście w ostatnich latach mocno się zmieniło. Widać to po inwestycjach, a także po stale rosnącej pozycji firm z tego regionu. Bogdanka czy Grupa Azoty Puławy to nie tylko perły Lubelszczyzny, ale także całego naszego kraju. Lubelszczyzna podczas kongresu Trójmorza pokazuje się społeczności międzynarodowej jako nowoczesny region. A to z kolei szansa na budowanie mocnej marki, ale także rozwijanie współpracy gospodarczej poprzez zachęcanie do inwestowania nie tylko państw Trójmorza, ale całej Unii Europejskiej.

Jednym z głównych tematów kongresu będzie wsparcie dla Ukrainy, ale również kwestia odbudowy tego kraju. Polskie firmy, a także samorządy będą uczestniczyły w odbudowie zniszczonej Ukrainy. Lubelszczyzna przez swoje położenie będzie mogła skorzystać z tzw. renty geograficznej - bliskości rynku ukraińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Michał Moskal: Trójmorze okazało się kluczowym projektem - Kurier Lubelski