Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy. Od 27 lat dzieciom ze Śląska i z Zagłębia pomaga Dom Aniołów Stróżów

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
"Ulica" to nie zawsze szwendanie się po podwórkach czy galeriach handlowych. To także symbolicznie - pustka, samotność, beznadziejaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
"Ulica" to nie zawsze szwendanie się po podwórkach czy galeriach handlowych. To także symbolicznie - pustka, samotność, beznadziejaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mat. prasowe
Udostępnij:
12 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Dzieci Ulicy. Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów pomaga dzieciom i młodzieży z przysłowiowej ulicy - pustki, samotności, beznadziei - w której wzrastają dzieci nie wierząc w lepszą przyszłość. Dom Aniołów Stróżów zmienia życie dzieci na lepsze już od 27 lat.

Dom Aniołów Stróżów od ponad 20 lat pomaga dzieciom i młodzieży

12 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy. Dom Aniołów Stróżów, ze swoimi placówkami w Katowicach, Chorzowie i Sosnowcu, już od ponad 20 lat pomaga dzieciom. Na czym polega wsparcie "Dzieci Ulicy"? Pracownicy Domu Aniołów Stróżów co roku docierają do około 700 dzieci – na ulicach, podwórkach, placach czy klatkach schodowych.

- Stowarzyszenie od początku swojej działalności, czyli od prawie 27 lat jest związane z pracą uliczną. Od ulicy wszystko się zaczęło. Z początkiem lat 90-tych grupka wolontariuszy wyszła na Dworzec PKP w poszukiwaniu młodych ludzi, którym potrzebna jest pomoc - mówi Monika Bajka, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

Młodym na marginesie życia społecznego, uciekinierom z trudnych domów czy placówek, młodym złodziejom czy prostytuującym się dziewczynom - dzieciom i młodzieży pozostawionym samym sobie. Pomoc na ulicy była doraźna, a Dom był schronieniem, azylem, otwartym dla każdego - dodaje Monika Bajka.

"Ulica" to nie zawsze szwendanie się po podwórkach czy galeriach handlowych. To także symbolicznie - pustka, samotność, beznadzieja.

Każdego dnia w Domu Aniołów Stróżów dzieci doświadczają ciepła, akceptacji, przyjaźni. Wraz z wolontariuszami dorabiają prace domowe, rozwijają swoje pasje i znajdują swoje mocne strony pod skrzydłami dorosłych, którzy w nich wierzą. Bawią się i uczą, jak odnaleźć się w życiu społecznym.

Nie przeocz

Stowarzyszenie Dom Aniołów Stróżów od 27 lat działa na rzecz dzieci, młodzieży i rodzin wykluczonych społecznie z pogórniczych i pohutniczych dzielnic biedy. Na Śląsku i w Zagłębiu stowarzyszenie prowadzi nieodpłatnie osiem świetlic terapeutycznych, klubów malucha, klubów rozwoju dzieci i młodzieży, programy uliczne oraz poradnię rodzinną.

Organizacja codziennie opiekuje się ok. 130 dziećmi w wieku od 2,5 do 18 lat. Poza tym w programach ulicznych dociera z ofertą nieodpłatnych zajęć i opieki do ok. 700 dzieci rocznie. Poradnia rodzinna wspomaga ok. 100 rodzin.

- Po dwóch dekadach zmieniły się i realia ulicy i naszej pracy. Jako Dom Aniołów Stróżów, poza pracą uliczną, która cały czas kontynuujemy, dopracowaliśmy też sposób działania i wspierania potrzebujących. Aktualnie jest wielowymiarowym systemem, który wspiera szerzej - systemowo, uczy i przygotowuje na zmiany, jakie mają szansę się dokonać w życiu młodych ludzi i ich rodzin - mówi Monika Bajka, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

- Początkowo dawaliśmy kurtkę, buty, miskę zupy. Dzisiaj dajemy Dom, codzienna opiekę, wsparcie terapeuty, zapraszamy na zajęcia, pomagamy odnajdywać dzieciom potencjały i budujemy relacje oparte na zaufaniu. Nasza misja wciąż pozostaje taka sama - pomagać, zmieniać perspektywę, dać szanse na szczęśliwe dzieciństwo, które daję siłę i moc, by stać się zdrowym szczęśliwym i odpowiedzialnym za siebie i otoczenie dorosłym - podkreśla Monika Bajka.

Celem Międzynarodowego Dnia Dzieci Ulicy jest zwrócenie oczu świata na problem, większą wrażliwość, a co za tym idzie, większą mobilizację do niesienia pomocy potrzebującym. “Jak mówił Janusz Korczak: Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. I my ten uśmiech chcemy dzieciom przywrócić. Mamy jeden cel: zmienić świat dzieci na lepszy. Sposobów wsparcia naszych działań jest wiele. Jednym z nich, jest przekazanie 1%.” - mówi Monika Bajka prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów.

Inicjatywę może wspomóc każdy. Wystarczy znać nazwę organizacji oraz jej numer KRS 0000009221.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie