Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałkowice będą miały rynek

Redakcja
Punkty charakterystyczne w Michałkowicach to kościół Michała Archanioła, SCK - Park Tradycji, Zameczek, targ, czy skarbnik na rondzie,
Punkty charakterystyczne w Michałkowicach to kościół Michała Archanioła, SCK - Park Tradycji, Zameczek, targ, czy skarbnik na rondzie, M. Mikrut-Majeranek
Michałkowice to jedna z najstarszych dzielnic Siemianowic i wizytówka miasta. Aktywnie działa tu wielu społeczników, grupa Seniorów „Michałkowice 60 plus” oraz prężnie rozwija się Kompleks Sportowy „Michał” i liczne kluby sportowe. Dzielnicę otacza Park Ludowy, stworzony jako alternatywa dla prywatnego niegdyś parku Rheinbabenów, czyli dzisiejszego Parku Górnik. To tu znajduje się także ozdoba miasta, czyli michałkowicki Zameczek, dawny pałac Rheinbabenów. Nie dziwi zatem fakt, że wielu osobom zależy na harmonijnym rozwoju dzielnicy.

Zmiany na terenie Michałkowic ruszyły w marcu 2013 r., kiedy to przystąpiono do reorganizacji infrastruktury drogowej i zbudowania ronda, stanowiącego kolejny etap przebudowy trasy tranzytowej z Bytkowa w stronę Piekar Śląskich. Już wtedy spekulowano, że obok ronda na parkingu naprzeciwko kościoła Archanioła Michała powstanie stacja benzynowa bądź…. restauracja McDonald’s. Jednakże szybko okazało się, że były to tylko niepotwierdzone plotki. Rondo oddano do użytku w sierpniu 2013 r., jednakże na tym rewolucja budowlana została zakończona.

Szansa na rozwój dzielnicy

Teraz jest szansa na dalsze inwestycje w Michałkowicach. - Przebudowy nie było w planie finansowym, czyli w budżecie miasta na 2016 rok, jednakże na początku roku, podczas sesji przekazano 30 tys. zł na stworzenie koncepcje przebudowy dzielnicy, mającej na celu stworzenie michałkowickiego rynku. Następnie, w marcu przekazano dodatkowe 40 tys. zł. na projekt techniczny. Docelowo ma powstać koncepcja obejmująca teren wokół Zameczku, planty oraz parking. Podjęto decyzję, że w pierwszym etapie trzeba przebudować teren podlegający ochronie konserwatorskiej – wyjaśnia radny Jan Wieczorek. Wspomniany teren rozciąga się od Zameczku i starej fontanny aż do Biedronki, a następnie do ul. E. Orzeszkowej. – Wstępna koncepcja zostanie przedstawiona do połowy roku, a później nastąpią konsultacje społeczne z mieszkańcami – dodaje Wieczorek. Za przeprowadzenie postępowania odpowiada grupa urzędników wyznaczona przez prezydenta miasta, a ich pracę nadzoruje Sekretarz Miasta. Dużym problemem Michałkowic jest brak miejsca do spędzania wolnego czasu w gronie rodziny czy znajomych. – Nie ma tu kafejek, czy cukierni. Przychodząc chociażby na rynek bytkowski można pójść z dziećmi, czy znajomymi do lokalu, a tu nie ma takiej możliwości – komentuje radny.

Będzie rynek!

- Przebudowa nie skończy się na samych plantach, ponieważ obok mamy kilka problematycznych przestrzeni, w tym. m.in. duży parking, na którym parkują ciężarówki, czy najzwyczajniej rzecz ujmując, krzywe chodniki – coś co zostało zrobione w latach 70- tych XX wieku trwa tak do dnia dzisiejszego w mizernym stanie. Dla dobra mieszkańców i dzielnicy dobrze by było, gdyby udało się wyeliminować ciężki transport z centrum i z parkingu. Niestety obecnie parking jest ogólnodostępny, więc każdy może tam parkować. Zamknięcie dzielnicy dla ciężarówek wymaga stworzenia planów budowy drogi łączącej ulice Oświęcimską, Michałkowicką i Zwycięstwa. Z kolei problem braku miejsc parkingowych jest dominującym na wielu osiedlach. – Jesteśmy świadomi tego, że jeżeli zabierzemy mieszkańcom parking, to mogą pojawić się protesty. Nie chcemy tego, dlatego trzeba planować przebudowę przestrzeni z głową i w porozumieniu z siemianowiczanami – precyzuje Wieczorek.
Przystanek węzłowy w Michałkowicach i katalog mebli miejskich to nowe pomysły

Odrębny problem stanowi kwestia związana z komunikacją miejską i przesiadkami. – Chcielibyśmy utworzyć na terenie Michałkowic przystanek węzłowy, jednakże tę kwestię trzeba pozostawić w gestii architektów, którzy wiedzą najlepiej, gdzie go usytuować. Ta kwestia będzie omawiana przy okazji drugiego etapu przebudowy. Radny Jan Wieczorek ma także pomysł na zaprowadzenie ładu w przestrzeni miejskiej. – Chciałbym zaproponować wprowadzenie katalogu mebli miejskich. To taka dobra praktyka, pozwalająca na uporządkowanie podstawowych elementów małej architektury umieszczanych w przestrzeni publicznej miasta. Świetnie sprawdza się w większych ośrodkach miejskich jak Poznań, Wrocław, czy Rybnik. Pozwala na ujednolicenie i zaprowadzenie ładu architektonicznego. Na przykładzie Parku Tradycji widzimy, że w jego okolicy nie ma ładu architektonicznego, ponieważ zastosowano trzy rodzaje lamp, a inne elementy architektury nie pasują do siebie. Stąd propozycja, żebyśmy zaczęli myśleć przyszłościowo - teraz robimy rynek, ale pomyślmy też, co będzie później. Możemy te same rozwiązania architektoniczne wprowadzić wokół Zameczku, na terenie plant i w parku i tak sukcesywnie w innych centralnych punktach miasta. Uważam, że powinniśmy zwracać uwagę na każdy detal – wyjaśnia radny.

Partnerstwo prywatno-publiczne

Przy okazji przebudowy być może pojawi się okazja do nawiązania partnerstwa publiczno-prywatnego z prywatnymi inwestorami, co pozwoli także na odciążenie budżetu miasta. Jakiego kształtu nabierze przestrzeń w centrum Michałkowicach? Urzędnicy czekają na koncepcję, a jak podkreśla radny przede wszystkim ma być to przestrzeń zielona, która być może zostanie zamknięta lokalami gastronomiczno-usługowymi. Nie zabraknie także sensownie rozplanowanych miejsc parkingowych dla zmotoryzowanych mieszkańców Michałkowic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!